Marynaty domowej roboty - najlepsze przepisy do zrobienia w domu

Marynaty rożnego rodzaju są znane od wieków. Stanowią też sprawdzony sposób przechowywania żywności. Za ich pomocą zakonserwujemy owoce, warzywa, mięsa i ryby. Ważne jest też to, że marynowanie poprawia smak potraw. Użyte składniki stają się soczyste i przede wszystkim pyszne. Zachęcamy, więc by razem z nami prześledzić ciekawe przepisy na marynaty warzywne i nie tylko.

Podstawowe rodzaje marynat

Marynaty od wieków odgrywają ważną rolę w sztuce kulinarnej. To nic innego jak przyprawy zmieszane z wodą, octem, winem lub oliwą. Oczywiście miesza się też ze sobą wspomniane płyny. Marynaty spełniają dwa istotne zadania. Pierwsze z nich to poprawa smaku potrawy. Najważniejsze składniki poddaje się marynowaniu przed pieczeniem czy smażeniem. Stają się bardziej aromatyczne i soczyste. Jakie jest, zatem drugie zastosowanie marynaty? To nic innego jak długie przechowywanie żywności. Marynowanie wydłuża okres przydatności potrawy do spożycia. Zamknięta w szczelnym słoiku będzie mogła stać w spiżarni przez długi czas.

Trzeba teraz odpowiedzieć na pytanie, jakie są rodzaje marynat? Do pierwszej grupy zaliczymy przetwory wykorzystujące owoce i warzywa. Wymienione składniki marynaty mogą występować w całości lub być pokrojone na mniejsze kawałki. Ważne by wcześniej je dokładnie umyć. Nie mogą też wykazywać oznak psucia się. Jeśli chodzi o owoce to najczęściej marynujemy brzoskwinie, śliwki, gruszki. Choć trzeba przyznać, że konserwować można większość owoców. Marynaty warzywne to najczęściej ogórki konserwowe (w occie), papryka, buraczki, pomidory. Nie zapominamy również o grzybkach, bez których nie obędą się żadne imieniny czy inna, domowa impreza. To jeszcze nie wszystkie rodzaje marynat.

Popularnością cieszą się przepisy na marynaty do mięsa i ryb. Dla lepszego rozeznania podzielimy je na dwie grupy. W pierwszej znajdują się zalewy poprawiające smak składników. Mięso pozostawia się na kilka godzin lub całą noc w marynacie. W tym czasie nasiąka przyprawami, staje się miękkie i aromatyczne. Następnie można je upiec lub usmażyć. Na tym nie kończą się rodzaje marynat. Do drugiej grupy zaliczamy zalewy, które konserwują interesujące nas składniki. Mogą to być w zasadzie wszystkie rodzaje mięsa oraz ryby słodko i słonowodne. Całą potrawę umieszczamy w słoiku i możemy po nią sięgnąć po dłuższym czasie.

Marynaty warzywne – ogórki w occie i patisony marynowane

Podstawowe marynaty warzywne składają się, poza samym warzywem, z mieszanki wody, octu, soli i cukru. Najlepszym przykładem na potwierdzenie tych słów są ogórki konserwowe znane też, jako ogórki w occie. Ogórki wkładamy do litrowego słoika i zalewamy wspomnianą powyżej mieszanką. Przed wykorzystaniem zalewę trzeba zagotować. To jeszcze nie wszystko, by powstały ogórki konserwowe potrzebna jest jeszcze pasteryzacja. Słoiki wkładamy do dużego garnka i zalewamy wodą. Następnie gotujemy prawie do wrzenia. Potem zmniejszamy ogień i gotujemy około 3 minuty. Tak przygotowane weki odkładamy do spiżarni. Ogórki konserwowe będą gotowe po tygodniowym odstaniu

Ogórki w occie zawierają też inne składniki poza zalewą. Warto dodać, że tu przepisy na marynaty mogą się różnić. Zależy to w dużej mierze od regionu i rodzinnej receptury. Choć trzeba przyznać, że takie dodatki jak czosnek czy koper pojawiają się bardzo często. Inne składniki marynaty tego typu to między innymi gorczyca, pieprz, ziele angielskie. Oczywiście ogórki w occie to nie jedyne przetwory warzywne przygotowywane w domach. Możliwości jest wiele jak chociażby klasyczne buraczki, pomidory, papryka konserwowa czy grzybki. Bardzo ciekawą propozycją są patisony marynowane. Patisony to rośliny jednoroczne należące do rodziny dyniowatych. Mają charakterystyczny kształt i w zależności od odmiany mogą być kremowe, białe, żółte, zielonkawe.

Patisony marynowane odznaczają się niepowtarzalnym smakiem. Co ważne, ich przygotowanie nie sprawia żadnych problemów. Przepisy na marynaty, poza głównym składnikiem, nie różnią się znacząco od ogórków. Do przygotowania zalewy potrzebna jest sól, ocet, woda, cukier. Podstawowe przyprawy to z kolei liść laurowy, ziele angielskie i gorczyca. Pozostałe składniki marynaty dodajemy wedle uznania. Może to być marchew, czosnek, cebula, pieprz. Patisony marynowane sporządzamy praktycznie tak samo jak ogórki konserwowe. Zalewę gotujemy a następnie wlewamy do słoika z patisonami. Po tym przychodzi czas na pasteryzację, odłożenie do wystygnięcia i gotowe.

Marynata do mięsa – składniki marynaty i przygotowanie

Marynata do mięsa przybiera najróżniejsze postacie. Często jednym z jej głównych składników jest wino lub inny alkohol. Wykorzystuje się też sok z cytryny, ocet i sól. Przepisy są rozmaite, niektóre wykorzystują musztardę, olej słonecznikowy czy nawet jogurt. To jednak nie wszystko, bowiem zalewa do mięsa powinna być dopasowana do jego rodzaju. Inaczej przygotujemy drób a inaczej ryby bądź wołowinę. O tym opowiemy nieco później. Teraz wspomnimy, że marynata do mięsa ma przede wszystkim poprawić jego smak jeszcze przed pieczeniem lub smażeniem.

Jaka zalewa do mięsa wieprzowego będzie najlepsza? Świetną i sprawdzoną podstawą jest wino wytrawne lub ocet winny. Polecane dodatki to między innymi liść laurowy, rozmaryn, ziarna jałowca. Interesujące akcenty wprowadzają też igły sosnowe. Marynata do mięsa wołowego może mieć tą samą bazę. Jeśli zaś chodzi o dodatki to również mamy dużą dowolność. Warto też wspomnieć o drobiu, który jest delikatny. Zalewa do mięsa tego typu może powstać z jogurtu naturalnego lub oliwy z oliwek. Czasem warto eksperymentować. Dzięki temu znajdziemy własny, niepowtarzalny styl.

Pieczone mięso pojawia się na stole podczas świąt, ale nie tylko. Jest też dobrą propozycją na rodzinny obiad. Dlatego też warta uwagi jest marynata do szynki. Oczywiście istnieje wiele przepisów na jej wykonanie. Ciekawie przedstawia się marynata do szynki gdzie główne składniki to warzywa i zioła. Bazą jest olej i sok z cytryny. Tymczasem niezbędne dodatki to między innymi tymianek, rozmaryn, czosnek, marchew, seler i pietruszka. Jest to tylko jedna z propozycji, trzeba, bowiem wiedzieć, że nie istnieje jednak, najlepsza marynata do szynki. Każdy kucharz ma swoje niepowtarzalne sposoby peklowania. Ważne jest to, by zalewa do mięsa nadawała ciekawy aromat całej potrawie.