Mięta meksykańska (Plectranthus amboicinus) - charakterystyka rośliny o grubych liściach


Mięta meksykańska - Plectranthus amboicinus jest rośliną, która ma bardzo wiele innych nazw. Często możemy spotkać się z tym, że mięta meksykańska nazywana jest również jako mięta brazylijska, oregano kubańskie, oregano meksykańskie, mięta o grubych liściach, mięta kubańska, a także tymianek kubański, tymianek hiszpański, czy tymianek meksykański. Co więcej, łacińska nazwa mięty meksykańskiej - Plectranthus amboicinus nie jest jedyną znaną nazwą łacińską rośliny, ponieważ możemy spotkać się także z nazwami Coleus amboinicus i Coleus aromaticus.

Tak więc oregano meksykańskie - Plectranthus amboicinus jest kuzynem popularnej komarzycy. Z kolei z wyglądu przypomina on bardzo miętę i właśnie dlatego znany jest pod nazwą mięty brazylijskiej lub meksykańskiej. Nie bez powodu ten gatunek nazywany jest miętą z grubymi liśćmi, ponieważ jego pędy są niewiarygodnie mięsiste. Liście oregano kubańskiego są gęsto owłosione, owalne i grube.

W przypadku oregano meksykańskiego, istotne jest to, że zyskało ono popularność, ponieważ zostało zastosowane w kuchni, przede wszystkim jako przyprawa. Pierwotnie wykorzystywana była ona głównie w krajach, w których rosła naturalnie, czyli w południowej Afryce, a także południowo-wschodniej Azji. To tam poznano jej walory smakowe i zaczęto ją dodawać do różnego rodzaju potraw. Mięta nadaje się także na przetwory. Sprawdź ten artykuł z przepisami na sok z mięty.

Uprawa i rozmnażanie - jak powinno uprawiać się oregano kubańskie

Zanim przejdziemy do tego, jakie właściwości ma nasze mięta meksykańska - Plectranthus amboicinus, warto dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, by jej rozmnożenie i całkowita uprawa zakończyły się sukcesem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zaczynając uprawę rośliny, wszystko potoczy się po naszej myśli.

Plectranthus amboicinus to roślina, która nie cieszy się tak wielką popularnością, jak rozmaryn, tymianek, czy inne zioła śródziemnomorskie. Właśnie z tego powodu bardzo ciężki może okazać się dla nas zakup mięty meksykańskiej, dlatego lepiej zakupić sadzonki i hodować je w swoim ogrodzie lub domu.

Podczas uprawy rośliny powinniśmy pamiętać, że jest ona rośliną tropikalną, co oznacza, że nie sprzyja jej nawet chłód. Dlatego bardziej owocnym rozwiązaniem będzie uprawa mięty brazylijskiej w mieszkaniu. Ważne jest jednak to, by zapewnić bylinie jak największą ilość światła, ale rozproszonego, ponieważ ostre słońce może poparzyć jej liście, z kolei jego niedobór jest powodem wyciągania się pędów.

Mięta meksykańska lub oregano meksykańskie i jego właściwości
Mięta meksykańska lub oregano meksykańskie, a także uprawa i zastosowanie

Co więcej, decydując się na uprawę oregano meksykańskiego, powinniśmy pamiętać o tym, że wymaga on ciepła. Także temperatura w lecie, jak i zimą, nie powinna spaść poniżej 10oC. Pamiętajmy również o odpowiednim podłożu pod uprawę. Otóż mięta brazylijska - Plectranthus amboicinus wymaga żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, niemokrej i nieprzesuszonej gleby.

Mięta brazylijska (Plectranthus amboicinus) - jakie właściwości i zastosowanie ma roślina o wielu nazwach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakimi właściwościami charakteryzuje się mięta meksykańska - Plectranthus amboicinus. Otóż sama mięta ma nie tylko zastosowanie w kuchni, ale również stosowana jest w medycynie, ponieważ uważana jest za jedno z ziół leczniczych.

Olejki, które wykonane są z oregano kubańskiego mają działania przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ale również działa przeciw robakom. Właśnie z tego powodu takie olejki stosowane są przy stanach zapalnych gardła, przy przeziębieniu, kaszlu i chorobach skóry, a także przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że wszelkie właściwości mięty brazylijskiej są dopiero na etapie badania, dlatego należy uważać przy stosowaniu tej byliny. Co więcej, powinniśmy mieć na uwadze to, że tymol zawarty w roślinie, który ma działanie lecznicze, może okazać się trujący, jeśli spożyje się go w zbyt dużej ilości. Właśnie dlatego powinniśmy zdecydować się na olejek, który możemy kupić w aptece, gdzie jego ilość jest prawidłowo dobrana, a cały olejek został przebadany.

Kolejną ważną cechą mięty meksykańskiej - Plectranthus amboicinus jest to, że działa ona odstraszająco na różne owady, w szczególności na komary, ponieważ wydziela ona silny zapach, który nie jest przyjemny dla owadów. Tak samo jest w przypadku komarzycy, która sadzona jest w doniczkach na parapetach po to, by odstraszała nieproszone owady. Właśnie tak możemy również postąpić z naszym oregano meksykańskim. Oregano kubańskie będzie więc idealną rośliną, którą możemy posadzić na naszym parapecie w celu odstraszenia owadów, a dodatkowo będziemy mogli użyć go jako przyprawę w naszej kuchni do różnych dań, deserów, a także napojów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny