Alcea rosea – opis gatunku

Malwa różowa, bylina z rodziny ślazowatych, występuje w basenie Morza Śródziemnego, w Europie Wschodniej i w Europie Środkowej. Znana jest pod różnymi nazwami: malwa ogrodowa, malwa czarna, prawoślaz, prawoślaz różowy, prawoślaz wysoki, topolówka, zygmark. Obecnie roślina rzadko występuje w stanie dzikim. Na stanowiskach naturalnych spotkać można prawoślaz dziki i prawoślaz zaniedbany. Dla ziołolecznictwa cennym gatunkiem jest malwa czarna oraz prawoślaz lekarski (Althaea officinalis). Malwa ogrodowa, spokrewniona z dzikimi ślazami, może osiągać 250 cm wysokości, w zależności od odmiany, gleby i miejsca rozwoju.

Półpełny kwiat malwy zdobi bylinę od lipca do października, w drugim roku od chwili nasadzenia. Duże kwiaty – różowe, czerwone, żółte i białe - o średnicy do 10 cm, pojawiają się w kątach liści. Cała roślina jest pokryta delikatnym kutnerem. Oryginalna pełna malwa przypomina nieco kwiat róży. Popularne są także odmiany, których kwiaty wyróżniają się postrzępionymi lub powycinanymi płatkami.

Medycyna naturalna zaleca płukanie krtani ciepłym odwarem, sporządzonym ze ślazu dzikiego – z kwiatów oraz liści. Dla celów farmaceutycznych pozyskiwany jest kwiat malwy czarnej. Malwa ‘Nigra’ jest także źródłem otrzymywania barwników antocyjanowych, które wykorzystuje się, np. do zabarwiania wina, herbat oraz w celach leczniczych.

Ozdobna topolówka – prawoślaz wysoki w naszym ogrodzie


Uprawa rośliny nie jest trudna. Prawoślaz różowy, z uwagi na wysokość, wymaga nasadzenia w miejscach zacisznych - podmuchy wiatru mogą prowadzić do pokładania się długich pędów kwiatostanowych. Roślina uprawiana jest najczęściej w cyklu dwuletnim - pędy kwiatowe rozwijają się w drugim roku. Malwa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, umiarkowanie wilgotnym, na żyznym i przepuszczalnym podłożu piaszczysto-gliniastym, o pH gleby lekko kwaśnym, obojętnym i lekko zasadowym (6-7). Na stanowisku zbyt suchym lub nadmiernie mokrym kwitnienie jest mało obfite.

Nasiona Alcea rosea wysiewamy w maju, na rozsadniku. Na stałe miejsce przenosimy ulistnione siewki od końca września do końca listopada, z całą bryłą korzeniową i sadzimy je w rozstawie około 50 cm. Młode malwy podlewamy, z dbałością o nieprzelanie roślin i niemoczenie liści. Wyłożenie otoczenia ściółką, umożliwi utrzymanie właściwej wilgotności podłoża. Na zimę malwy należy zabezpieczyć przed mrozem. Dobrym sposobem na bezpieczne przezimowanie roślin jest przechowanie sadzonek pod dachem i wysadzenie na stałe miejsce dopiero na wiosnę.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Malwy różowe przy ścianie, a także informacje o gatunku: wymagania, porady, stanowisko, pielęgnacja oraz informacje
Malwa różowa Alcea Rosea krok po kroku, czyli wymagania, porady, informacje, stanowisko oraz sadzenie i pielęgnacja

Prawoślaz różowy najlepiej sadzić pod ścianami lub przy ogrodzeniu, gdzie rośliny znajdą podporę przed podmuchami wiatru. Jeden raz w ciągu sezonu wegetacyjnego zygmark zasilamy nawozami o przedłużonym działaniu. Wartościowymi nawozami jest ekologiczny biohumus oraz kompost. Po zakończonym kwitnieniu warto ściąć przekwitłe kwiatostany, co uniemożliwi malwom niekontrolowany samosiew. Nasiona pozyskujemy stopniowo, w czasie dojrzewania roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze sadzonek malwy.

Malwa różowa pięknie prezentuje się w ogrodach w stylu rustykalnym i w założeniach naturalistycznych. Warto sadzić malwy w sąsiedztwie innych roślin, takich jak:

  • nachyłek wielkokwiatowy, kwitnący od czerwca do początku września. Złociste kwiaty byliny harmonizują z barwnymi kwiatami malwy. Nachyłek wielkokwiatowy dorasta do 90 cm wysokości,
  • petunia kaskadowa, o czarnych aksamitnych kwiatach, wspaniale wygląda w towarzystwie barwnych kwiatów Alcea rosea oraz malwy ‘Nigra’. Kwitnienie rośliny ma miejsce do pierwszych przymrozków. Petunia kaskadowa tworzy zwisające pędy, które mogą osiągać 50 cm – 100 cm długości.

Atrakcyjnym towarzystwem dla malw są także niebieskie ostróżki, różowe floksy oraz dostojne lilie.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Prawoślaz różowy – najciekawsze odmiany

Malwa ma liczne odmiany, które można pogrupować, biorąc pod uwagę budowę kwiatów i wysokość roślin:

Malwy Chatera – różnobarwne kwiatyosiągają wysokość około 180 cm – 200 cm wysokości. Do najładniejszych odmian należą:

  • malwa czerwona ‘Chaters Double Scarlet’ – roślina o pełnych kwiatach, zdobi ogrody w drugim roku od posadzenia. Odmiana tworzy duże kwiaty od lipca do października.
  • malwa różowa ‘Chaters Double Purple’ – to pełna odmiana, o kwiatach purpurowych. Roślina osiąga około 150 cm – 200 cm wysokości.

Malwy Alleghanies – wyróżniają się oryginalnie postrzępionymi brzegami płatków. Płatki zewnętrzne mogą różnić się barwą od płatków wewnętrznych.

Malwy szkockie - Rośliny dorastają do 200 cm wysokości. Pełna malwa charakteryzuje się równymi płatkami, ułożonymi półkoliście.

Malwy wielkie, zwykłe – ozdobą roślin sąpełne pomponiaste kwiaty. Prawoślaz może osiągać 300 cm wysokości. Popularna jest malwa łososiowa, czerwona, fioletowa oraz biała. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się nasadzenia w różnobarwnych grupach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny