Manna mielec - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje ta roślina

Manna mielec - Glyceria maxima, znana jest także pod innymi nazwami. Bywa nazywana manną wodną, manną wielką, a także manną dużą. Warto wiedzieć, że roślina ta zalicza się do rodziny wiechlinowatych - Poaceae, która znana jest także jako rodzina traw. Do tej rodziny zalicza się około 11000 gatunków, które są głównym komponentem roślinności pastwisk, łąk i formacji trawiastych. Właśnie do tej rodziny zaliczane są także bardzo istotne rośliny uprawne, w tym zboża. W samej Polsce znajdziemy ponad 150 gatunków traw.

Przejdźmy jednak do rośliny, którą jest manna wielka - Glyceria maxima. Otóż roślina ta jest rodzimym gatunkiem Polski, który najczęściej pojawia się na niżu, ale występuje naturalnie także w Azji i Europie. Ta roślina zielna tworzy pełzające rozłogi, ale także luźne kępy. Jej źdźbła są proste i rynienkowato-prążkowane. Mogą dorastać nawet do około 90-200 cm wysokości. Źdźbła roślin są obfite, a ulistnienie na nich jest równomiernie rozłożone. Warto wspomnieć także o tym, że manna duża wytwarza też wydłużone pędy wegetatywne, które mają długie i jasnozielone blaszki liściowe.

Liście rośliny wybarwione są na szaro-zielony kolor i mają one lancetowaty kształt. W całości są szorstkie w dotyku. Blaszka liściowa może dosięgać około 50-70 cm długości, zachowując przy tym około 2 cm szerokości. Na blaszkach liściowych możemy zaobserwować także poprzeczne przegrody kanałów powietrznych, które wyglądają jak ciemne punkciki.

Manna wodna wytwarza również kwiaty, które zbierają się na szczycie prostego i sztywnego trzcinowego źdźbła. Kwiaty zbierają się w około 20-40 cm wiechy, które składają się z 5-8 kwiatowych kłosków. Kłoski z początku są jasnozielone, natomiast później wybarwiają się na lekko fioletowy lub brunatny kolor. Nasiona natomiast są oplewione ziarniaki w czarno-brunatnym kolorze.

Manna wodna - jakie wymagania ma manna wielka

Zanim zdecydujemy się na uprawę roślin, bez różnicy, czy będą to języczki pomarańczowe, kostrzewy łąkowej, czy też manny duże, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się tego, na jakich stanowiskach powinny rosnąć rośliny. Mowa tu zarówno o rodzaju gleby, jak i stopniu nasłonecznienia na stanowisku.

Pamiętajmy o tym, że jeśli nie zapewnimy naszej roślinie odpowiednich wymagań glebowych, a także dobrego nasłonecznienia lub jego braku, możemy spotkać się z tym, że nasza języczka pomarańczowa, kostrzewa łąkowa, czy właśnie manna mielec, zostanie porażona przez choroby, które spowodowane są z reguły nieprawidłowym rodzajem podłoża i złym stopniem nasłonecznienia, ale dodatkowo może również rozwijać się nieprawidłowo, a nawet i zamierać

Trawa ozdobna manna mielec nadaje się do uprawy w doniczce, chętnie rośnie obok kwitnących roślin ozdobnych, ale jej pielęgnacja wymaga więcej uwagi i podlewania.
Trawa ozdobna manna mielec - Glyceria maxima ma spore wymagania. Lubi stanowisko wodne, wtedy jej pielęgnacja i uprawa nie są trudne i nie wymaga podlewania.

Jeśli chodzi o samą uprawę manny mielec - Glyceria maxima, powinniśmy wiedzieć, że nie jest to wymagająca roślina, a co więcej, jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest to, żeby manna wodna miała zapewnioną stale wilgotną albo nawet i mokrą glebę. Musimy tu pamiętać, że jest to roślina bagienna, przez co wilgotność podłoża jest bardzo ważna w całej uprawie. Dodatkowo powinniśmy także zapewnić jej nasłonecznione lub lekko ocienione stanowisko, w którym gleba będzie też żyzna. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych.

Manna duża - gdzie swoje zastosowanie znajduje Glyceria maxima

Jeśli interesujemy się uprawą rośliny, jaką jest manna mielec - Glyceria maxima, powinniśmy dowiedzieć się także tego, gdzie znajduje ona swoje zastosowanie, ponieważ nie ma najmniejszego sensu w kupowaniu rośliny, która z jakichś powodów niezalecana jest do nasadzeń, które mamy w planach zrobić.

Zacznijmy od tego, że manna wodna to bardzo pospolita trawa wodna, dla której naturalnym środowiskiem są wilgotne, żyzne i mokre łąki, które są długotrwale zalewane. Co więcej, pojawia się ona nad mulistymi brzegami wolno płynących wód, ale również w płytkich jeziorach eutroficznych. Warto wspomnieć również o tym, że roślina ta jest w stanie stworzyć praktycznie jednogatunkowe zbiorowiska, które znane są pod nazwą szuwarów mannowych.

Manna wodna to idealna roślina do obsadzania strefy bagiennej, ale również i do obsadzania zbiorników wodnych. Świetnym pomysłem jest połączenie knieci błotnej z manną dużą lub też połączenie manny wielkiej z tatarakiem lub pałką wodną, które są również roślinami dobrze czującymi się w środowisku bagiennym i wodnym.

Manna mielec może być także uprawiana na rabatach, lecz musimy pamiętać o tym, że potrzebujemy odpowiedniej wiedzy na temat roślin, by uprawiać ją właśnie w taki sposób. Zdecydowanie największym problemem będzie tu utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Jeśli jednak zdecydujemy się na sadzenie tych roślin na rabatach, warto zestawić je w połączeniu z innymi trawami lub jeżówkami, rudbekiami czy też krwawnikami pospolitymi.

ikona podziel się Przekaż dalej