Magnolia żółta - odmiany, cena, uprawa, pielęgnacja, porady
Magnolie najczęściej mają białe kwiaty, które przy końcach przebarwiają się na róż. Magnolia żółta pojawia się raczej rzadko, dlatego jest taka oryginalna i pożądana. Dowiedz się, które gatunki mają odmiany o żółtym kolorze kwiatów i jakiej pielęgnacji wymagają.
Jeśli szukasz więcej informacji i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o magnoliach.
Magnolia żółta – gatunki
Magnolia drzewiasta, najbardziej popularny gatunek magnolii, to ten który najlepiej znamy z ogrodów. I słusznie kojarzy nam się z biało-różowymi lub białymi kwiatami, dość dużymi i ładnie wybarwionymi. Jednakże ten gatunek ma także kilka odmian o ciekawych, intensywnie żółtych kwiatach. Magnolia o żółtych kwiatach ma pokrój typowy dla magnolii drzewiastej. To duży krzew, prawie drzewko, które niezbyt szybko i silnie rośnie, przynajmniej w naszych warunkach klimatycznych. Nie jest szczególnie odporna na mróz i nadaje się tylko do cieplejszych miejsc kraju.
Magnolia żółta, która zwłaszcza zasługuje na uwagę to magnolia brooklińska. W przeciwieństwie do swoich kuzynek jest ona całkowicie mrozoodporna w naszych warunkach klimatycznych. I co ważne – podstawowy gatunek ma piękne, żółte kwiaty, nieco przypominające kwiaty tulipanowca. Kwitnie nieco później niż większość magnolii, bo dopiero w połowie maja i na początku czerwca. Warto zasadzić ją w ogrodzie, by przez całą wiosnę cieszyć się kwiatami magnolii. Odmiany o żółtych kwiatach ma także magnolia Loebnera, która osiąga maksymalnie 5 m wysokości i jest cała obsypana pięknymi kwiatami.
Magnolia o żółtych kwiatach – odmiany magnolii
Magnolia drzewiasta o żółtych kwiatach jest bardzo atrakcyjna. Jest kilka pięknych odmian, które warto mieć w ogrodzie, także ze względu na ich odporność na mróz.
Jeśli interesują cię magnolie o żółtych kwiatach, z pewnością spodoba ci się ‘Yellow River’, odmiana magnolii Loebnera. Ma silnie zagęszczoną koronę i posiada efektowne liście, jednak najbardziej atrakcyjną częścią są duże i pachnące kwiaty w żółtym kolorze. ‘Yellow River’ to jedna z najciekawszych odmian magnolii o żółtym kolorze kwiatów, a jej sadzonki możesz znaleźć w bardzo wielu sklepach.
Kolejną ciekawą odmianą jest magnolia ‘Yellow Bird’. Jest to drzewko o maksymalnej wysokości 6 m, które ma piramidalny pokrój i bardzo zwartą koronę. Magnolia ‘Yellow Bird’ kwitnie od maja do czerwca, jej piękne kwiaty mają nawet 10 cm długości. Każdy z nich składa się z sześciu płatków, które nieco przypominają płatki magnolii gwiaździstej.
Magnolia o żółtych kwiatach, którą często można spotkać w ogrodzie to elegancka i wyniosła ‘Elizabeth’. To odmiana magnolii brooklyńskiej, która osiąga około 8 m wysokości. Ich kwiaty o długości 12,5 cm mają słodki, dość intensywny zapach i ‘Elizabeth’ jest identyczna. Roślina kwitnie bardzo wcześnie, jeszcze przed rozwinięciem się liści. Kwiaty mają delikatny, słomkowy kolor.
Magnolia ‘Butterflies’ to odmiana o ciekawych kwiatach. Jest to hybryda dwóch gatunków: M. acuminata i M. denudata, która mocno przypomina pokrojem magnolię gwiaździstą. Kwiaty mają jasnożółty, niezbyt intensywny kolor. Ładnie pachną i wspaniale wyglądają. Magnolia ‘Butterflies’ wytwarza ogromne kwiaty – ich średnica wynosi nawet 20 cm! Jeśli interesują cię także inne odmiany tych wyjątkowych roślin, sprawdź także ten artykuł o uprawie magnolii Betty w ogrodzie.
Cena sadzonek magnolii żółtej
Cena sadzonek magnolii o żółtych kwiatach może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od wielkości i wieku sadzonek. Krzewinki młodsze, do 60 cm wysokości kosztują około 30 zł, jednak już większe drzewka, na przykład prawie metrowe krzewinki odmiany ‘Butterflies’ mogą kosztować nawet 125 zł!
Lepiej zainwestować w większe roślinki. Dlaczego? Są bardziej odporne na chłód i lepiej przyjmują się w nowym miejscu. Niestety magnolie nie zawsze chętnie rozwijają się w nowym miejscu. Zdarza się także, że padają ofiarą niskiej temperatury. Jednak nie powinno się sadzić roślin większych niż 1,5 m, ponieważ one trudniej się przyjmują, chociaż są bardziej odporne na chłód.
Magnolia żółta: uprawa i pielęgnacja
Jeśli chcesz uprawiać magnolię, koniecznie znajdź im najlepsze stanowisko. Powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ w przeciwnym wypadku może być narażona na podmuchy mrozu, które uszkadzają wczesne pąki kwiatowe. Jednak rośliny najlepiej rozwijają się w półcieniu i najobficiej kwitną w pełnym słońcu. Należy je sadzić na podłożu przepuszczalnym, lekko wilgotnym i zasobnym w próchnicę. Ważne jest to, by miało pH lekko kwaśne. Ziemię ogrodową można wypełnić kwaśnym torfem, by utrzymać odpowiedni odczyn i wilgoć.
Magnolie bardzo źle znoszą suszę. Nie powinno się dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ roślina błyskawicznie więdnie, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Aby temu zapobiec roślinę trzeba regularnie podlewać, a podłoże wokół krzewów należy wyściółkować grubą warstwą kory. Co dwa tygodnie zasila się je nawozami wieloskładnikowymi, a jednorazowo w marcu warto zastosować nawóz zakwaszający do magnolii. Preparaty dedykowane są najlepszym wyjściem, w przeciwnym razie pH może się znacznie podnosić.