Medycyna naturalna prosto z ogrodu - zioła i rośliny lecznicze, które warto wykorzystać

W ogrodzie można znaleźć wiele roślin, które są czymś więcej niż tylko piękną dekoracją. Chętnie uprawiane gatunki ziół wykazują liczne zastosowania lecznicze. To samo tyczy się roślin owocujących i warzyw. Medycyna naturalna od dawna korzysta z ich zbawiennych właściwości. W związku z tym przedstawimy gatunki, które warto wykorzystać, jako naturalne lekarstwa.

Alternatywna medycyna – kilka słów wprowadzenia

Medycyna naturalna korzysta wyłącznie z tradycyjnych metod leczenia. Składa się z kilku gałęzi a jedną z najważniejszych jest ziołolecznictwo. Skupia się ono na wytwarzaniu leków z takich części roślin jak łodygi, korzenie, liście czy kwiaty. Kolejnym ważnym zadaniem ziołolecznictwa jest stosowanie tego typu lekarstw w zwalczaniu chorób. W medycynie naturalnej wykorzystuje się także inne rośliny wykazujące właściwości lecznicze. Sporządza się z nich wyciągi, ekstrakty i herbatki a następnie stosuje wewnętrznie lub zewnętrznie. Do opisywanego działu medycyny zaliczamy również aromaterapię i akupunkturę.

W przydomowym ogrodzie uprawiamy rozmaite rośliny, z których korzysta medycyna niekonwencjonalna. Największą grupę tworzą zioła. Zawierają substancje czynne wykazujące właściwości lecznicze. Najczęściej są to flawony, alkaloidy i glukozydy. Poza roślinami zielnymi w ogrodzie spotyka się pożyteczne gatunki owoców czy też warzyw. W ich składzie występują witaminy i minerały bardzo pożyteczne dla zdrowia. Pomagają w zwalczaniu chorób, mogą też wspomagać odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Wprowadzenie ich do codziennej diety przyniesie wiele korzyści.

Popularne zioła ogrodowe

Jednym z najpopularniejszych ziół ogrodowych jest mięta pieprzowa. Nie jest trudna w uprawie i może pochwalić się cennymi właściwościami. Alternatywna medycyna korzysta z tej rośliny na kilka sposobów. Z liści tworzy się susz dalej wykorzystywany na herbatki i napary. Są one stosowane wewnętrznie przy problemach żołądkowych. Łagodzą bóle żołądka, niestrawność czy kolkę jelitową. Ponadto wspomagają leczenie schorzeń dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Z liści pozyskuje się również aromatyczny olej. On z kolei, w formie naparu jest stosowany przy zapaleniu zatok, przeziębieniu oraz zapaleniu błony śluzowej.

Kolejną ważną rośliną, którą medycyna niekonwencjonalna odkryła już dawno temu jest szałwia. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Podobnie jak mięta, łagodzi dolegliwości żołądkowe, lecz to tylko jedna z jej zalet. Łagodzi dolegliwości miesiączkowe i menopauzowe. Napar powstający z jej liści zwalcza infekcje i zakażenia. Inhalacje za pomocą szałwii mają działanie wykrztuśne, dzięki czemu oczyszczają oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny. Do tego olejki eteryczne i flawonoidy zawarte w szałwii pomagają w leczeniu trądziku, grzybicy, aft i pleśniawek.

W ogrodzie warto znaleźć miejsce dla dwóch ziół mających podobne działanie. Chodzi tu o dziurawiec zwyczajny i melisę. Napary czy herbatki z obu roślin wykazują właściwości uspokajające. Warto, więc stosować je w stanach rozdrażnienia, stresu, wyczerpania nerwowego oraz przewlekłej depresji. Melisa ułatwia też zasypianie, ale nie są to jedyne dobroczynne skutki jej zażywania. Przetwory z liści tej rośliny mogą zapobiegać miażdżycy i łagodzą problemy z trawieniem. Tymczasem dziurawiec stosowany zewnętrznie wspomaga gojenie się ran. Działa antyseptycznie, dzięki czemu zwalcza oparzenia i odmrożenia skóry. Nic, więc dziwnego, że medycyna naturalna korzysta z tego zioła.

Medycyna niekonwencjonalna a drzewa i krzewy - porady

Zioła wymienione powyżej to tylko część gatunków, z których korzysta alternatywna medycyna. Warto też zwrócić uwagę na rumianek czy rośliny powszechnie uważane za chwasty. Należy do nich przede wszystkim mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna oraz babka szerokolistna. Teraz zwrócimy się w stronę innych ciekawych okazów. Wśród nich wyróżnia się aronia czarna. Jest to krzew należący do rodziny różowatych. Sok z jego owoców zawiera witaminy i minerały pożyteczne dla zdrowia. Dzięki temu zapobiega miażdżycy, chorobom oczu oraz nowotworom. Aronia jest też skuteczna w walce z nadciśnieniem.

Kolejną ciekawą rośliną jest głóg. Przybiera formę ozdobnego krzewu lub niewielkiego drzewa. Z jakich części tego drzewa korzysta medycyna naturalna? Najważniejsze są liście oraz kwiaty, to właśnie z nich powstaje susz. Cenne są też owoce, które również poddaje się suszeniu. Preparaty na bazie tych składników wpływają głównie na układ krążenia. Działają rozkurczowo na naczynia wieńcowe, obniżają ciśnienie krwi. Oprócz tego uśmierzają bóle serca i zmniejszają uczucie duszności. Po porady jak stosować głóg trzeba udać się do lekarza. Nie jest, bowiem wskazany dla osób ze stwierdzonym niedociśnieniem.

Każdy polski ogród jest świetnym miejscem do uprawiania czarnego bzu. Ta roślina może przybierać formę krzewu, ale też wysokiego drzewa. Alternatywna medycyna korzysta z jego kwiatów pojawiających się w maju oraz owoców. Z tych surowców tworzy się napary oraz syropy. W internecie można łatwo znaleźć porady jak przygotować te preparaty. Najważniejszą właściwością czarnego bzu jest wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych. Wspomniane środki stosuje się, jako leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zwalczają przeziębienia, migreny, grypę i wspomagają leczenie rwy kulszowej oraz nerwu trójdzielnego. Po powyższych przykładach doskonale widać z jak wielu opcji może korzystać medycyna niekonwencjonalna.