Medinilla wspaniała (Medinilla magnificata) – kilka słów o gatunku


Egzotyczna piękność pochodząca z Filipin zaskakująco dobrze radzi sobie w uprawie doniczkowej. W naturze osiąga około 3 metrów wysokości, ale w naszych warunkach może mieć nawet około 1,5 metra. Niektóre egzemplarze przestają rosnąć dopiero, kiedy poczują tuż nad sobą sufit. W uprawie doniczkowej medinilla prezentuje się jak potężny, rozłożysty krzew o grubych, przewieszających się pędach. To właśnie dodaje jej ogromnego uroku i sprawia, że jest atrakcyjna nawet poza okresem kwitnienia.

Nic jednak nie może równać się z jej urodą w czasie pojawiania się kwiatów. Te są wyjątkowe i zachwycające – duże (mogą mieć nawet 40 cm), zwisające grona drobnych, różowych kwiatuszków z żółtymi pręcikami. Medinilla wspaniała zakwita wczesną wiosną, jej bardzo intensywnie wybarwione kwiaty rozwiewają wszystkie mroki i sprowadzają do domu wiosenną aurę. Kwiat medinilla utrzymuje się dość długo, nawet kilka tygodni, a potem przekształca się w ozdobny owocostan, który ładnie wygląda aż do końca lata. To zdecydowanie jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych, które udają się w uprawie amatorskiej.

Medinilla wspaniała – cena i sadzonki

Medinilla magnificata nie jest może bardzo popularna, jednak jej sadzonki z pewnością znajdziesz w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Może nawet uda ci się je wypatrzyć w marketach typu Dom i Ogród. Jeśli tak, to dokładnie przyjrzyj się sadzonkom. Powinny być rozgałęzione, mieć całe, jednolicie wybarwione liście.

Cena sadzonek jest dość wysoka i zależy od wielkości rośliny. 50-cm krzewinkę kupisz za około 50-70 zł, za większą przyjdzie ci jeszcze dodatkowo zapłacić. Po przyniesieniu sadzonki do domu warto od razu przesadzić roślinę do większej doniczki wypełnionej dobrej jakości ziemią do roślin kwitnących.

Kwiat medinilla – specyficzne warunki

Zapewnienie roślinie wszystkich potrzebnych do rozwoju warunków może nie być takie łatwe. Wystarcza jej co prawda standardowa ziemia ogrodowa, warto jednak uzupełnić ją na przykład korą. Ponadto należy pamiętać, że roślina uwielbia wilgotne powietrze. Naturalnie rośnie w lasach deszczowych i tam pobiera sobie wodę przez liście. Dlatego medenilla wspaniała to idealna roślina do wysokich i widnych łazienek.

Kwiaty medinilli wspaniałej w doniczce to najpiękniejsza ozdoba parapetów. Jego pielęgnacja może być nieco wymagająca.
Medinilla wspaniała - kwiat doniczkowy - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania

Oczywiście duże znaczenie ma też słońce. Roślina wymaga jasnego pomieszczenia, ale uwaga – w naturze rośnie w lesie, gdzie docierają do niej rozproszone przez liście promienie słońca, więc bardzo silne i bezpośrednie nasłonecznienie w żadnym wypadku nie będzie dla niej zbyt korzystne.

Pielęgnacja medinilli w domu

Aby prawidłowo się rozwijać, roślina potrzebuje także dość szczególnej opieki. Pielęgnacja skupia się przede wszystkim na nawadnianiu. Podlewanie być może nie ma takiego znaczenia, aczkolwiek warto od czasu do czasu wlać trochę wody do doniczki. Nie należy jednak jej przelewać, ponieważ korzenie są podatne na gnicie. Ważniejsze jest regularne spryskiwanie i utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza.

W ciągu sezonu roślina wymaga wysokiej temperatury – około 20 stopni Celsjusza. Nie jest to trudno uzyskać, podobnie jak temperaturę spoczynku – wystarczy, że będzie nieco niższa (do 10 stopni). Jednakże roślina trudno się rozmnaża w warunkach domowych. Liście ukorzeniają się w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza, potrzebne są więc do tego odpowiednie nagrzewane rozsadniki.

Medinilla jest też niestety podatna na choroby. Niewłaściwa pielęgnacja skutkuje gubieniem i przebarwianiem się liści. Przez to egzemplarz nie wygląda zbyt ładnie, jednak wystarczy zmienić sposób podlewania i zapewnić jej więcej światła, by się odrodziła. Niestety bywa atakowana także przez patogeny grzybowe. Choroby tego typu rozwijają się na osłabionych i źle pielęgnowanych medinillach. Dlatego zapewnienie roślinie odpowiednich warunków jest kluczowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny