Margerytka - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Margerytka, margarytka, rumianek ogrodowy to potoczne nazwy, jakimi określany jest złocień pospolity, jastrun wczesny Leucanthemum vulgare. Kwiat byliny o białych i delikatnych płatkach i żółtym środku urzeka urodą, rozjaśniając łąki i przydomowe ogrody. Margerytki chętnie stosowane są na kwiat cięty i dodawane do suchych bukietów. Uprawa rośliny nie jest trudna, więc nawet początkujący ogrodnicy mogą podjąć się jej hodowli. W sprzedaży dostępne są również margerytki na pniu. Ich uprawa sprawi, że nasze balkony i tarasy nabędą bajkowego wyglądu.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o złocieniach.
Krzew margerytki w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Jastrun właściwy (złocień pospolity) – opis gatunku
Pospolita w Polsce margerytka należy do rodziny roślin astrowatych. Dorasta do około 60 cm wysokości. Łodyga margerytki wyrasta ze skośnego krótkiego kłącza. Na jej szczycie pojawia się koszyczek – kwiatostan, o średnicy około 4 cm. Brzeżne białe kwiaty języczkowate otaczają środkowe niewielkie kwiaty rurkowate, wybarwione na słoneczny żółty kolor. Odziomkowe liście, o łopatkowatym kształcie, wyposażone są w długi ogonek, natomiast dolne siedzące liście łodygowe, grubo ząbkowane, nie wytwarzają ogonków. Niełupka wyróżnia się wypukłymi żeberkami. Krzew margerytki pokrywa się kwiatami od czerwca do sierpnia.
Dziko rosnące margerytki powszechnie występują na obszarach o klimacie oceanicznym oraz umiarkowanie kontynentalnym, w Europie, w Turcji i na Kaukazie. W Polsce spotykane są w całym kraju. Rośliny preferują gleby średnio próchniczne, gliniaste oraz piaszczysto-gliniaste. Hemikryptofity, do których zaliczają się margerytki, mogą przetrwać zimowe niskie temperatury dzięki przyziemnym pąkom, chroniącym się przed mrozem pod ściółką oraz warstwą śniegu. Wiosną roślina odradza się.
Zastosowanie margerytki ogrodowej
Medycyna ludowa wykorzystywała margerytki do walki z pasożytami układu pokarmowego, na niestrawność, a także do leczenia dolegliwości układu moczowego. Spożywane liście przynosiły ulgę w dolegliwościach migrenowych. Margerytka jest rośliną jadalną. Dodawana do sałatek, podkreśla ich smak i zapach. Ziele jastruna może wywoływać reakcje alergiczne u osób wrażliwych na pylenie roślin. Także spożycie miodu, zawierającego pyłki margerytki, może wywołać swędzenie skóry oraz rozstrój żołądka. Nieumiejętne wykorzystanie ziół może prowadzić do zatrucia organizmu, bowiem w olejku eterycznym margerytki obecny jest tujon – trujący związek chemiczny. Sprawdź także ten artykuł o uprawie złocienia właściwego.
Margerytka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja
Margerytka niska – atrakcyjne kwiaty ogrodowe
Margerytka niska uprawiana w ogrodach, nadaje im naturalistycznego charakteru. Uprawa margerytki nie jest trudna. Rośliny dobrze rosną w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Nie sadzimy ich w glebach ciężkich i mokrych. Kwiaty ogrodowe najlepiej czują się na stanowiskach o podłożu umiarkowanie wilgotnym, żyznym i przepuszczalnym. Musimy również sprawdzić odczyn pH gleby, ponieważ na podłożu kwaśnym, krzew margerytki ulega deformacjom. Najlepiej udaje się uprawa na glebach o pH zasadowym i obojętnym (6,6-7,2).
Kwiat nawadniamy dodatkowo jedynie w czasie suszy. Nadmierne podlewanie doprowadzi do gnicia korzeni. Nie jest także potrzebne dodatkowe zasilanie. Jeśli zamierzamy dostarczyć roślinom wartościowych składników odżywczych, wystarczy wymieszać ziemię z kompostem. Zdrowy i piękny wygląd margerytki zawdzięczają właściwym zabiegom pielęgnacyjnym.
Pielęgnacja kwiatów ogrodowych polega na:
- regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co sprawi, że margerytka niska będzie obficiej kwitnąć,
- dzieleniu bylin, w celu przerzedzenia i odmłodzenia krzewów jastruna,
- rozkładaniu ściółki, zatrzymującej w podłożu wilgoć,
- przygotowaniu kwiatów do zimy, poprzez niskie przycięcie i pozostawienie pąków tuż nad ziemią,
- chronieniu roślin w czasie ostrych mrozów– np. okrycie ich grubą warstwą ściółki.
Margerytki atakowane są przez choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, rdza oraz mączniak rzekomy. Do walki z groźnymi chorobami przeznaczone są środki grzybobójcze. Porażone rośliny zamierają. Jastruny atakuje także choroba bakteryjna, znana jako guzowatość korzeni. Jej objawami są narośla na korzeniach. Do zakażenia najczęściej dochodzi przy uszkodzeniu rośliny podczas jej sadzenia. Porażone margerytki najlepiej usunąć z rabatek i spalić. Nie wolno przeznaczać ich na kompost, by nie doszło do rozprzestrzenienia się bakterii.
Szkodniki żerujące na złocieniach to muchówki, pluskwiak pienik slinianka, nicienie węgorki chryzantemowce oraz mszyce. Obserwacja roślin pozwoli na wczesne wykrycie szkodników i zastosowanie odpowiednich oprysków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie złocienia maruna?
Margerytka ogrodowa – rozmnażanie i sadzenie roślin
Margerytka ogrodowa rozsiewa się sama, więc z powodzeniem możemy wykorzystać piękny kwiat do obsadzenia kwietnych łąk. Oryginalny trawnik alternatywny zakłada się zwykle w miejscach mniej uczęszczanych i trudno dostępnych. Właściwa pielęgnacja terenu, na którym swoje siedlisko znajdą zioła, trawy, krzew margerytki i inne barwne kwiaty, sprawi, że zakątki naszego ogrodu zamienią się w efektowną łąkę. Do siewu używamy nasion roślin, kwitnących w różnych terminach, więc nasza łąka przez cały sezon będzie miejscem wyjątkowo barwnym. Pielęgnacja alternatywnych trawników nie sprawia problemów. Trawnik alternatywny nie musi być podlewany i odchwaszczany, a koszenie odbywa się 2-3 razy w roku, kiedy kwitnie mniej roślin. Raz zasiana margerytka będzie się sama rozsiewała.
Margerytki atrakcyjnie prezentują się na rabatkach, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach. W kwietniu rozmnażamy je, dzieląc karpy na nowe sadzonki. Zabieg przeprowadzamy na początku wiosny. Jeśli zamierzamy wysiać nasiona, możemy uczynić to od razu na wybranym stanowisku, w czerwcu. Nasiona przykrywamy warstwą ziemi i codziennie lekko nawadniamy. Roślinki do jesieni utworzą kępy. Nie wymagają naszej uwagi, bowiem są całkowicie mrozoodporne.
Możliwa jest uprawa margerytek w pojemnikach. Roślina wspaniale wygląda w doniczkach i balkonowych skrzynkach. Przez cały czas obficie kwitnie, zdobiąc mieszkania, balkony i tarasy. Prawidłowa uprawa wymaga zastosowania żyznego i przepuszczalnego podłoża, umiarkowanie wilgotnego, o zasadowym i obojętnym odczynie pH. Gotowe sadzonki nabędziemy w sklepach i centrach ogrodniczych. Nawożenie roślin odpowiednimi środkami, zintensyfikuje rozrost karp i kwitnienie.
Margerytki w ogrodzie - uprawa na pniu
Otrzymanie oryginalnego kwitnącego drzewka umożliwia uprawa złocienia krzewiastego Argyranthemum frutescens,rośliny znanej także jakosrebrzeń krzewiasty. Bylina dorasta do 1 m wysokości. Doskonale znosi formowanie. Na tle ciemnozielonych liści krzewu wspaniale prezentują się białe kwiaty ze słonecznym środkiem. Pielęgnacja margerytki na pniu polega na dbałości o wilgotne podłoże, ponieważ nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. Raz w tygodniu zasilamy złocienie w doniczce nawozami wieloskładnikowymi. Jeśli wybujałe pędy naruszą ładny pokrój korony drzewka, należy je przyciąć.
Margerytki na pniu przypominają niewielkie drzewko, obsypane ślicznymi kwiatami. Rynek ogrodniczy oferuje miłośnikom margerytek na pniu liczne barwne odmiany. Uprawa na pniu sprawdzi się przy odmianach wysokich, np.:
- ‘Buteerfly’ – odmiana osiąga około 80 cm wzrostu. Efektowne cytrynowożółte płatki otaczają ciemnożółty środek. Roślinę należy raz w miesiącu nawozić, by wspomóc jej wzrost i obfite kwitnienie.
- ‘Mars White’ – dorasta do 60 cm wysokości. Białe kwiaty z żółtym środkiem pojawiają się już w połowie czerwca.
- ‘Summersong Rose’ – osiąga 80 cm wzrostu. Margerytka wyróżnia się fioletowymi pełnymi kwiatami, ciemniejącymi w miarę zbliżania się do żółtego środka.
- ‘Starlight Red’ – dorasta do 80 cm wysokości. Ozdobą rośliny są czerwone kwiaty, z dużym żółtym środkiem.
Uprawa rośliny na pniu jest nieco trudniejsza niż tradycyjnych kwiatów ogrodowych. Hoduje się je jako rośliny jednoroczne, bowiem trudno utrzymać margerytki na pniu w okresie zimowym. Lepiej zimowanie znoszą młode egzemplarze. Donice z margerytkami na pniu należy na zimę przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia, chroniąc w ten sposób drzewko przed mrozem.