Mięso - opis rodzajów, sposoby przygotowywania, przechowywanie, porady

Opinie na temat obecności mięsa w diecie są mocno podzielone. Jedzenie ma wielu zwolenników, ale też dużą grupę przeciwników. Tak czy inaczej produkty tego typu wciąż należą do najczęściej spożywanych. Stanowią ważny składnik praktycznie każdej kuchni świata. Dlatego warto poznać mięso nieco lepiej. W jakich rodzajach występuje? Jak wygląda jego przygotowanie i przechowywanie? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Podstawowy opis mięsa

Na początek trzeba zadać pytanie, czym właściwie jest mięso? To mięśnie szkieletowe, tkanki łączna, tłuszczowa oraz kostna nadające się do jedzenia. Do tej grupy należą także organy wewnętrzne. Przede wszystkim wątroby, żołądki, nerki, ozory, mózgi i płuca. Wspomniane produkty spożywcze są pozyskiwane ze zwierząt, ssaków oraz ptaków. Najczęściej są to gatunki hodowlane jak krowy, świnie czy kury. Poza tym do spożycia nadają się mięśnie osobników żyjących dziko, na przykład saren i dzików. Różne rodzaje mięsa są cenione przez wiele osób ze względu na walory smakowe i wartości odżywcze. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jego temat?

Jak już wspomnieliśmy, w mięsie znajdują się pewne wartości odżywcze, których ludzki organizm potrzebuje. Ich ilość zależy od rodzaju i jakości produktu. Wspomniane składniki to przede wszystkim:

  • pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko będące podstawowym budulcem organizmu,
  • kolagen, którego głównym zadaniem jest wspomaganie i wzmacnianie wszystkich stawów,
  • aminokwasy, czyli istotne związki organiczne, które nie są wytwarzane przez ludzkie ciało,
  • witaminy z grupy B oraz sód, potas, fosfor, miedź, cynk, magnez, żelazo i wapń.

Mimo zalet, nadmiar mięsa w diecie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca.

Skoro wspomnieliśmy już o witaminach i mikroelementach czas na zastosowanie kulinarne mięsa. Przeróżne potrawy powstają z tego produktu spożywczego. O walorach smakowych, poza jakością i rodzajem, decyduje przygotowanie. I wybrana metoda obróbki. Często jest to smażenie, grillowanie i duszenie. Ponadto mięso nadaje się do gotowania, pieczenia i wędzenia. W niektórych daniach jest podawane na surowo. Tworzone są z niego wędliny, pasztety, gulasze, steki, wymieniać można jeszcze długo. Sposoby użycia i przechowywanie dokładniej opisujemy na naszej stronie. Tam też rozwijamy tematy poruszone powyżej.

Podstawowe rodzaje mięsa

Mięso dzieli się na czerwone i białe, różniące się zawartością mioglobiny. Do pierwszej grupy należy:

  • wieprzowina, wołowina i cielęcina pozyskiwana ze zwierząt w wieku od 2 do 6 tygodni,
  • baranina, jagnięcina(ze zwierzą w wieku 6 do 12 miesięcy), konina, dziczyzna, kozina.

Mięso nazywane białym jest chude i zdecydowanie zdrowsze od czerwonego. Pozyskuje się je z:

  • przede wszystkim drobiu hodowlanego, czyli kur, kurczaków, kaczek, gęsi oraz indyków,
  • do tego dochodzą gołębie, przepiórki, dzikie bażanty, perliczki oraz co ciekawe króliki.

Znając już główny podział można przejść do poszczególnych odmian.

Wieprzowina w kilku krajach nie jest spożywana ze względów religijnych. Natomiast w Polsce cieszy się sporym powodzeniem, bo jest dość tania i smaczna. Specjaliści z zakresu żywienie zalecają podawać ją w formie gotowanej, duszonej bądź pieczonej. Jej nadmierne spożywanie w innych wersjach ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Które typy mięsa wieprzowego cieszą się największym powodzeniem. Po pierwsze szynka przygotowywana w całości. Po drugie schab podawany w formie kotletów. Do tego dochodzi karkówka, przeważnie z grilla. Nie można oczywiście zapominać o golonce długo gotowanej lub pieczonej. 

Kolejnym popularnym mięsem w naszym kraju jest wołowina. Warto wiedzieć, że poszczególne odmiany pozyskane z jednego zwierzęcia wyraźnie się różnią. Mają nieco inną teksturę włókien, smak oraz zawartość tłuszczu. Opisywane mięso jest uznawane za zdrowsze od wieprzowego. Powodzeniem cieszy się polędwica, karkówka, antrykot, rozbratel. Z wołowiny przygotowywane są zrazy, medaliony, steki, filety, rumsztyki oraz buliony do zup. Uznaniem cieszą się także rozmaite wędliny. Po szczegółowe przepisy odsyłamy na nasz portal. W opublikowanych tam artykułach rozwijamy informacje podane do tej pory.

Inne, cenione rodzaje mięsa

Smażenie, pieczenie czy duszenie to techniki, dzięki, którym powstają potrawy z drobiu. Ten rodzaj produktów jest w naszym kraju najczęściej spożywany. Największym uznaniem cieszą brojlery, czyli kurczaki. Pozyskiwane z nich mięśnie są kruche i po przygotowaniu smaczne. W sklepowych lodówka można także znaleźć mięso z indyków osiągających nawet 12 kg. Jest chude i jednocześnie bardzo zdrowe. Poza nim kupowane są gęsi i kaczki niezwykle podobne pod względem smaku i zawartości składników odżywczych. Mają też więcej tłuszczu niż kurczaki i indyki. Teraz czas na mniej popularne, choć smaczne odmiany.

W naszym kraju baranina nie jest bardzo popularna. To mięso pozyskiwane z dorosłych owiec lub baranów. Natomiast jagnięcina, jak już wspominaliśmy, pochodzi z młodych zwierząt. Przeważnie w wieku od 6 do 12 miesięcy, choć za najlepsze uznaje się mięso osobników, które nie ukończył 6 tygodnia życia. Tymczasem cielęcina pochodzi z młodych krów ras mlecznych. To zazwyczaj buhajki w wieku od 2 tygodni do 6 miesięcy. Najbardziej cenione jest mięso okazów 4-8 tygodniowych. Ma bardzo delikatny kolor i smak. Inne, rzadziej zjadane w naszym kraju rodzaje mięsa to kozina oraz konina. Na tym jednak artykuł się nie kończy.

Do mniej popularnych odmian należy dziczyzna otrzymywana z dziko żyjących zwierząt. Dzieli się na grubą i drobną. Do pierwszej grupy należy mięso saren, dzików, jeleni oraz danieli. W drugiej znalazły się zające i ptactwo jak bażanty czy kuropatwy. Dziczyzna charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu oraz wysoką witamin i związków mineralnych. Pożytecznych składników jest tak dużo, bowiem dzika zwierzyna ma dostęp do zróżnicowanego pożywienia. Trzeba pamiętać, że do jedzenia nadaje się tylko mięso sprawdzone i zatwierdzone przez weterynarza. Wszystkie tematy wstępnie poruszone w tym artykule rozwijamy na naszej stronie.