Meble ogrodowe - piękne, funkcjonalne i potrzebne

Najlepsze meble ogrodowe charakteryzują się kilkoma cechami wyróżniającymi. Nie można nigdy zapominać, że są to meble do ogrodu, a więc z założenia ulokowane na odkrytej przestrzeni, poza pomieszczeniami. Z tego względu muszą być odporne na warunki atmosferyczne. To kryterium jest spełniane przez użycie odpowiednich materiałów. Liczy się z pewnością także doskonałość konstrukcji. Mebel ogrodowy ma być trwały. Ma być także wygodny, komfortowy, ergonomiczny. Od mebli do ogrodu wymagamy również, aby prezentowały się możliwie najlepiej w otoczeniu drzew, krzewów, na trawnikach i w innych zielonych miejscach.

Rodzaje mebli ogrodowych, czyli co może się nam przydać

Pytanie o to jak wyposażyć swój ogród w meble ogrodowe pozostaje otwarte. Do dyspozycji mamy wielki repertuar rozwiązań. Jeżeli jesteśmy już pewni, że wybrane meble ogrodowe spełniają kryteria jakości, wtedy możemy zdecydować jakie z nich włączyć do wyposażenia naszego ogrodu. Oczywiście zapotrzebowanie w każdym przypadku będzie inne, ponieważ każdy ogród jest niepowtarzalny. Opiszemy zatem pokrótce wszystkie główne rodzaje mebli, które możemy włączyć do infrastruktury ogrodowej.

Krzesła i fotele ogrodowe

Naturalnie: w ogrodzie chcemy na czymś usiąść - rodzinne obiady w lecie, spotkania towarzyskie czy chociażby możliwość wygodnego czytania książki w otoczeniu flory naszego ogrodu, wymaga postarania się o dobre krzesła lub fotele ogrodowe. Taki mebel jak krzesło ogrodowe jest zazwyczaj bardziej obszerny i pojemny niż krzesło do domu. W dalszej odległości od domu ulokowanego przy ogrodzie dobrze sprawdzą się krzesła ratanowe i drewniane. Jeśli zaś chcemy postawić krzesła w ogrodzie tuż obok domu lub na werandzie, wtedy możemy użyć modeli bardziej przypominających krzesła domowe i wykonanych z materiału, aby zaznaczyć łączność między domem i ogrodem.

Leżaki i leżanki ogrodowe

Ogród to miejsce odpoczynku. W gorące letnie dni ten odpoczynek - powiedzmy jak jest naprawdę - graniczy ze słodkim lenistwem… Taki relaks na powietrzu najlepiej uprawiać układając się na leżaku lub leżance ogrodowej. To więcej niż krzesło, ponieważ leżaki pozwalają nam na przyjęcie pozycji półleżącej lub całkowite położenie się. Na leżakach w ogrodzie możemy się opalać, patrzeć w niebo, cieszyć się szumem drzew, a także zasnąć słodko w lipcowe popołudnie… Leżaki ogrodowe są przydatne tak naprawdę przez większą część roku - nawet późną jesienią możemy patrzeć w gwiazdy nieba października wprost z naszego leżaka, jeśli tylko przykryjemy się ciepłym kocem i nie zapomnimy o czapce.

Parasole do ogrodu

Parasole w ogrodzie chronią nas przed deszczem, słońcem i śniegiem. Ten rodzaj zadaszenia wyszczególnia też w projekcie architektoniki naszego ogrodu miejsca, w których ustawiamy inne meble ogrodowe - zadaszenie parasolem ogrodowym pozwala na spędzanie na świeżym powietrzu także chwil, kiedy pada deszcz lub z nieba leje się nieznośny żar. Poza tym wszystko, co zechcemy umieścić pod parasolem ogrodowym (praktycznie każdy wymieniany w tym artykule mebel), znajdzie tam właściwe miejsce.

Stoliki w ogrodzie

Stoliki ogrodowe są przykładem mebla, który można postawić pod parasolem. To rodzaj niezbędnego wyposażenia ogrodowego. Mniejsze stoliki typowo kawowe pozwalają na odstawienie lampki wina lub odłożenie gazety, przy większych możemy nawet spożywać posiłki w dużym gronie.

Meble do ogrodu - jakich mebli potrzebujemy w ogrodzie?
Meble do ogrodu - jakich mebli potrzebujemy w ogrodzie?

Komplety mebli ogrodowych

Sklepy specjalistyczne z meblami ogrodowymi często oferują niezwykle atrakcyjne komplety mebli ogrodowych. Ma to tę zaletę, że cały nasz komplet stanowi zespół zgodnych stylistycznie mebli, które - biorąc pod uwagę to, że właśnie są sprzedawane w komplecie - są także często znacznie tańsze. Komplety mebli ogrodowych zazwyczaj składają się z rozległych siedzisk przypominających sofy, krzeseł, stołów, niekiedy też parasoli i innego wyposażenia meblowego ogrodu.

Pokrowce na meble ogrodowe

Naturalnie czymś koniecznym jest zaopatrzenie się w pokrowce dla mebli ogrodowych. Warunki atmosferyczne bywają zmienne. Wprawdzie zależnie od sezonu meble do ogrodu możemy dodawać lub odejmować, ale pokrowce na te meble czynią nas znacznie bardziej niezależnymi w zarządzaniu umeblowaniem ogrodu - po prostu stajemy się bardziej wolni od kaprysów pogody.

Grille i paleniska w ogrodach

Nie ma to jak żywy ogień w kominku - czy to jako palenisko, czy to jako grill. Gromadzimy się przy ogniskach, lubimy wspólnie częstować się najlepszymi specjałami z grilla. Ogród pozostanie nie wykorzystany w pełni, jeśli nie zainstalujemy w nim grilla i/lub paleniska.

Dlaczego meble w ogrodzie są tak ważne i jak wybrać najlepsze

Na tym kończymy przegląd najważniejszych elementów umeblowania ogrodowego. Przy wyborze najlepszych mebli ogrodowych warto pamiętać o kilku sprawach:

  • Meble ogrodowe często można nabyć taniej w zestawach lub podczas licznych w Internecie promocji, nie tracąc nic z ich jakości.
  • Konstrukcja i użyte materiały są decydujące przy wyborze mebli ogrodowych - solidność jest w cenie. Oczywiście w przypadku dobrych firm gwarantowany jest także najlepszy design.
  • Meble ogrodowe mogą nam służyć przez cały rok.

Na początku powiedzieliśmy, że każdy ogród jest unikalny. I jest to prawda. Ale unikalne zapotrzebowanie mają także właściciele ogrodów. A możliwości stworzenia ogrodu naprawdę oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju jest naprawdę wiele.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny