Makaron - Zbiór przepisów oraz sposobów wykonania domowego makaronu

Niektóre artykuły spożywcze można spożytkować na różne sposoby. Na przykład użyć, jako główny składnik potrawy albo ważny dodatek. Nic też nie stoi na przeszkodzie by dodawać je do zup, zapiekanek czy sałatek. Do takich produktów bez wątpienia należy makaron znany od wieków. Jak przygotować go samodzielnie w domu?  Jakie dania z nim w składzie cieszą się największym powodzeniem? Na te ważne pytania, i kilka innych, odpowiadamy w dalszej części tego artykułu.

Informacje związane z makaronem

Makaron należy do niezwykle popularnych produktów żywnościowych. Jego podstawowe składniki to woda oraz mąka przeważnie powstająca z pszenicy durum. Do masy dodawana jest oliwa i sól a czasem również jajka kurze. Warto wiedzieć, że najstarszy zachowany makaron ma cztery tysiące lat. Pochodzi z Chin i ma około pół metra długości. Istnieją także wzmianki o opisywanym produkcie z II wieku naszej ery i późniejsze z XII wieku. Obecnie jest stosowany w wielu zakątkach świata. Śmiało można go nazwać fundamentem włoskiej kuchni. Co ważne, do wyboru są rozmaite odmiany różniące się wielkością, kształtem i składem.

Trzeba nieco rozwinąć wspomnianą już kwestię składu. Wyroby makaronowe nie powstają wyłącznie z pszenicy durum. Równie dobry i chętnie wykorzystywany surowiec to mąka żytnia. Znacznie więcej miejsca na sklepowych półkach zajmują makarony gryczane oraz kukurydziane. Te drugie mają intensywnie żółty kolor i delikatny smak. Coraz powszechniej stosowane są produkty z brązowego lub czerwonego ryżu. Rzecz jasna wywodzą się z kuchni azjatyckiej. I nadal nie jest to koniec wersji do wyboru. Makarony powstają także z roślin strączkowych, najczęściej soi, soczewicy i ciecierzycy. Teraz już można przejść do kolejnego kryterium podziału.

Makaron przybiera rozmaite kształty i rozmiary. Do popularnych wersji należy między innymi:

  • penne czyli nieduże rurki mające końcówki ścięte pod kątem lub czasem tępo zakończone,
  • tagliatelle czyli klasyczny włoski makaron jajeczny w kształcie długich, płaskich wstążek,
  • spaghetti, czyli kolejny klasyk, to długi i cienki makaron będący bazą dania o tej samej nazwie,
  • vermicelli, to odmiana stosowana w kuchni azjatyckiej, ma formę długich i cienkich nitek,
  • udon to z kolei tradycyjny makaron japoński, jest długi a jego średnica to 6 milimetrów.

Więcej informacji o makaronach i ich rodzajach można znaleźć na naszej stronie.

Przepisy na makaron domowy

Jak samodzielnie zrobić dobry makaron na obiad czy kolację? Wbrew pozorom nie jest to wcale specjalnie trudne. Jednakże przed zabraniem się za wyrabianie ciasta warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Do przygotowania najprostszej wersji w zupełności wystarczy stolnica, wałek i nóż czy krajalnica lub foremki. Naturalnie dostępne są przeróżne maszynki do wałkowania i wycinania. Przydadzą się osobom, które będą często robić własny makaron. Inne ważne przedmioty to garnek do gotowania, durszlak, specjalna łyżka z otworami. Po skompletowaniu sprzętu można przejść do popularnych receptur.

Przepisy na makaron domowy można podzielić na dwie grupy. Jedna skupia wersje uwzględniające użycie jajek, kolejna odmiany bez nich. W pierwszym przypadku podstawą jest mąka pszenna lub inna nadająca się do wyrobu makaronu. Pozostałe składniki to jajka, sól oraz dobra oliwa. Natomiast klasyczna receptura z drugiej grupy obejmuje wykorzystanie ciepłej wody, wybranej mąki, soli i oliwy. Wszystkie wymienione półprodukty można bez problemu kupić w każdym większym sklepie spożywczym. Oczywiście poza składem makaronu warto dowiedzieć się jak go przygotować. Nie jest to ani długi ani skomplikowany proces.

Jak powstają makaronowe przysmaki o różnym kształcie? Czynności niezbędne do ich powstania to:

  • dodanie do mąki najpierw wybranej ilości jajek i żółtek, potem soli i na końcu łyżki oleju,
  • w wersji bez jajek mąkę trzeba połączyć z solą, ciepłą wodą a na końcu należy dodać olej,
  • wyrabianie ciasta na stolnicy lub też w misce, trzeba to robić aż masa stanie się jednolita,
  • dokładne wałkowanie na stolnicy lub też wykorzystując ręczną lub automatyczną maszynkę,
  • wycinanie pasków lub innych kształtów makaronu i suszenie na czystej ściereczce.

Przed wałkowaniem makaron jajeczny trzeba odstawić do lodówki na około 60 minut.

Pomysły na dania z makaronem

Makaron nie jest tylko propozycją obiadową, świetnie nadaje się też na kolację. Jakie potrawy warto przygotować przy użyciu tego składnika? Wiele interesujących pomysłów podsuwa wspomniana już kuchnia włoska. Na czele znajduje się spaghetti podawane w różnych, pysznych wersjach. Zazwyczaj to danie nie jest trudne do przygotowania. W każdej kuchni można także ugotować makarony penne oraz tagliatelle i podać je z różnymi sosami. Zarówno z mięsem jak i bez niego. Do kwestii potraw z makaronu warto podejść na dwa sposoby. Po pierwsze korzystać z klasycznych przepisów a następnie tych mniej znanych. Po drugie szukać własnych smaków.

Co przygotować na obiad by ten posiłek był pożywny i smaczny? Świetną propozycją jest makaronowa zapiekanka. Tu ponownie wspomnimy o włoskim klasyku. To lasagne powstająca z:

  • specjalnego makaronu w postaci dużych, cienkich, prostokątnych płatów ciasta,
  • sosu beszamelowego powstającego z zasmażki mąki i masła gładzonej mlekiem,
  • sosu pomidorowego, mięsa mielonego, cebuli, sera, czosnku oraz ziół jak bazylia.

Oczywiście lasagne to nie jedyna zapiekanka, którą warto przygotować. Istnieje wiele przepisów na odmiany zawierające warzywa, mięsa jak również ryby.

Pomysły na dania z makaronem pochodzą także z kuchni azjatyckiej. Może być to na przykład chińska potrawa chow mein. W jej skład, poza głównym elementem, wchodzą warzywa, mięso, sos hoisin, miód z czosnkiem oraz chili. Kolejną ciekawą propozycją jest japońska zupa ramen. Ma wiele odmian i każdy z pewnością znajdzie swoją ulubioną. Jednakże by wykorzystać makaron wcale nie trzeba tworzyć z niego ciepłej potrawy. Na przykład na kolację sprawdzi się sałatka. W tym przypadku można zastosować najróżniejsze składniki. Po więcej informacji na ten temat i zagadnienie poruszane powyżej zapraszamy na naszą stronę.