Meble do ogrodu, na taras i balkon - co warto wybrać? Przegląd

Ogród oraz taras to świetne miejsca do spędzania wolnego czasu szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Duży wpływ na komfort przebywania w tych miejscach ma dobrze dobrany zestaw wypoczynkowy. W sklepach i marketach można odnaleźć rozmaite meble do ogrodu, co krok natrafia się na kuszące promocje. Pojawia się, więc pytanie, co warto wybrać?

Meble ogrodowe z naturalnych materiałów

Przed odpowiedzią na pytanie, jaki rodzaj mebli ogrodowych wybrać warto przybliżyć dostępne możliwości. Na początek zajmiemy się zestawami wypoczynkowymi powstającymi z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina i rattan. Meble do ogrodu i modele tarasowe tego typu cieszą się dużą popularnością, ich cena i wygląd są bardzo kuszące.

Zestaw wypoczynkowy z drewna to częsty wybór ludzi poszukujących mebli do ogrodu lub na balkon. Drewniane meble ogrodowe najczęściej powstają z buku, dębu, sosny, choć dostępne są też odmiany egzotyczne takie jak drewno tekowe. Meble z takich surowców są wytrzymałe, mogą służyć przez wiele lat pod warunkiem, że będą, co jakiś czas konserwowane. Występuje wiele modeli i stylizacji, od klasycznych po nowoczesne. Coraz popularniejsze są także meble ogrodowe z palet drewnianych.

Wielu miłośników zdobyły zestawy wiklinowe i rattanowe, świetnie pasują do przestrzeni utrzymanych w rustykalnym stylu. Odznaczają się świetnym wyglądem, lecz są dość kruche. Nie powinno się ich wystawiać na działanie deszczu oraz palącego słońca. Promienie słoneczne mogą sprawić, że wiklina stanie się krucha, co doprowadzi do zniszczenia mebli. Dlatego właśnie są to bardziej tarasowe odmiany.

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych i metalu

Stół tarasowy, nowoczesne fotele czy krzesła ogrodowe coraz częściej powstają z technorattanu. Meble do ogrodu z tego syntetycznego polietylenu do złudzenia przypominają odmiany rattanowe, tak samo jak one posiadają piękny splot. Ich przewagą jest to, że są dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne a konserwacja sprowadza się do czyszczenia od czasu do czasu. Tego typu stół tarasowy często posiada szklany blat. Są też minusy a najpoważniejszy z nich to wysoka cena zestawów i pojedynczych mebli.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się meble ogrodowe z plastiku, choć nie posiadają tak dużych walorów estetycznych. Do ich wyboru najczęściej skłania niska cena i odporność na wilgoć. Niestety nie są zbyt trwałe ani komfortowe. W zasadzie ta odmiana przeznaczona jest dla osób, które rzadko spędzają czas w ogrodzie i nie chcą inwestować dużych kwot w wyposażenie. Częste promocje na ten typ mebli jeszcze bardziej zmniejszają koszty zakupu.

W tym zestawieniu muszą znaleźć się meble do ogrodu wykonane z metalu. W sklepach można natrafić na wersje kute, żeliwne lub wykonane z aluminium. Zatem wybór jest bardzo duży, może być to zestaw wypoczynkowy stylizowany na zabytkowy, znajdą się nowoczesne fotele czy też klasyczne krzesła ogrodowe. Zarówno metal kuty jak i żeliwo jest dość ciężkie i wymaga konserwacji w postaci malowania. Tymczasem aluminium jest lekkie, nie rdzewieje, więc nie trzeba specjalnie się nim zajmować. Cena takich mebli również jest zróżnicowana, wszystko zależy od konkretnej wersji.

Jakie meble ogrodowe lub tarasowe warto wybrać?

Zestaw wypoczynkowy z każdego z wymienionych materiałów ma swoje wady i zalety. Wydaje się, że wybór jest trudny, lecz w rzeczywistości tak nie jest. Wystarczy tylko przeanalizować kilka kwestii, pierwszą z nich jest styl ogrodu lub tarasu. Wystrój klasyczny lub rustykalny wyklucza nowoczesne fotele technoratanowe, plastikowe czy aluminiowe. Tymczasem w nowoczesnych przestrzeniach nie sprawdzą się krzesła ogrodowe rattanowe czy wiklinowe. Styl ogrodu wymusza wybór modeli mebli tak samo ja architektura tarasu.

Kolejna kwestia to wielkość ogrodu i balkonu, do którego dobiera się zestaw wypoczynkowy. Na mały balkon nie pasuje duży stół tarasowy z drugiej strony niewielki stolik nie wygląda dobrze w sporym odgrodzie. Trzeba, więc zachować odpowiednie proporcje nie zapominając przy tym o funkcjonalności i wygodzie. Warto pamiętać, że na wygodę może mieć też wpływ konieczność cyklicznej konserwacji mebli. W ten sposób wybór stanie się dużo łatwiejszy.

Warto też zastanowić się ile osób będzie korzystało z wybranych mebli. Jeżeli zamierzamy organizować imprezy na dla wielu osób warto zainwestować w zestaw zawierający duży stół tarasowy lub ogrodowy, krzesła ogrodowe lub nowoczesne fotele w zadowalającej liczbie. Jeżeli zaś ktoś jest typem samotnika lub woli spędzać czas w niewielkim gronie wystarczy tylko kilka elementów wyposażenia. Ważnym kryterium jest też oczywiście atrakcyjna cena, warto, więc przeglądać promocje w sklepach i marketach.

Na rynku jest wiele odmian mebli ogrodowych, dostępne są modele rattanowe, wiklinowe, drewniane, metalowe czy też wykonane z tworzyw sztucznych. Można nabyć zestawy typowo ogrodowe, tarasowe lub uniwersalne. Wszystko to sprawia, że wybór konkretnej oferty może wydawać się trudny. Nic bardziej mylnego, wystarczy przeanalizować opisane powyżej kwestie, kierować się gustem i mieć uwagę na atrakcyjne promocje. To znacznie ułatwi wybór mebli i pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas.