Kiedy sadzić mieczyki, które właśnie kupiliśmy?

Mieczyki (ogrodowy gladiolus, inaczej Gladiolus hybridus) wywodzą się z południowej Afryki, dlatego w naszym klimacie nie zimują w gruncie - bulwy mieczyków są wrażliwe. Rośliny te rozwijają się z cebul, nazywanych bulwami albo bulwocebulami. Są to rośliny cebulowe. Mieczyki ogrodowe są bardzo dekoracyjne, ale nie każdy wie, kiedy sadzić mieczyki, jak sadzić i jak je pielęgnować. A sadzimy je wiosną, w miejscu dostatecznie nasłonecznionym, gdyż tylko wówczas wytworzą dorodne kwiatostany. Cebulki mieczyków są spłaszczone lub prawie kuliste, jak u większości roślin cebulowych. Na ich mięsistej części widoczne są wyraźnie węzły i międzywęźla. Posadzone wytworzą kilkadziesiąt korzeni oraz ulistniony pęd. Podczas intensywnego wzrostu rośliny jej część nadziemna oraz bulwa mateczna będą stopniowo zamierać, a związki pokarmowe produkowane w liściach zostaną przetransportowane w dół pędu. Wówczas jego nasada zgrubieje. Powstanie w ten sposób zastępcza bulwa albo nawet dwie. Bulwy mieczyków (ogrodowy gladolius)są delikatne, stąd konieczność ostrożnego obchodzenia się z nimi. Nowo powstała bulwa utworzy własny system korzeniowy. Sadzenie mieczyków nie należy do prostych zadań, jednak często spotyka się je w ogrodach. Gerbera doniczkowa to też egzotyczna roślina – zobacz jak łatwo można ją zadomowić na swoim balkonie.

Kwiaty mieczyki rosnące w ogrodzie wymagają ziemi żyznej, przepuszczalnej i niezakwaszonej, dlatego jak sadzić bulwy w ogrodzie, trzeba zadbać o odpowiednie nawozy np.  kwaśną glebę trzeba na jesieni zwapnować. Mieczyk ogrodowy najlepiej rośnie w ziemi gliniasto-piaszczystej, próchnicznej. Gladiole nie lubią natomiast gleb bagnistych i podmokłych, sadzenie mieczyków na takowych podłożach będzie skutkowało ich umieraniem. Grządkę na kwiaty należy nawieść kompostem, dobrze rozłożonym obornikiem lub nawozami sztucznymi. Mieczyki ogrodowe świetnie będą wyglądały pod skalniakiem - dowiedz się więcej na ich temat z naszego artykułu. Najlepiej udaje się uprawa mieczyków w drugim roku po oborniku. Jeśli gleba jest ciężka, przed sadzeniem warto ją rozluźnić torfem, piaskiem albo nawet przegniłymi liśćmi, co dobrze wpłynie na jej przewiewność i wilgotność. Kiedy sadzić mieczyki? W połowie kwietnia albo później, używając do tego celu ręcznej łopatki. Termin sadzenia uzależniony jest przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Sadzimy mieczyki, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej dziesięciu stopi Celsjusza. Jeśli posadzimy je w zbyt zimnej glebie, wzrost ulegnie zahamowaniu, a u roślin, które zdążyły już wzejść, mogą żółknąć liście, co ma miejsce również u innych roślin cebulowych. Objawy te zazwyczaj znikają w momencie poprawy warunków atmosferycznych.

Już w marcu dobrze jest przygotować pod te rośliny grządkę. Miejsce przeznaczone do wiosennego sadzenia trzeba głęboko przekopać jeszcze jesienią, gdyż korzenie mieczyków rosną na głębokości do trzydziestu pięciu centymetrów. Ziemię mieszamy z nawozem wieloskładnikowym. Sadzimy mieczyki w rozstawie 20 x 5 centymetrów albo 30 x 10 centymetrów, w zależności od wielkości cebul. Mieczyk ogrodowy wschodzi około połowy maja i od tego czasu powinien być sukcesywnie zasilany aż do końca lipca. Najwcześniejsze odmiany kwitną w ogrodach już w lipcu, późniejsze w sierpniu i we wrześniu. Gdy ścinamy kwiaty mieczyki do bukietu, należy pozostawić kilka listków, aby nie osłabić bulw, ponieważ w tym właśnie czasie rosną one najintensywniej, wytwarzając cebule zastępcze i drobny materiał do rozmnażania.

Mieczyki to intensywnie kwitnące kwiaty, które przez całe lato zdobią ogród. Ich sadzenie i uprawa nie jest wymagająca, ale na zimę trzeba przechowywać cebule.
Mieczyki (gladiole) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Połącz mieczyki z azalią ogrodową - kliknij i sprawdź jak ją pielęgnować!

Kiedy wykopać mieczyki i jak z nimi postępować?

Mieczyki wykopujemy zazwyczaj dużo wcześniej niż inne kwiaty cebulowe niezimujące w gruncie. Chodzi o to, by w chłodne i wilgotne jesienne dni nie przebywały one długo w glebie. Cebulki mieczyków wykopujmy już wczesną jesienią i przechowujemy w domu albo w innych pomieszczeniach do wiosny. Wcześniejsze wyjęcie bulwocebul z ziemi pozwalana też na ich zachowanie wraz ze wszystkimi cebulkami przybyszowymi. Cebulki mieczyków wykopujemy dwa do czterech tygodni po zakończeniu kwitnienia - najczęściej w drugiej połowie września. Wykopane bulwocebule składają się ze starej bulwy matecznej, którą po kilku dniach usuwamy oraz nowej – następczej -, którą wysadzimy w przyszłym roku. Obrastają je też u nasady małe bulwki potomne nieprzekraczające wielkością ziaren fasoli. Stanowią one cenny materiał reprodukcyjny, gdyż otrzymamy z nich pełnowartościowe kwiaty. Gdy z bulwy matecznej wyrosną dwa pędy kwiatostanowe każdy z nich wyda później własną bulwę nowego pokolenia, jak to ma zazwyczaj miejsce kiedy chodzi o rośliny cebulowe.

Gladiole wyjmujemy z ziemi w miarę możliwości w czasie ładnej pogody. Lekko przyschnięte już kwiaty przycinamy na długości kilkunastu centymetrów, wykopujemy cebulki i suszymy je w ciepłym i przewiewnym miejscu. Czynności te wykonujemy bardzo ostrożnie, by nie kaleczyć cebul i nie otrząsać drobnych cebulek przybyszowych. Im krócej trwa suszenie, tym lepiej bulwy się przechowują. Nie powinno się natomiast przechowywać nieosuszonych cebul. Kiedy resztki zaschniętej bulwy matecznej dają się oddzielić od nowo powstałej, odrywamy malutkie cebulki przybyszowe i wykręcamy zeschnięty pęd. Przechowujemy bulwocebule w temperaturze od pięciu do ośmiu stopni Celsjusza, najlepiej w ażurowych skrzynkach. Możemy też użyć do tego celu kartonu. W celach sanitarnych można je posypać środkiem owadobójczym i grzybobójczym. Przechowujemy jedynie bulwy dobrze wykształcone, a wszelkie odpadki niszczymy najlepiej paląc je. Powinniśmy też zadbać o czystość w miejscu przechowywania bulwocebul oraz higienę skrzynek i narzędzi. Należy ponadto wietrzyć pomieszczenie, w którym przechowujemy bulwy. Niszczymy też zauważone szkodniki na przykład nicienie.

Malutkich cebulek nie wyrzucamy, gdyż posłużą nam do rozmnażania. Przechowujemy je w miejscu chłodnym i suchym. Kiedy sadzić mieczyki, które przeznaczamy na rozmnożenie? Wczesną wiosną. Sadzimy małe cebulki mieczyków w rowkach w odległości jednego centymetra od siebie. Przy wczesnym wysiewie mają w glebie dużo wilgoci co sprzyja ich pęcznieniu i wówczas łatwiej kiełkują. W ciągu lata bulwki wyrosną na tyle, że można będzie je posadzić w następnym sezonie. Może się też zdarzyć, że zakwitną już w tym samym roku ale ich kwiaty będą malutkie. Na skutek braku wilgoci albo nadmiernego przesuszenia cebulki mieczyków mogą nie wzejść w ogóle. Nie likwidujmy wówczas rabatki, ale przykryjmy jesienią przed mrozami, a prawdopodobnie nowe kwiaty pojawią się w następnym roku.

Nowy sezon, czyli kiedy sadzić mieczyki z własnej uprawy i jak je pielęgnować?

A kiedy sadzić mieczyki, które wykopaliśmy jesienią? Na wiosnę przyszłego roku, w kwietniu lub na początku maja. Przed sadzeniem dokładnie przeglądamy cebulki i usuwamy okazy porażone. Dobrze jest też zabezpieczyć cebulki mieczyków przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. Możemy zastosować w tym celu preparaty chemiczne. Roztwór przygotowujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu i moczymy w nim bulwy. Cebulki mieczyków można też zaprawiać na sucho, opylając je stosownym preparatem, na przykład Kaptanem lub Topsinem. Po zaprawieniu sadzimy mieczyki do gruntu na głębokości równej trzykrotnej wysokości bulwy, co w praktyce oznacza od dziesięciu do piętnastu centymetrów. Jeśli posadzimy płycej kwiaty gladiole będą się wyginały. Zasadą jest, że na glebach cięższych sadzimy mieczyki nieco płyciej niż na glebach lekkich.

Prace pielęgnacyjne przy mieczykach polegają przede wszystkim na ich nawożeniu i opryskiwaniu w celu ochrony przed chorobami, a także podlewaniu, gdy brakuje wilgoci. Kwiaty cebulowe gromadzą bowiem składniki odżywcze właśnie w bulwocebulach, dlatego tak ważne jest ich systematyczne odżywianie. Mieczyki zbierają zapasy w okresie od rozpoczęcia kwitnienia aż do końca wegetacji. Różnice między cebulami nawożonymi i nienawożonymi uwidoczniają się po posadzeniu roślin w następnym sezonie. Cebula zasilane nawozem wykiełkuje wcześniej i wyda dorodniejsze kwiaty. Mieczyki powinny być też odchwaszczane, a ziemia wokół nich spulchniana, co stwarza lepsze warunki dla dostępu powietrza, szczególnie na glebach cięższych, i zapobiega stratom wilgoci. Niedobór wilgoci w glebie w momencie, gdy formują się kwiaty mieczyki wpływa bowiem ujemnie na wysokość kłosa.

Mieczyk ogrodowy jest rośliną bardzo podatną na choroby grzybowe, bakteryjne i wirusowe. Dlatego w celu utrzymania rośliny w dobrej kondycji należy przestrzegać szeregu czynności. Nie powinny rosnąć kwiaty mieczyki w tym samym miejscu przez kilka lat. Nie sadzimy ich także na rabacie, na której rosły inne kwiaty cebulowe i rośliny bulwiaste oraz ziemniaki. Mieczyki nie mogą rosnąć też w pobliżu ogórków, pomidorów, tytoniu i fasoli. Ryzyko porażania roślin zwiększają też rosnące w pobliżu astry, frezje, lilie i floksy. Gladiole wymagają też systematycznego opryskiwania preparatami grzybobójczymi. Nie wykonuje się oprysków w czasie ich kwitnienia. Porażone chorobami kwiaty najlepiej zniszczyć zaraz po zaobserwowaniu objawów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny