Mała architektura w ogrodzie - grill, wędzarnia, altanka ogrodowa? Co warto mieć?

Przystępując do aranżacji ogrodu warto zastanowić się nad wybudowaniem stałych elementów. Mała architektura powinna się w nim znaleźć jeszcze przed posadzeniem roślin i zagospodarowaniem trawnika. Możliwości jest wiele, a przestrzeń najczęściej ograniczona, więc trzeba dokładnie przemyśleć sprawę i sporządzić odpowiednie projekty. Co zbudować w ogrodzie?

Altanki ogrodowe i inne miejsca wypoczynku

Altanki ogrodowe czy wiaty drewniane

Mała architektura ogrodowa to wszelkie zabudowania w ogrodzie. Stawiamy je nie tylko ze względów praktycznych, lecz także estetycznych. Najczęściej drewniane budyneczki wspaniale komponują się z ogrodem, są głównym punktem każdej przestrzeni. Do najczęściej stosowanych należy altanki ogrodowe. Jednak dużym powodzeniem cieszą się także wiaty ogrodowe. W zasadzie różnica między nimi jest nieostra.

W skrócie można powiedzieć, że altana ogrodowa to budowla osłonięta ścianami (przynajmniej częściowymi). Według prawa budowlanego nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych powierzchni i 4 lub 5 metrów wysokości (jest to zależne od rodzaju dachu). Altany drewniane są zadaszone i pełnią funkcję miejsca do wypoczynku czy biesiady na świeżym powietrzu. Wiaty ogrodowe natomiast różnią się przede wszystkim konstrukcją. Najczęściej nie mają ścian, a ich najważniejszą cechą konstrukcyjną jest fakt, że dach wspiera się na czterech słupkach. Mogą być zasłonięte, często stosuje się w ich przypadku doczepiane ściany foliowe.

Wiaty ogrodowe mogą mieć inne przeznaczenie. Wiaty drewniane najczęściej faktycznie traktuje się jako ozdobne miejsce do postawienia stołów i urządzania przyjęć, ale już te metalowe często pełnią funkcję garażu lub składziku narzędziowego. Inaczej wyglądają pawilony ogrodowe. Mogą być podobne do wiat, są także wyposażone w doczepiane lub rozkładane ścianki, które chronią przed wiatrem. Pawilony ogrodowe pełnią funkcję miejsca do

Altanki ogrodowe – budowa i ceny

Mała architektura nie wymaga pozwolenia na budowę, o ile zabudowania pojawią się w odpowiedniej odległości od placu sąsiada lub za jego zgodą. Dlatego od razu możesz przejść do budowy altanki. Podstawą są oczywiście odpowiednie projekty, najlepiej sporządzone przez doświadczonego cieślę, który będzie mógł dopasować odpowiednie wymiary i zadba o to, by altana pięknie się będzie prezentować. Budowa altanki ogrodowej naprawdę nie jest trudna!

Można także zakupić altanę u stolarza lub w firmie zajmującej się produktami z drewna. Gotowa altana może mieć wymiary idealnie dopasowane do twojego ogrodu. Cennik jest zależny od wielkości, rodzaju drewna i poziomu ozdobności. Można jednak przyjąć, że ceny najczęściej wahają się w przedziale od 1000 do 4000 zł.

Grill ogrodowy – jaki najlepiej wybrać

Grill ogrodowy – kupiony czy murowany?

Nie ulega wątpliwości, że tym elementem małej architektury, który każdy chciałby mieć w ogrodzie, jest grill ogrodowy. Grillowanie stało się ulubionym sposobem wspólnego spędzania wolnego czasu, więc nic dziwnego, że grille są tak powszechne. Powoli przestajemy kupować grille blaszane, a na ich miejscu pojawiają się murowane, wyposażone w duży ruszt i obszerne palenisko.

Grill ogrodowy można także zakupić lub wybudować samodzielnie. W tej drugiej wersji będzie znacznie lepiej dopasowany do twoich wymagań i wymiarów ogrodu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, a przy tym bardzo efektowne. Grille z zamykanymi paleniskami cieszą oczy ciekawą fakturą kamieni, z których są zrobione. Bardzo ładnie prezentują się także grille z czerwonej cegły, które świetnie prezentują się w ogrodach w stylu nowoczesnym.

Grill ogrodowy w altanie

Jeśli masz mało miejsca w ogrodzie możesz pokusić się o wybudowanie grilla w altanie. To świetne połączenie, także dlatego, że osoba pilnująca przysmaków na ogniu będzie mogła uczestniczyć w biesiadzie. To także bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Najczęściej grill ogrodowy stanowi wtedy jedną ze ścian altany, a wokół niego zbudowane są inne ściany.

W przypadku umieszczenia grilla w altanie należy pamiętać o względach bezpieczeństwa. Palenisko powinno być zamykane, a grill posadowiony na betonowej wylewce. Co więcej, należy także wybudować przewód kominowy a w dachu altany zrobić otwór, którym może się wydobywać dym. Można także postawić niewielki komin, który uniemożliwi gromadzenie się gryzącego dymu. Grill tego rodzaju może funkcjonować także jako wędzarnia ogrodowa.

Wędzarnia ogrodowa – zastosowanie i ceny

Wędzarnia ogrodowa często bywa połączona z grillem, czasami jednak stawia się ją jako osobny budynek. Dzięki niej możesz przygotowywać własne wędliny, mięsa i wędzone ryby, które będą aromatyczne, pyszne i o wiele zdrowsze niż takie standardowe, kupowane w sklepach. Ich jakość i smak jest zależny od konstrukcji i budowy wędzarni.

Przede wszystkim najważniejsza jest odległość haków z jedzeniem od paleniska. Musi być dość wysoka, aby produkty wędziły się w optymalnej temperaturze 60-70 stopni Celsjusza. Wędzarnia ogrodowa musi być także wyposażona w drożny przewód kominowy, aby dym szedł w górę i wędził mięso. Czasami stawia się ją w altanach, innym razem jest oparta o ścianę budynków gospodarczych. To świetny pomysł w każdym ogrodzie, obojętnie czy małym czy dużym, ponieważ wędzarnia wcale nie musi zajmować wiele miejsca

Murowane wędzarnie są o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie. Murowane, z intensywnie czerwonej cegły bardzo ładnie się prezentują. Je także można wbudować w altanę. Są to najczęściej średniej wielkości budowle, które zawierają nisko ułożone palenisko. Ruszty i przewód kominowy powinny być zrobione ze stali najwyższej jakości. Dobrze zbudowana wędzarnia może być czynna przez cały rok, nawet jesienią czy zimą.

Jeśli chodzi o koszt budowy, cennik kształtuje się podobnie jak w przypadku grilla i wynosi od 1000 zł w górę. W tym przypadku warto także rozejrzeć się wśród gotowych wędzarni. Najczęściej są metalowe, jednak można znaleźć także drewniane, które ładnie będą się komponować w ogrodzie. Ich ceny są niższe niż tych murowanych – wędzarnię metalową można kupić już od 400 zł, podobnie jak grill żeliwny z funkcją wędzenia.