Meble z palet - najlepsze pomysły, instrukcje wykonania, ceny, porady

Meble z palet drewnianych z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Oryginalny wygląd i wytrzymałość to ich główne zalety. Oprócz tego ceny sklepowe mebli z palet euro są bardzo atrakcyjne. Nic też nie stoi na przeszkodzie by samodzielnie wykonać stół z palet lub komplet na balkon, do salonu czy ogrodu. Niezależnie od wybranej drogi przyda się garść informacji na temat palety i jej zastosowania.

Europalety i inne popularne rodzaje

Europalety to najczęściej wykorzystywany surowiec do tworzenia mebli. Ich wymiary znacznie ułatwiają zaprojektowanie takich elementów jak narożnik, kanapa czy stół z palet. Wszystkie standardowe europalety mają rozmiar 120 x 80 x 14 cm. To jednak nie jedyna możliwość, bowiem występują też inne rodzaje.

Do większych konstrukcji jak chociażby garderoba, można wykorzystać tak zwane palety angielskie. Ich wymiary to przeważnie 120 x 100 x 14 cm. Daje to wiele interesujących możliwości. Obecnie w sklepach meblowych można znaleźć elementy wyposażenia, które sprawdzą się w ogrodzie. Oprócz nich jeszcze jeden rodzaj platform jest często stosowany.

Na rynku można też odnaleźć europalety połówkowe. Nazwa jest jak najbardziej adekwatna do rozmiaru platformy. Jej wymiary to 80 x 60 x 14 cm i trzeba przyznać, że dają ciekawe opcje do wyboru. Tego typu palety wprost idealnie nadają się do stworzenia mebli do niewielkich pomieszczeń. Mogą to być stoliki kawowe, półki itp.

Samodzielnie wykonane meble z palet euro

Meble ogrodowe z palet euro można oczywiście kupić w sklepie. To rozwiązanie nie sprawia trudności a ceny są atrakcyjne. Zdecydowanie niższe niż tradycyjnych mebli. Przy tym wykonanie stoi na wysokim poziomie. Stoły z europalet czy kanapa na balkon to nie dzieła masowej produkcji. Profesjonalny wytwórca tego typu mebli dba o to by każdy zestaw był niepowtarzalny i funkcjonalny. Jednakże nie każdy musi iść tą drogą. Jest, bowiem inna, interesująca możliwość.

Meble z palet drewnianych można wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina pomysłowości i umiejętności. No i oczywiście bardzo ważny jest odpowiedni materiał. Jego zdobycie nie sprawia, żadnych trudności. Do wyboru są palety używane i nowe. Składy tego surowca wyrastają jak grzyby po deszczu, więc z dostępnością nie ma najmniejszych problemów. Zakupy można też wykonać za pośrednictwem internetu. Trzeba się tylko zastanowić czy kupić nowe czy używane palety.

Używane europalety najlepiej kupować osobiście. Wtedy można dokładnie sprawdzić ich stan i to czy nadają się na meble. Warto też ocenić stopień uszkodzeń i oszacować czy naprawa nie pochłonie zbyt dużych kosztów. Jeżeli zaś paleta jest pokryta zielonym nalotem, oznacza to, że została zniszczona przez wilgoć. Taki surowiec można spokojnie pominąć.

Ceny używanych palet utrzymują się w granicach 6 – 10 zł. Choć to w dużej mierze zależy od dostawcy.

Jeżeli zaś chodzi o nowe palety, nie trzeba martwić się ich jakością. Znajdują się w idealnym stanie, są też bardzo wytrzymałe. Jedyna przeszkodą dla klienta mogą być ich ceny. Średni koszt jednej platformy to około 20 zł. Jednakże zdarzają się niższe lub wyższe ceny. Przed zakupem warto odwiedzić lokalnych producentów lub przeszukać internet.

Przygotowanie do stworzenia mebli z palet euro

By zestaw mebli z palet euro idealnie pasował do wnętrza trzeba wszystko dokładnie wymierzyć. Na podstawie wymiarów pomieszczenia można dobrze zaplanować gabaryty poszczególnych mebli. Wtedy narożnik, kanapa czy stół z palet świetnie wpisze się w zaplanowaną aranżację ogrodu. Każdą paletę należy przyciąć na odpowiednią długość, szerokość lub też pozbawić niepotrzebnych desek. Grunt to dokładne rozplanowanie prac.

Jeżeli materiałem na meble są używane europalety, muszą przejść swego rodzaju kwarantannę. W składach przechowuje się je zazwyczaj poza budynkiem. Z tego względu może znajdować się w nich zbyt dużo wilgoci. W takim wypadku trzeba pozostawić je na kilka dni w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Z nowymi paletami nie ma tego problemu.

Kolejny etap przygotowań to skompletowanie narzędzi. Przyda się szlifierka, młotek, wiertarka, piła, wyrzynarka, gwoździe itp. Słowem większość narzędzi stolarskich. Na początku szczególnie ważna jest szlifierka. Posłuży do przedostatniego etapu przygotowań. Jest nim dokładne oszlifowanie każdej palety przeznaczonej na mebel. Wszystkie platformy, nowe czy używane wymagają tego zabiegu. W ten sposób usuwa się wszelkie nierówności oraz wystające drzazgi.

Meble z palet drewnianych – montaż

Narożnik, kanapa czy stół z palet sprawdzi się w salonie, nada się też na balkon. Nic nie stoi na przeszkodzie by umieścić tego typu meble w ogrodzie. Trzeba tylko każdy element dobrze zaplanować i przyciąć na odpowiedni wymiar. Gdy ta ważna czynność zostanie wykonana można przejść do kolejnego etapu.

Niezależnie od tego czy w przygotowaniu są stoły z europalet czy zestawy mebli, każdą cześć warto pomalować. Są dwie opcje do wyboru w zależności od indywidualnego gustu. Pierwszą z nich jest wykorzystanie bezbarwnego lakieru, który uchroni umeblowanie przed uszkodzeniami i wilgocią. Dodatkowo zachowa naturalną barwę drewna, co spodoba się wielu osobom. Można też wykorzystać lakierobejcę, która nada ładny kolor drewnu jednocześnie zachowując widoczne usłojenie.

Drugą opcja jest pomalowanie mebli z palet euro farbą kryjącą. W sprzedaży jest wiele kolorów, dzięki czemu można dopasować barwę do każdej aranżacji.

Po pomalowaniu i odczekaniu aż farba wyschnie, można przejść do montażu. Jeżeli wcześniejsze etapy zostały właściwie wykonane, wszystkie elementy będą do siebie pasować. Po złożeniu, meble z palet drewnianych staną się niepowtarzalnym zestawem. Co ważne posłużą przez długi czas i nie ma tu znaczenia czy stoją w domu czy w ogrodzie.

Stoły z europalet łatwe do wykonania

Nie każda osoba ma doświadczenie w pracach stolarskich. Czy to wyklucza możliwość samodzielnego stworzenia mebli z palet euro? Odpowiedź brzmi nie, nie wyklucza. Warto zacząć od najprostszych rzeczy by nadrobić braki w doświadczeniu. Stół z palet jest zdecydowanie najłatwiejszy do wykonania. Najważniejsze jest dobranie wymiarów pod ilość osób, które będą przy nim zasiadać. Następnie usuwa się zbędne elementy lub dodaje brakujące. Blat stołu można umieścić na innych paletach lub ich bocznych częściach.

Nie tylko stoły z europalet są łatwe do wykonania. Stolik kawowy na balkon lub do salonu również nie sprawia większych trudności. Wystarczy kupić mniejszą paletę a następnie dorobić do niej podstawę. Oczywiście liczy się też wykończenie. Blat można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy i tylko go przymocować. Popularne są szklane blaty, które ładnie podkreślają kolor drewna.

Stoły z europalet są świetną wprawką do stworzenia innych mebli. Pomogą nabrać wprawy i przejść do poważniejszych wyzwań. Może to być na przykład łóżko, narożnik lub kanapa. Po co płacić sklepowe ceny, skoro można samodzielnie zrobić wymarzony element wyposażenia. Tu pracy jest nieco więcej trzeba, bowiem wykonać oparcia i siedzisko. Mimo tego można sobie z tym poradzić. Następnie wystarczy dokupić wygodne poduszki i siedziska. W ten sposób, bez dużych kosztów uzyskuje się na przykład narożnik do pokoju lub na balkon.

Ciekawe meble w ogrodzie i domu

Stół z palet, narożnik, kanapa i krzesła to już standardowy zestaw. Różnego wariacje na jego temat można znaleźć w niejednym domu lub w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że meble z palet drewnianych to nie tylko te popularne rodzaje. Możliwości jest znacznie więcej a jedyną granicą jest wyobraźnia.

Komuś marzy się skrzynia na balkon, z palet da się ją zrobić. Skonstruowanie szafy czy komody może zająć trochę czasu, ale jest całkowicie wykonalne. Regał pod telewizor i kino domowe będzie wyglądał znakomicie i co ważne będzie tani. Można też pokusić się o umeblowanie w ten sposób całej kuchni. Decyzję o takiej inwestycji mogą przyspieszyć ceny klasycznych mebli do tego pomieszczenia.

Stoły z europalet i wszystkie inne meble tego typu to interesująca propozycja dla osób ceniących oryginalność. Oprócz ciekawego wyglądu odznaczają się wytrzymałością i niską ceną. Zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.