Jak sadzić maliny – przygotowanie stanowiska

Uprawa malin nie jest bardzo trudna, żeby jednak się udała, musisz w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Kluczem jest wybranie stanowiska, dzięki niemu maliny będą intensywniej owocować i lepiej się krzewić, a pielęgnacja malin będzie łatwiejsza. Na odpowiednio ciepłym i nasłonecznionym stanowisku szkodniki malin także będą ci mniej dokuczać, masz większe szanse na pełne sukcesu prowadzenie uprawy ekologicznej, a jedyne, co pokryje owoce, to poranna rosa.

Uprawa malin - wybór stanowiska

Sadzenie malin przeprowadza się na stanowisku słonecznym i ciepłym, chociaż odmiany malin świetnie znoszą także półcień lub przejściowe zacienienie. Ważne także, by stanowisko było dobrze osłonięte przed wiatrem. Dzięki temu nie musisz obawiać się przemarzania krzewów – najbardziej szkodzi im zimowy, mroźny wiatr i nagłe przymrozki w momencie zawiązywania pąków. Sadzenie na glebach cieplejszych jest więc najlepszym pomysłem. Jeśli interesuje cię także uprawa truskawek, porady na jej temat znajdziesz w tym artykule.

Uprawa malin a gleba

Maliny lubią lekkie podłoże, więc warunkiem powodzenia uprawy jest sadzenie na glebach lekkich i przewiewnych, powinny być także przepuszczalne. Jednak uprawa malin w miejscu, które przesycha zbyt szybko także nie jest najlepszym pomysłem – te rośliny lubią jednak wilgoć. Nie zmienia to faktu, że sadzenie na glebach wilgotnych nie jest polecane. Maliny wymagają podłoża o poziomie pH około 6,5, powinny mieć także zapewnione zasobne miejsce.

Jeśli jednak wypada sadzenie na glebach nieco mniej bogatych w składniki odżywcze, nic straconego. Możesz przygotować podłoże, odpowiednio wcześniej na planowanym pod uprawę stanowisku rozprowadzając kompost lub nawóz wieloskładnikowy. Dzięki temu krzewy owocowe szybciej się przyjmą, a ich rozwój będzie znacznie bardziej bujny.

Jak sadzić maliny - sadzenie malin krok po kroku

Sadzonki malin są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Ponieważ odmiany malin można liczyć w setki, masz naprawdę bardzo duży wybór i możesz wybierać i przebierać. Jak już wybierzesz odpowiednią, musisz zastanowić się nad rodzajem sadzonki – możesz wybrać je w trzech wersjach: balotowaną, w pojemniku i z nagim korzeniem.

Uprawa malin - wybieramy sadzonki

Sadzonki balotowane lub w pojemniku są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim można sadzić je w zasadzie w każdym momencie okresu wegetacyjnego, bo same nie zahamowują rozwoju. Kolejnym atutem jest fakt, że sadzonki z nagim korzeniem są bardziej podatne na uszkodzenia, na przykład w czasie transportu. Kiedy sadzić maliny? Można sadzić je tylko jesienią, a jeśli nie będą posadzone od razu należy je zadołować w wilgotnej ziemi.

Sadzenie malin zaczyna się od wyznaczenia linii i odpowiedniej rozstawy. Zbyt gęsto posadzone nie będą intensywnie owocować.
Sadzenie, przycinanie i uprawa malin w ogrodzie - porady

Rozstawa pod uprawę malin

Zanim wsadzisz sadzonki, musisz wyznaczyć odpowiednią rozstawę. Sadzonki rozmieszcza się w dołkach oddalonych od siebie co 40 cm, rośliny uprawia się w rzędach co 150 cm. Najlepsza głębokość sadzenia tych roślin to 20 cm. Sadzonki z pojemników lub balotowane wysadza się znacznie łatwiej – sadzenie malin tym sposobem jest prostsze. Jak sadzić maliny w balocie lub pojemniku? W takim przypadku po prostu umieszczasz całą bryłę korzeniową w wykopanym dołku i zasypujesz sadzonkę. Sadzenie malin z nagim korzeniem jest jednak bardziej skomplikowane. Więcej porad na temat krzewów owocowych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Jak sadzić maliny?

Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie korzeni. Sadzenie malin ma sens tylko, jeśli sadzonki malin owocujących są najlepszej jakości. Sprawdź, czy korzenie nie są ułamane lub czy nie gniją. Jeśli tak jest, koniecznie usuń zniszczone części. Jak sadzić maliny z nagim korzeniem? Przede wszystkim bardzo delikatnie, dokładnie rozprostowując korzenie i delikatnie rozkładając je na dnie przygotowanego dołka. Zanim jednak zaczniesz sadzenie malin musisz koniecznie zanurzyć na chwilę ich korzenie w wodzie. Dzięki temu szanse, że dobrze się przyjmą są większe.

Wstawioną do dołka sadzonkę zakopuje się na wysokość 3 pąka od ziemi. Glebę dobrze udeptuje się nogami, pilnując, by krzew był cały czas pionowo. Ważne także, by od razu po posadzeniu – dotyczy to tylko sadzenia malin jesiennego – ściąć rośliny na wysokości 20-30 cm nad ziemię. Na wiosnę na pewno odbiją, a wtedy przycinanie malin będzie trzeba powtórzyć.

Pielęgnacja malin – podstawowe zasady

Podlewanie malin

Maliny to krzewy owocowe o niewielkich wymaganiach, jednak potrzebują regularnego nawożenia i podlewania. Nawadnianie jest konieczne zwłaszcza na glebach o wysokim stopniu przepuszczalności, jeśli  w ogrodzie masz wilgotne podłoże, nie jest to konieczne poza okresami suszy lub ogromnych upałów. Jednak maliny mają korzenie dość płytko, w związku z czym należy je nawadniać, ponieważ szybko tracą wodę.

Uprawa malin - ściółkowanie

Pielęgnacja malin na suchym miejscu może także wymagać ściółkowania. To jeden z najlepszych sposobów, by zatrzymać w glebie odpowiednią ilość wody. Dzięki ściółce z liści lub agrowłókniny woda powinna wolniej odparowywać, więc możesz także ograniczyć podlewanie roślin, co znacznie zmniejsza koszt prowadzenia uprawy.

Pielęgnacja malin - nawożenie i palikowanie

Uprawa malin zakłada także nawożenie. Jednak rodzaj nawozu i jego skład jest zależny od zasobności gleby, dlatego jego podawanie powinno być poprzedzone dokładną analizą podłoża. Jeśli okaże się, że brakuje któregoś z makro, czy mikroskładników, koniecznie musisz zdecydować się na zastosowanie odpowiedniego nawozu. Należy je wmieszać w podłoże wokół roślin.

Warto także pamiętać o tym, że rośliny powinny być palikowane. Paliki wkopuje się przy krzewach już w pierwszym roku uprawy. Ponieważ pędy malin lubią mieć oparcie, warto między nimi rozciągnąć także linki lub druty, po których mogą się piąć. Możesz także samodzielnie zawinąć wokół nich pędy – dzięki temu będą się lepiej rozrastać i nie będą zwieszać się nad ziemią. Jeśli interesuje cię także uprawa jeżyn, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Przycinanie malin to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji malin. Należy to przeprowadzić czystym, zdezynfekowanym sekatorem.
Sadzenie, przycinanie i uprawa malin w ogrodzie - porady

Uprawa malin: przycinanie malin

Przycinanie malin jest nieco bardziej skomplikowane. Cięcie malin nie ma jednego terminu, jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim niektóre odmiany malin są dwuletnie, oznacza to, że owoce wytwarzają się wyłącznie na ubiegłorocznych pędach. Inne odmiany malin, najnowsze, wytwarzają owoce na nowych pędach. To determinuje także sposób, w który przeprowadza się przycinanie malin na pędach jednorocznych i na pędach dwuletnich. Odpowiednie cięcie malin nad ziemią pozwoli przeciwdziałać szkodliwemu zjawisku, jakim jest zamieranie pędów, a dodatkowo krzewy będą odporne na choroby.

Przycinanie malin przeprowadza się dwa razy do roku. Pierwszy zabieg wykonuje się wczesną wiosną, jak tylko zacznie się okres wegetacji. Drugi wykonuje się jesienią, już po owocowaniu i po zbiorze, co także jest zależne od odmiany malin – okres dojrzewania owoców jest bardzo zróżnicowany. Wiosenne cięcie malin to rozwiązanie pielęgnacyjne, które ma na celu odnowienie krzewów. Należy usunąć wszystkie zmarznięte lub uschnięte pędy, które nie zaczęły się rozwijać. Cięcie powinno być przeprowadzane najpóźniej do połowy maja, dzięki temu rośliny będą miały więcej siły, bo rozwijać owoce. Uprawa malin dzięki temu jest bardziej wydajna.

Wiosną maliny wytwarzają także pędy boczne. Jak ciąć maliny? Należy je usuwać, ucinając na wysokości około 10-15 cm nad ziemię. Dzięki temu rośliny będą się lepiej krzewiły i nie będą rozwijały pędów, wkładając całą energię w owoce. Cięcie malin tego typu powinno się wykonywać bardzo często, tak, żeby rośliny nie rozprzestrzeniały się zbytnio na boki. W takim wypadku byłby problem ze zbieraniem owoców i stosowaniem chemicznych środków ochrony roślin.

Przycinanie malin jesienne jest znacznie bardziej radykalne. Najczęściej przeprowadza się je w listopadzie, jeszcze przed założeniem osłon chroniących rośliny przed zimnem, w przypadku odmian wcześniejszych już pod koniec sierpnia. Starsze pędy warto bardzo mocno przycinać, należy także obciąć wszystkie odrosty boczne. To ważne nie tylko ze względu na rozwój roślin i poprawę ich owocowania, lecz także ze względu na profilaktykę. Starsze pędy mogą być porażone chorobami grzybowymi, których źródłem mogą być na przykład truskawki w ogrodzie. Dzięki cięciu szkodniki malin i różnego rodzaju choroby nie będą się rozwijać. Przycinanie malin jest więc koniecznym warunkiem ich uprawy. Więcej porad na temat pielęgnacji roślin zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Najbardziej wartościowe odmiany malin

Odmiany malin można podzielić według dwóch klasyfikacji: ze względu na porę owocowania i kolor. Odmiany jesienne, czyli te, które powtarzają owocowanie co roku i odmiany letnie, owocujące na dwuletnich pędach to pierwsze kryterium podziału. W obu tych grupach znajdują się zarówno maliny czerwone, jak i żółte. Te pierwsze to tradycyjne, nieco starsze odmiany, te drugie są bardziej wartościowe i mogą być nieco bardziej odporne na chłód i szkodniki.

Odmiany malin jednoroczne

Dużą popularnością cieszy się odmiana jednoroczna Polka, która wytwarza owoce od sierpnia aż do przymrozków. Jej zaletą jest bardzo duża plenność, owoce są ogromne, słodkie i aromatyczne, wybitnie deserowe. Uwielbiane przez wielbicieli słodkich deserów i lekkich smaków. Polka powoli wypiera Polanę – odmianę znaną już od wielu lat, która także wytwarza duże owoce i bardzo długo owocuje. Polka jednak wyróżnia się większym plonowaniem i wyższą odpornością na choroby i szkodniki, za co jest ceniona najbardziej. Jednoroczna odmiana o żółtych owocach to Poranna Rosa, która często jest sadzona w małych ogrodach. Wybiera się ją nie tylko dla owoców, lecz także dla jej niewątpliwych walorów ozdobnych.

Odmiany malin powtarzające owocowanie

Odmiany owocujące co dwa lata to przede wszystkim Sokolica i Laszka. To one najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach. Ich owoce są dojrzałe już pod koniec czerwca, robiąc więc furorę na rynku owocowym. Są duże, bardzo smaczne, słodkawe i mają dużą wartość deserową i handlową. Laszka wymaga wysokich podpór i decydując się na jej uprawę należy mieć na względzie częstsze cięcie malin, ponieważ rozwija się bardzo szybko. Obie są odporne na zimno i dostatecznie mało podatne na choroby grzybowe, by nie trzeba było przeprowadzać oprysków zapobiegawczych. Należy jednak je bardzo obserwować i interweniować w chwili zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów. Sprawdź także nasze inspiracje na krzewy liściaste do ogrodu, które znajdziesz w tym miejscu.

ikona podziel się Przekaż dalej