Melon miodowy - charakterystyka, uprawa, wymagania, pielęgnacja
Melony miodowe mimo tego, że są owocami tropikalnymi to w Polsce są stosunkowo popularne. Ten owoc tropikalny odznacza się przyjemnym smakiem, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie w kuchni. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie tylko smak ma tu znaczenie, ale również ilość kalorii, witamin i właściwości. Zobaczmy, jak wygląda melon miodowy i jakie są jego wartości odżywcze.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.
Melon miodowy - kilka podstawowych informacji
Charakterystyka melona żółtego - jak wygląda
Melon miodowy to pyszny i soczysty owoc. Zdecydowanie cieszy się największą popularnością wśród wszystkich odmian melonów. Powinniśmy wiedzieć, że charakteryzuje się on jajowatym i podłużnym kształtem. Nazywany jest on również melonem żółtym, ze względu na barwę swojej skórki. Natomiast jego miąższ jest koloru zielonego.
Musimy jednak wiedzieć o tym, że podczas kupowania melonów musimy zwrócić uwagę na to, by ten owoc był dojrzały. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy, gdy melon miodowy jest dojrzały, ma on słodki smak, a przy tym jest miękki. Co więcej, powinniśmy kupować melony tylko w całości.
Dlatego też warto wiedzieć, jak poznać, że melon jest wystarczająco dojrzały, ale nie przejrzały. Otóż dojrzałego melona żółtego poznamy po tym, że po jego naciśnięciu, skórka lekko ugnie się pod palcem. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli po naciśnięciu owocu skórka wgniecie się zbyt mocno, wtedy melon jest już zepsuty i nie nadaje się do tego, by go zjeść.
Rodzaje melonów - czym różnią się te owoce
Melony to obecnie owoce bardzo znane. Konkretne rodzaje melonów różnią się między sobą smakiem, ale także wyglądem. Zobaczmy, który rodzaj melona będzie dla nas najbardziej odpowiedni i czym charakteryzują się dane odmiany. Zacznijmy od tego, że najpopularniejsze są melony miodowe, melony kantalupa, melony galia i melony kasaba.
Melon kantalupa ma wyjątkowo słodki smak. Dodatkowo zawiera wiele składników odżywczych. Jego skórka przybiera lekko żółto -zielony kolor, a sam miąższ jest żółto-złoty. Warto wspomnieć także o tym, że poznać możemy go po prążkowanej skórce. Jego waga dochodzi do około 1 kg.
Melony Galia mają intensywnie żółty, czasami nawet pomarańczowy kolor skórki, który w przypadku niedojrzałych jeszcze owoców może być biało-zielonego koloru. Melony te nazywane bywają również melonami siatkowymi, ponieważ ich skórka wygląda, jakby była pokryta drobną siateczką. Natomiast melon kasaba to żółty, okrągły i gładki melon, który zawiera spore ilości miedzi. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie melona w gruncie.
Melon miodowy - wymagania, uprawa i pielęgnacja
Melona miodowego możemy uprawiać również w naszym kraju. Musimy jedynie dowiedzieć się tego, jakie ma wymagania i jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne przy jego uprawie. Zacznijmy więc od tego, że melon miodowy to roślina z rodziny dyniowatych. Dlatego też cechuje się dużymi wymaganiami.
Podczas uprawy melona miodowego nie możemy zapomnieć o tym, że wymaga on zasobnej w składniki pokarmowe, a przede wszystkim wystarczająco wilgotnej gleby. Podłoże pod uprawę tej rośliny musi być lekkie, dzięki czemu szybko się nagrzeje, a także zasobne w próchnicę. Dodatkowo musimy zapewnić mu także nasłonecznione, osłonięte od wiatru i ciepłe stanowisko. Melona, bez względu czy będzie to melon biały, żółty, czy zielony, nie można zasadzić na glebie gliniastej, ciężkiej i wapnowanej, a dodatkowo takiej, na której wcześniej uprawiano rośliny z rodziny dyniowatych.
W Polsce melony uprawiane są z rozsady. Dlatego w pierwszej kolejności nasiona melonów wysiewa się do inspektu, a po uzyskaniu się liści pikuje do osobnych pojemników. Melon miodowy powinien być uprawiany w szklarni, ponieważ wtedy mamy możliwość regulowania warunków wodno-powietrznych.
Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, konieczne będzie nawożenie. Przeprowadza się już 2 tygodnie po posadzeniu melona, wykorzystując do tego nawozy potasowe i fosforowe. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. W trakcie uprawy nie możemy doprowadzić do przesuszenia podłoża, ponieważ ma to bardzo zły wpływ na uprawę. Natomiast nie zaleca się podlewania w chłodne dni. Bardzo ważne jest również cięcie, które rozpoczyna się w momencie, gdy na pędach bocznych pojawi się 9 liści. Wtedy właśnie cięcie przeprowadza się nad siódmym liściem i usuwa się nieowocujące pędy.
Wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie
Zastosowanie melona miodowego w kuchni i nie tylko
Owoc melona, podobnie jak owoc granatu, jest często wykorzystywany w naszych kuchniach. Owoce granatów i melonów obecne są zarówno w daniach wytrawnych, jak i w słodkich deserach. Co więcej, kuli zrobione z owoców melona, tak jak i owoc granatu, są wielokrotnie dodatkiem dekoracyjnym do różnego rodzaju dań.
Melon miodowy to owoc, który możemy jeść w postaci deserów. Co więcej, nadaje się on także do deserów lodowych. Wykorzystywany bywa także jako składnik koktajli, w szczególności koktajli z truskawek, czy też bananów. Jednak to wykorzystywanie owoców nie jest jedynym.
Musimy wiedzieć, że owoce melona miodowego to składniki sałatek warzywnych oraz są wielokrotnie składnikiem diet odchudzających, ponieważ mają one niewielkie kalorie, bo w większości składają się z wody. Dodatkowo bywają one doskonałym dodatkiem do ryb, szynki parmeńskiej, czy nawet owoców morza.
Nie możemy zapominać o tym, że melon miodowy nie znajduje swojego zastosowania jedynie w kuchni, ale także i w dziedzinie kosmetycznej. Otóż z tych owoców produkowane są bardzo popularne balsamy i kremy pielęgnacyjne do ciała. Są to kremy regenerujące oraz nawilżające.
indeks glikemiczny, dlatego też nie powinny być spożywane przez osoby mające cukrzycę. Dodatkowo u osób, które są uczulone na pyłki traw, może wystąpić alergia krzyżowa, powodująca alergię na cytrusy. Warto mieć to na uwadze.Melon miodowy - co musimy wiedzieć o jego właściwościach i wartościach odżywczych
Poza podstawowymi zastosowaniami w kuchni, melon miodowy ma również wiele dobroczynnych właściwości. Otóż owoce te mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, między innymi dlatego, że zawierają prowitaminy A, które są przeciwutleniaczem. Dzięki temu w naszym organizmie nie pojawiają się zmiany miażdżycowe, a dodatkowo wspomagają wzrok.
Nie zapominajmy o tym, że melony są także źródłem potasu, wpływającego na regulację ciśnienia, a także witaminy B, która odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego. Spożywanie tych owoców powoduje zmniejszenie stresu, pozytywnie wpływa na cerę, paznokcie, pamięć i koncentrację. Znajduje się w nim również kwas foliowy, magnez, a także witaminy C, K i E.
Dodatkowo melony wykorzystywane są przy chorobach nerek, leczeniu reumatyzmu, łagodzeniu stanów zapalnych, niwelowania trądziku i podrażnienia, a także redukcji objawów przemęczenia. Melony działają moczopędnie, odkwaszają nasz organizm, wspomagają usuwanie wodnego cellulitu, a także ich spożywanie zapobiega chorobom serca.
Musimy jednak pamiętać o tym, że melony mają wysoki