Manna mielec - informacje, występowanie, wymagania, uprawa
Manna mielec tak jak i języczka pomarańczowa, czy kostrzewa łąkowa, to roślina, która jest spotykana na terenie naszego kraju. Jednak zanim zajmiemy się uprawą rośliny, jaką jest manna mielec, powinniśmy zapoznać się z charakterystyką rośliny, tym, jakie ma ona wymagania i jak przebiega jej uprawa, ale również z tym, jakie ma ona zastosowanie. Poznajmy więc mannę mielec.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Manna mielec - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje ta roślina
Manna mielec - Glyceria maxima, znana jest także pod innymi nazwami. Bywa nazywana manną wodną, manną wielką, a także manną dużą. Warto wiedzieć, że roślina ta zalicza się do rodziny wiechlinowatych - Poaceae, która znana jest także jako rodzina traw. Do tej rodziny zalicza się około 11000 gatunków, które są głównym komponentem roślinności pastwisk, łąk i formacji trawiastych. Właśnie do tej rodziny zaliczane są także bardzo istotne rośliny uprawne, w tym zboża. W samej Polsce znajdziemy ponad 150 gatunków traw.
Przejdźmy jednak do rośliny, którą jest manna wielka - Glyceria maxima. Otóż roślina ta jest rodzimym gatunkiem Polski, który najczęściej pojawia się na niżu, ale występuje naturalnie także w Azji i Europie. Ta roślina zielna tworzy pełzające rozłogi, ale także luźne kępy. Jej źdźbła są proste i rynienkowato-prążkowane. Mogą dorastać nawet do około 90-200 cm wysokości. Źdźbła roślin są obfite, a ulistnienie na nich jest równomiernie rozłożone. Warto wspomnieć także o tym, że manna duża wytwarza też wydłużone pędy wegetatywne, które mają długie i jasnozielone blaszki liściowe.
Liście rośliny wybarwione są na szaro-zielony kolor i mają one lancetowaty kształt. W całości są szorstkie w dotyku. Blaszka liściowa może dosięgać około 50-70 cm długości, zachowując przy tym około 2 cm szerokości. Na blaszkach liściowych możemy zaobserwować także poprzeczne przegrody kanałów powietrznych, które wyglądają jak ciemne punkciki.
Manna wodna wytwarza również kwiaty, które zbierają się na szczycie prostego i sztywnego trzcinowego źdźbła. Kwiaty zbierają się w około 20-40 cm wiechy, które składają się z 5-8 kwiatowych kłosków. Kłoski z początku są jasnozielone, natomiast później wybarwiają się na lekko fioletowy lub brunatny kolor. Nasiona natomiast są oplewione ziarniaki w czarno-brunatnym kolorze.
Manna wodna - jakie wymagania ma manna wielka
Zanim zdecydujemy się na uprawę roślin, bez różnicy, czy będą to języczki pomarańczowe, kostrzewy łąkowej, czy też manny duże, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się tego, na jakich stanowiskach powinny rosnąć rośliny. Mowa tu zarówno o rodzaju gleby, jak i stopniu nasłonecznienia na stanowisku.
Pamiętajmy o tym, że jeśli nie zapewnimy naszej roślinie odpowiednich wymagań glebowych, a także dobrego nasłonecznienia lub jego braku, możemy spotkać się z tym, że nasza języczka pomarańczowa, kostrzewa łąkowa, czy właśnie manna mielec, zostanie porażona przez choroby, które spowodowane są z reguły nieprawidłowym rodzajem podłoża i złym stopniem nasłonecznienia, ale dodatkowo może również rozwijać się nieprawidłowo, a nawet i zamierać
Jeśli chodzi o samą uprawę manny mielec - Glyceria maxima, powinniśmy wiedzieć, że nie jest to wymagająca roślina, a co więcej, jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest to, żeby manna wodna miała zapewnioną stale wilgotną albo nawet i mokrą glebę. Musimy tu pamiętać, że jest to roślina bagienna, przez co wilgotność podłoża jest bardzo ważna w całej uprawie. Dodatkowo powinniśmy także zapewnić jej nasłonecznione lub lekko ocienione stanowisko, w którym gleba będzie też żyzna. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych.
Manna duża - gdzie swoje zastosowanie znajduje Glyceria maxima
Jeśli interesujemy się uprawą rośliny, jaką jest manna mielec - Glyceria maxima, powinniśmy dowiedzieć się także tego, gdzie znajduje ona swoje zastosowanie, ponieważ nie ma najmniejszego sensu w kupowaniu rośliny, która z jakichś powodów niezalecana jest do nasadzeń, które mamy w planach zrobić.
Zacznijmy od tego, że manna wodna to bardzo pospolita trawa wodna, dla której naturalnym środowiskiem są wilgotne, żyzne i mokre łąki, które są długotrwale zalewane. Co więcej, pojawia się ona nad mulistymi brzegami wolno płynących wód, ale również w płytkich jeziorach eutroficznych. Warto wspomnieć również o tym, że roślina ta jest w stanie stworzyć praktycznie jednogatunkowe zbiorowiska, które znane są pod nazwą szuwarów mannowych.
Manna wodna to idealna roślina do obsadzania strefy bagiennej, ale również i do obsadzania zbiorników wodnych. Świetnym pomysłem jest połączenie knieci błotnej z manną dużą lub też połączenie manny wielkiej z tatarakiem lub pałką wodną, które są również roślinami dobrze czującymi się w środowisku bagiennym i wodnym.
Manna mielec może być także uprawiana na rabatach, lecz musimy pamiętać o tym, że potrzebujemy odpowiedniej wiedzy na temat roślin, by uprawiać ją właśnie w taki sposób. Zdecydowanie największym problemem będzie tu utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Jeśli jednak zdecydujemy się na sadzenie tych roślin na rabatach, warto zestawić je w połączeniu z innymi trawami lub jeżówkami, rudbekiami czy też krwawnikami pospolitymi.