Maranta - charakterystyka rośliny

Maranta - skąd pochodzi roślina


Maranta - Maranta, to rodzaj roślin, które zaliczane są do rodziny marantowatych - Marantaceae. Warto wiedzieć, że rośliny z tej rodziny są roślinami jednoliściennymi. Do rodziny marantowatych zalicza się około 550 gatunków roślin, które podzielone są na 31 rodzajów.

Rośliny z tej rodziny naturalnie występują w wilgotnych lasach równikowych w strefie tropikalnej, ale w Ameryce pojawiają się również w ciepłych klimatach umiarkowanych. Warto wiedzieć, że niektóre z tych roślin, np. maranta trzcinowa, wytwarzają jadalne kłącza. Co więcej, niektóre z nich są roślinami ozdobnymi, a inne mają swoją rolę w plecionkarstwie.

Przejdźmy jednak do rodzaju roślin, jakim jest maranta. Otóż maranta to rodzaj roślin wiecznie zielonych, do których zalicza się 32 gatunki roślin i o wiele więcej odmian. Rośliny naturalnie występują na kontynentach amerykańskich, zaczynając od południowej części Meksyku, a kończąc na północnej Argentynie.

Maranta - czym charakteryzuje się ten kwiat doniczkowy

Jeśli chodzi o sam rodzaj maranta - Maranta, powinniśmy wiedzieć, że rośliny te mogą być pnącymi, płożącymi lub nawet prosto wzniesionymi w górę bylinami, dorastającymi do około 1,5 m wysokości. Częścią podziemną tych roślin są kłącza, w których przechowują różne substancje odżywcze, pomagające im przetrwać okres chwilowej suszy. Blaszka liściowa tych roślin może mieć eliptyczny lub owalny kształt, natomiast najważniejszym elementem jest jej zabarwienie, które zależy od konkretnego gatunku i odmiany.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się maranta biało unerwiona - Maranta leuconeura oraz maranta dwubarwna - Maranta bicolor. Różnica między tymi dwoma gatunkami jest taka, że maranty dwubarwne mają owalne, szerokie i jasnozielone liście, na których możemy zauważyć brązowozielone lub ciemnozielone ozdobne plamy. Natomiast maranta biało unerwiona cechuje się płożącym pokrojem, dłuższymi pędami, a także liśćmi, które są zdecydowanie większe, bardziej wydłużone, zabarwione na kontrastujące ze sobą barwy, owalne, ale również pokryte są one aksamitnym kutnerem.

Maranta biało unerwiona - Maranta leuconeura, jest bardziej popularnym gatunkiem od maranty dwubarwnej - Maranta bicolor, przez to, że jej liście wybarwione są o wiele bardziej atrakcyjnie. Jednak musimy wiedzieć, że sam gatunek nie jest tak często uprawiany, jak jego odmiany.

Zasługującą na uwagę odmianą maranty biało unerwionej są 'Fascinator', 'Tricolor', 'Massangeana' i 'Kerchoveana'. Właśnie te rośliny najczęściej pojawiają się w naszych domach. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się odmiany 'Fascinator', 'Tricolor', 'Massangeana' i 'Kerchoveana'.  Otóż odmiana 'Tricolor', tak jak i 'Fascinator' to odmiany, które charakteryzują się ciemnozielonymi liśćmi, na których znajdują się jasne plamki, a unerwienie liścia jest intensywnie różowe. Natomiast liście odmiany 'Kerchoveana' mają szarozielone zabarwienie i ciemne plamy między nerwami. 'Massangeana' to odmiana cechująca się ciemnozielonymi liśćmi z ciemnymi plamami i białymi nerwami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł najlepszych kwiatach pokojowych w doniczkach.

Uprawa Maranta leuconeura - jakie wymagania ma roślina

Uprawa maranty - co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach

Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup zroślichy - Syngonium, mozgi trzcinowatej - Phalaris arundinacea, czy maranty - Maranta, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma dana roślina i jaka ziemia będzie najlepsza pod jej uprawę. Te informacje są bardzo istotne.

Warto też wspomnieć o tym, że jeśli nie sprostamy wymaganiom, jakie ma zroślicha, znana także jako syngonium, mozga trzcinowata, czy maranta, wtedy możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami w trakcie uprawy. Częstym wynikiem złej uprawy jest ograniczony wzrost Syngonium i Maranta, pojawienie się plam na liściach rośliny, pojawienie się chorób, a nawet i zamarcie całej rośliny.

Kiedy decydujemy się na to, by w naszym domu pojawiła się maranta, musimy mieć na uwadze to, że jest to dość wymagająca roślina, o którą będziemy musieli zadbać. Najważniejsze w uprawie tych kwiatów jest to, by nie stawiać ich w przeciągach. ale również nad grzejnikami. Musimy zadbać o to, by maranta miała zachowaną wysoką wilgotność powietrza. Jeśli chodzi natomiast o ziemię, powinna ona być przepuszczalna i torfowa. Przy uprawie maranty istotny jest również stopień nasłonecznienia. Musimy pamiętać, by nie stawiać ich przy oknie, lecz trzymać je raczej w półcieniu, pamiętając o tym, że zimą będzie wymagała większej ilości słońca.

Pielęgnacja, rozmnażanie i potencjalnie zagrażające choroby - warto wiedzieć

Po tym, jak zapoznamy się z wymaganiami rośliny, konieczne jest zapoznanie się z całym procesem uprawy i pielęgnacji. Zacznijmy więc od tego, że maranta musi mieć zachowaną wysoką wilgotność powietrza, przez co zaleca się spryskiwanie jej liści w okresie letnim. Dodatkowo możemy ją ustawić na podstawce z kamykami i wodą.

Maranta o ozdobnych liściach z bliska, a także rodzaje rośliny, opis, wymagania, uprawa oraz pielęgnacja krok po kroku
Maranta krok po kroku, czyli rodzaje rośliny, gatunki, opis, wymagania, pielęgnacja oraz uprawa w doniczkach

Kolejnym elementem jest podlewanie, które przeprowadza się 2-3 razy w tygodniu, natomiast w okresie zimowym wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Ważne jest to, by ziemia była stale wilgotna. Dodatkowo powinno się przeprowadzać nawożenie co 2 tygodnie, przy użyciu połowy dawki płynnego nawozu.

Nie możemy zapomnieć o czyszczeniu liści wilgotną szmatką i usuwaniu liści uszkodzonych oraz ogołoconych pędów. Raz do roku w okresie wiosennym powinno się przesadzić roślinę do większej o jeden rozmiar doniczki, by kłącza miały miejsce do rozwoju. Jeśli chcemy sprawić, by roślina miała siłę do prawidłowego rozwoju, raz na 3 lata, na wiosnę w momencie przesadzania, rozmnażamy marantę przez podział rośliny. Maranta, tak jak i inne rośliny, może być zaatakowana przez szkodniki, w szczególności przędziorki. Jeśli więc zobaczmy te owady na naszych liściach, powinniśmy zwiększyć wilgotność powietrza i rozpocząć zwalczanie szkodników.

Zastosowanie i cena rośliny - który sklep będzie najlepszy

Maranta to bardzo piękna roślina doniczkowa, która może odmienić nasze pomieszczenie. Dobrze jest uprawiać ją w towarzystwie innych roślin doniczkowych, ponieważ one stwarzają dla niej doskonały mikroklimat. Możemy ją uprawiać z dracenami, fikusami oraz filodendronami.

Jeśli chodzi natomiast o cenę, powinniśmy wiedzieć, że cena zależy od tego, na jaki sklep się zdecydujemy. Pamiętajmy o tym, że mamy do wyboru zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy, w których jest naprawdę duży wybór roślin ozdobnych doskonałych do naszego mieszkania.

Jednak warto zwrócić uwagę na to, by korzystać jedynie z dobrze ocenianych sklepów internetowych. Ponadto musimy pamiętać także o tym, by w miarę możliwości sprawdzać, w jakiej kondycji jest roślina, którą chcemy kupić. Z reguły jednak cena za sadzonkę wynosi około 30-50 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny