Malina właściwa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Malina właściwa, tak jak i facelia błękitna, a także i lipa szerokolistna, to roślina, która spotykana jest na terenie Polski. Jednak zanim zajmiemy się uprawą tych krzewów, powinniśmy zapoznać się z opisem rośliny, jej właściwościami leczniczymi, zastosowaniem, a także tym, jak przebiega uprawa i pielęgnacja. Zobaczmy więc, jak wygląda opis maliny właściwej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o malinach.
Malina właściwa - opis rośliny
Malina właściwa - Rubus idaeus, to gatunek rośliny, który zaliczany jest do rodziny różowatych - Rosaceae. Jest to roślina wieloletnia, tak jak i lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos, choć maliny właściwe to krzewy, natomiast lipy szerokolistne to drzewa. Warto wiedzieć, że malina zwyczajna, bo tak również jest nazywana, naturalnie występuje na terenach Azji, a także w Europie, Islandii czy Portugalii. W samej Polsce jest to bardzo pospolity krzew, który znajduje się na terenie całego kraju.
Jeśli interesujemy się uprawą roślin, bez względu na to, czy są to facelie błękitne, czy też maliny zwyczajne, powinniśmy zapoznać się z opisami tych roślin. Krzew, którym jest malina właściwa - Rubus idaeus, potrafi dorosnąć do około 2 m wysokości. Wytwarza in podziemne rozłogi oraz łukowato zwieszone i rózgowato-wydłużone pędy, które w całości pokryte są kolcami.
Jeśli chodzi natomiast o liście rośliny, są one 3-5-7 listkowe. Charakterystyczne jest to, że liść z wierzchu jest nagi, natomiast od spodu jest kutnerowato-owłosiony. Ważne jest to, że brzegi blaszki liściowej są ostro piłkowane. Nie zapominajmy też o białych kwiatach, które zebrane są w wiechy lub luźne zwisające grona. Maliny kwitną od V do VIII.
Jednak z pewnością najważniejszym elementem w przypadku tego zwyczajnego krzewu, jest jego owoc. Owoce malin składają się z wielu najczęściej czerwonych puszysto owłosionych małych pestkowców, które zbierają się w owoc zbiorowy. Czasami zdarza się również tak, że owoce mogą wybarwiać się również na ciemnopurpurowe lub żółte kolory. Właśnie owoce zwane są potocznie malinami i są one jadalne.
Rubus idaeus - jak uprawiać krzew
Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie znalazła się facelia błękitna, lipa szerokolistna, czy też malina właściwa, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tym, jakie wymagania ma ta roślina. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko w ten sposób zapewnimy odpowiednie warunki dla rozwoju naszych roślin.
Zacznijmy więc od tego, że malina właściwa - Rubus idaeus, to roślina, która nie przynosi problemów w uprawie. Co więcej, nie wymaga ona wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jest ona mrozoodpornym krzewem, któremu powinniśmy zapewnić najlepiej nasłonecznione stanowiska.
Dodatkowo powinniśmy również zapewnić jej żyzne i bogate w składniki pokarmowe gleby o odczynie lekko kwaśnym. Warto także wiedzieć, że krzew ten bardzo dobrze reaguje na nawozy organiczne, a dodatkowo dobrze znosi cięcie. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, z pewnością nie możemy zapominać o podlewaniu, które powinno być przeprowadzone zaraz po posadzeniu krzewu. Dodatkowo ważnym zabiegiem jest przycinanie, dzięki któremu nasza malina właściwa się rozkrzewi. Poza tym inne zabiegi pielęgnacyjne nie są konieczne, ponieważ roślina doskonale poradzi sobie sama. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie malin.
Malina zwyczajna - jakie zastosowanie i właściwości lecznicze ma owoc i liście
Jeśli mowa o malinie właściwej, z pewnością najbardziej popularnym i najchętniej wykorzystywanym zastosowaniem jest wykorzystanie rośliny, a właściwie jej owoców w sztuce kulinarnej. Owoce maliny właściwej mają przyjemny zapach i są bardzo smaczne. Z owoców maliny wykonywane są różnego rodzaju przetwory, takie jak konfitury, dżemy, a także i soki. Co więcej, owoce mogą być spożywane na surowo lub też dodawane do różnego rodzaju deserów i ciast.
Nie zapominajmy o tym, że malina właściwa to roślina uprawna, będąca krzewem owocowym. Uprawa maliny zwyczajnej jest bardzo pospolita na terenie naszego kraju, ponieważ jej owoce cieszą się dużą popularnością i są chętnie przez nas kupowane. Warto jednak wiedzieć, że prowadzona jest nie tylko uprawa gatunku, ale także i odmian tej rośliny.
Niewiele osób jednak wie, że malina właściwa, tak jak i lipa szerokolistna, ma właściwości lecznicze. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, musimy wiedzieć, że zawarte są one w owocach, które są bogate w wapń, magnez, potas, miedź, cynk, żelazo, a także inne bardzo wartościowe dla naszego organizmu substancje. Owoce krzewu, jakim jest malina właściwa, działają przeciwgorączkowo, wzmacniająco, a także napotnie. Co ciekawe, silniejsze działanie mają liście rośliny, które działają żółciopędnie, moczopędnie, przeciwzapalnie, ściągająco, przeciwbakteryjnie, a dodatkowo wspomagają one przemianę materii. Właśnie z tego powodu napary z suszu owocowego wykorzystywane są w stanach gorączkowych.
Jak widać, malina właściwa - Rubus idaeus, to bardzo interesujący krzew, który może zawitać w naszym ogrodzie. Dodatkowo krzew ten zapewni nam pyszne i niesamowicie zdrowe owoce, które możemy wykorzystać w naszej kuchni na różne sposoby. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem sadzonek krzewów.