Mała architektura ogrodowa - meble i mała zabudowa, prawo, ceny, porady

Ogród jest doskonałym miejscem do uprawiania rozmaitych roślin ozdobnych. To one w dużej mierze decydują o wyglądzie całego terenu. Nie są jednak jedynym wyborem, jeśli chodzi o dekoracje. Warto, bowiem wiedzieć, że elementy małej architektury można bardzo ładnie wkomponować w otoczenie. Jakie to elementy i które spośród nich najczęściej pojawiają się w ogrodach? Co mówi o nich prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Mała architektura ogrodowa – przepisy prawne

Czym są elementy małej architektury? Jak podaje prawo budowlane(zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy – Prawo budowlane), są to niewielkie obiekty budowlane. Wznosi się je w celu zagospodarowania takich terenów jak ogrody, parki, osiedla itp. Wspomniane elementy dzieli się na trzy grupy. Do pierwszej zaliczane są obiekty kultu religijnego, kapliczki, przydrożne krzyże, figury. W skład drugiej wchodzą niewielkie obiekty ogrodowe. Takie jak wodotryski, fontanny, pergole. Tymczasem trzecia grupa skupia obiekty o charakterze użytkowym i rekreacyjnym. Chodzi tu przede wszystkim o piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki, ławki.

Prawo budowlane podaje tylko przykładowe konstrukcje. Zatem powyższy katalog jest otwarty. Jak więc stwierdzić czy wznoszona budowla zalicza się do małej architektury? Najprostszym rozwiązaniem jest porównanie jej do tych wymienianych przez prawo. Jeśli będzie miała podobne wymiary i funkcję można założyć, że spełnia kryteria. To tyle, jeśli chodzi o ogólną definicję. Czas przejść do konkretnych przykładów. Na początek najpopularniejsze obiekty pojawiające się w przydomowych ogrodach.

Altanki ogrodowe i drewutnie

Przez nie do końca jasne przepisy można się spierać czy altana to nadal mała architektura ogrodowa. My uznajemy, że budynek, którego powierzchnia nie przekracza 35m² wpasowuje się w definicję. Przede wszystkim, dlatego, że spełnia funkcję użytkową i rekreacyjną. Budowa altanki o podanej powierzchni i dwuspadowym dachu o wysokości nie większej niż 5 metrów nie wymaga pozwolenia. W zupełności wystarczy zgłoszenie prac we właściwym starostwie powiatowym. Trzeba jednak pamiętać, że na każde 500m² mogą przypadać dwie takie konstrukcje. W altance można przechowywać narzędzia, meble ogrodowe itp. Jest to, więc bardzo przydatna budowla.

Altanki ogrodowe są najczęściej drewniane, metalowe lub też murowane. Pierwsze z wymienionych to gotowe konstrukcje, które trzeba tylko poskładać. Ich średnie ceny utrzymują się w przedziale 1000-4000 zł. Gotowe wersje metalowe są bardziej podobne do domków narzędziowych czy szop. Koszty zakupu są zbliżone do wersji drewnianych. Jeśli zaś chodzi o altanki murowane to koszty ich budowy są dość trudne do oszacowania. Między innymi, dlatego nie cieszą się obecnie zbyt dużą popularnością.

Mała architektura ogrodowa to również drewutnie. W odniesieniu do nich obowiązują takie same przepisy prawa budowlanego jak przypadku altan. Drewutnie występują w dwóch podstawowych wersjach. Pierwszą są konstrukcje połączone z budynkiem. Natomiast druga to obiekty wolnostojące i to one najlepiej sprawdzają się w ogrodzie. Można je wykonać samodzielnie lub zakupić gotowe drewutnie do poskładania. Mają one podłogę, ściany boczne i dach. Za niewielkie wersje drewniane trzeba zapłacić 300-600 zł. Ceny mniejszych odmian metalowych to 300-550 zł. Większe, o powierzchni 2-3 m², kosztują 1300-1700 zł.

Inne dekoracje i meble ogrodowe

Altany czy drewutnie to nie jedyne, popularne elementy małej architektury ogrodowej. Kolejną ciekawą opcją jest oczko wodne. Jeśli powierzchnia oczka nie przekroczy 50m² jego budowy nie trzeba nawet zgłaszać. Dopełnieniem takiego zbiornika wodnego mogą być wspomniane już fontanny lub wodotryski. W każdy ogrodzie sprawdzi się też murowany grill. Pierwszą opcją do wyboru jest prosta konstrukcja, czyli palenisko obudowane z czterech stron i wyposażone w komin. Drugą jest grill połączony z wędzarnią. Tu już piszemy o nieco większym projekcie, lecz nadal nie tak dużym by trzeba było zgłaszać jego budowę.

Ogrody to miejsca, w których pojawiają się pergole, ławki, wiaty. Warto te elementy uzupełnić o meble ogrodowe. Umożliwiają wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół. Na rynku znajdują się zestawy powstające z różnych materiałów. Do naturalnych zalicza się meble drewniane, wiklinowe lub rattanowe. Popularne tworzywa sztuczne to technorattan i klasyczny plastik. W zasadzie ostatnią alternatywą są meble metalowe kute lub też aluminiowe. Na koniec należy, co nieco wspomnieć o cenach. Najtańsze, lecz niezłe jakościowo zestawy dla czterech osób można nabyć za około 500-750 zł.