Mięta

Ilustracja mięta

Mięta to popularne zioło w Polsce, które chętnie uprawiamy w przydomowych ogródkach. Roślina ma znakomite właściwości lecznicze i kulinarne. Jej specyficzny aromat może pozytywnie wpłynąć na pracę dróg oddechowych. Liście i syrop miętowy nadają wyrazistego, ziołowego smaku różnym daniom. Miętę uprawiać można nie tylko przed domem, ale też w mieszkaniu. Istnieje możliwość hodowania zioła w pojemniczku, dzięki czemu przez cały rok można cieszyć się pachnącymi liśćmi mięty.

Mięta - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Mięta – gatunki, wymagania, uprawa, zastosowanie

Mięta to popularna roślina w ogrodzie. Słynie z charakterystycznego zapachu, dlatego zioło często stosuje się w kuchni. Na co pomaga suszona mięta? Jakie działanie mają liście rośliny? Czy świeża mięta dzieli się na jakieś odmiany? Sprawdź jak wyhodować miętę do picia i zobacz, jakie są jej właściwości zdrowotne.

Mięta w ogrodzie – zastosowanie, właściwości zdrowotne i działanie

Charakterystyka i odmiany mięty – co warto o nich wiedzieć?

Najbardziej popularną miętą w ogrodzie jest pieprzowa. To aromatyczne zioło, które tworzy gęste kępy – zwykle dorastają do 80 cm. Mięta rozrasta się wszerz. Jej liście są jajowate i mają ząbkowane brzegi. Każdy osadzony jest na długim ogonku łodygi. Roślina ma bardzo specyficzny zapach – jest orzeźwiający, silny i mentolowy. Kwitnienie mięty pieprzowej przypada na lipiec / sierpień. Mięta korzystnie prezentuje się w ogrodzie. Największym powodzeniem cieszą się jednak jej walory zdrowotne – mięta to doskonała roślina lecznicza. Niektórym wydaje się, że nie jest zróżnicowana pod kątem gatunków. Kupując ją na rynku lub w markecie, większość wygląda przecież bardzo podobnie. Tymczasem istnieje mnóstwo odmian mięty, które różnią się zapachem i wyglądem. Warto zwrócić uwagę na najciekawsze z nich:

  • Mięta cytrynowa – szkocka odmiana będąca skrzyżowaniem mięty zielonej z polną. Dorasta do ok. 30 cm. Jej liście są owalne i bardzo drobne. Ma delikatnie mentolowy zapach, wobec czego nie przypomina pieprzowej. Zdecydowanie mocniej czuć w niej nutę cytrynową. Mrożona herbata smakuje wybornie z tym rodzajem mięty.
  • Mięta wonna – popularna zwłaszcza w rejonie śródziemnomorskim. Jej liście są zaokrąglone i karbowane. Mimo delikatnie jabłkowego zapachu mięta służy jedynie do dekoracji.
  • Mięta zielona – rośnie w Egipcie, na terenach Bałkanów i w basenie Morza Śródziemnego. Może osiągnąć wysokość między 40 a 120 cm. Wyróżnia się owłosionymi, lancetowatymi liśćmi. Ma mniej mentolu niż mięta pieprzowa – smakuje więc nieco łagodniej. Jest też słodsza niż inne rodzaje mięty.
  • Mięta nadwodna – rośnie do 90 cm wysokości. Jej liście są duże, ciemnozielone i zaokrąglone. To jeden z najstarszych rodzajów mięty. Najczęściej wykorzystuje się go do obsadzania oczek wodnych. Gatunek jest prosty do uprawy w doniczce. Mięta nawodna ma mocno pieprzny, mentolowy zapach.
  • Mięta korsykańska – znaleźć ją można rosnącą dziko na Korsyce oraz w Sardynii. W odróżnieniu od pozostałych odmian korsykańska ma płożący pokrój. Jej liście są jasnozielone i drobne. Można stworzyć z niej pachnący, dekoracyjny dywan. Nie można przetrzymywać mięty zimą na dworze, ponieważ nie lubi mrozu.
  • Mięta lawendowa – spotkamy ją zarówno w środkowej, jak i zachodniej części Europy. Mięta lawendowa ma ciemnozielone, okrągłe liście. Wybarwiają się na fioletowo i czerwono, jednak wyłącznie latem. Nazwa odmiany wzięła się od przyjemnej lawendowej woni, jaką wydziela roślina.

Jak wygląda uprawa mięty? Sadzenie i wymagania uprawowe

Mięta to jedna z najprostszych roślin w uprawie. Nie trzeba przykładać się do jej hodowli, ponieważ zioło rośnie niemal samodzielnie. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić mięcie stały dostęp do wilgotnej gleby. Trzeba jej też dać delikatny cień. Mięta czasami rozrasta się tak obficie, że robi się jej naprawdę dużo w ogrodzie. Hodowana w doniczce również może bardzo urosnąć. Na co wykorzystać nadmiar zioła? Co zrobić z nadmierną ilością mięty? Nie musisz się tym przejmować, ponieważ zioło ma wszechstronne zastosowanie. Świeża mięta idealnie nada się do picia. Suszona może zostać wykorzystana jako herbata, ale też przyprawa. O szerszym zastosowaniu mięty powiemy w ostatniej części artykułu.

Mięta jest przydatną rośliną. Każdy powinien hodować ją w domu lub w ogrodzie. Warto zadbać jednak o dobre stanowisko dla rośliny. Mięta lubi nasłonecznione miejsca, jednak z dostępem do cienia. W pierwszych tygodniach wymaga częstego podlewania, więc z początku trzeba jej skrupulatnie doglądać. Roślina preferuje żyzne podłoże o lekko zasadowym pH. Mięta błyskawicznie się rozrasta i wymaga przestrzeni. Jeśli będziesz uprawiać miętę w gruncie, świetnie poradzi sobie z mrozem. Istnieje tylko kilka gatunków, które nie przepadają za zimą (jak mięta korsykańska). Mimo wszystko zaleca się okrywanie mięty, zwłaszcza hodowanej w doniczce. Powinno się użyć do tego płyt styropianowych albo worka jutowego.

Jak uprawiać miętę? Przydatne wskazówki, krok po kroku

Rozmnażanie mięty w ogrodzie – te wskazówki mogą pomóc

Mięta to niezwykle wdzięczna roślina, jeśli chodzi o jej rozmnażanie. Wbrew pozorom bardzo łatwo stworzyć sadzonki. Najłatwiej ukorzenić je w wodzie – wiosną lub latem. Wystarczy przyszykować roślinę macierzystą, węgiel drzewny, słoik z wodą i witaminę B1. Oto kroki, które należy wykonać:

  1. Odetnij pęd ok. 10 cm od rośliny macierzystej. Powinien mieć zdrowe, rozwinięte liście (minimum 3 sztuki).
  2. Wlej do słoika letnią, przefiltrowaną wodę – musi mieć ok. 30 st. C. Aby pobudzić korzenie do wzrostu, dodaj kilka kropli witaminy B1. Może to być również węgiel drzewny, dzięki któremu korzenie nie będą gnić.
  3. Umieść sadzonkę w wodzie i odstaw słoik do ciepłego miejsca. Powinno być delikatnie zacienione. Temperatura pomieszczenia z sadzonką musi wynosić ok. 25 st. C.
  4. Codziennie wymieniaj wodę. Sprawdzaj, czy pęd nie gnije – to bardzo ważne, aby wyhodować zdrową roślinę. Gdy wypuści korzenie (ok. 1 cm), umieść sadzonkę w doniczce.
  5. Druga metoda to rozmnażanie przez rozłogi. W tym celu należy rozkopać ziemię w doniczce i znaleźć podziemne łodyżki – mają biały kolor. Sadzonkę należy wsadzić do doniczki i ustawić w nasłonecznionym miejscu, ale z dostępem do cienia. Pamiętaj o stałym nawadnianiu gleby w okresie wzrostu mięty.

Pielęgnacja mięty w doniczce. Powinieneś to zapamiętać!

Mięta w domu powinna mieć zapewnione trochę inne wymagania niż w ogródku. Roślina musi mieć wilgotne podłoże, jednak doniczkę ustawić trzeba w częściowo zacienionym miejscu. Należy kupić dużą doniczkę, w której mięta będzie mogła wytwarzać silne rozłogi i korzenie. Mała doniczka może okazać się dla niej zbyt ciasna. Na dnie powinno się zrobić dziurki przepuszczające nadmiar wody – dzięki temu mięta nie zgnije. Warto wysypać dno keramzytem albo drobnymi kamykami. Mięta potrzebuje wilgotnej gleby. Nie można jednak doprowadzać do tego, aby w doniczce stała woda! Może to doprowadzić do zupełnie odwrotnej sytuacji. Zamiast się rozwinąć, mięta zacznie gnić – tego uniknąć chce każdy ogrodnik! Możesz posadzić zioło w uniwersalnej ziemi do kwiatów. Dobrze dosypać trochę piasku do podłoża.

W przygotowanej doniczce należy umieścić kilka sadzonek. Może to też być mięta kupiona w sklepie ogrodniczym. Warto pamiętać, że mięta sklepowa – pozostawiona w doniczce z marketu – będzie do użycia tylko na raz. W doniczce mięty ze sklepu nie ma warunków do prawidłowego rozwoju rośliny. Należy więc przesadzić zioło, jeśli tylko masz ochotę je hodować. Doniczkę ustawić można np. na parapecie okna, do którego każdego dnia dociera słońce. Oto kilka ważnych wskazówek na temat pielęgnacji mięty w doniczce:

  • Pamiętaj o regularnym podlewaniu mięty. Podłoże powinno być ciągle wilgotne. Gleba nie może być jednak mokra, ponieważ mięta może zgnić.
  • Zraszaj liście mięty jesienią i zimą, gdy powietrze wysuszone jest przez kaloryfery.
  • Warto systematycznie zasilać podłoże biohumusem. Wystarczy dodać nawóz do wody, a następnie podlać roślinę.
  • Nie obrywaj pojedynczych liści mięty – ścinaj górne części gałązek. Możesz też je obrywać. Dzięki temu sprawisz, że zioło będzie się rozkrzewiać. Gdy oberwiesz liście, stanie się to trudniejsze do osiągnięcia.
  • Mięta w doniczce nie będzie rosnąć przez lata. Można jednak hodować ją przez wiele miesięcy. Łatwo też o ciągłość uprawy. Od posiadanej mięty pobrać można sadzonkę i dosadzać ją na nowo.

Ciekawostki o mięcie – czy o nich wiedziałeś?

Wiele osób nie wie, jak obrywać miętę. Powinno się to robić regularnie, rwąc łodygi, które rosną w niepożądanym kierunku. Mięta kwitnie w okresie letnim. Zanim kwiaty rozkwitną na dobre, należy je przyciąć. Wówczas można utrzymać roślinę w jednej, zwartej kępie. Mięta powinna być przesadzana co 3-4 lata, aby wciąż intensywnie pachniała. Co jeszcze warto wiedzieć o roślinie? Sprawdź zbiór przydatnych informacji:

  1. Liście mięty są chropowate. Mimo to młoda roślinka może zostać zaatakowana przez różne szkodniki – ślimaki, mączliki lub przędziorki.
  2. Miętę można zbierać w dowolnym czasie, odcinając łodygi. Aby zebrać ją w większej ilości, należy poczekać do momentu pojawienia się kwiatów. Wówczas roślinę przycina się nad poziomem pierwszej, ewentualne drugiej warstwy liści. Sprawi to, że starsze (żółte) liście ustąpią świeżym i nowym. Pobudzi to również miętę do lepszego wzrostu.
  3. Mięta ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można podawać ją do wielu rodzajów mięs, a także ryb i warzyw. Wspaniale łączy się z napojami (np. herbata, poncz) i sałatkami owocowymi oraz warzywnymi surówkami.
  4. Najbardziej popularny drink z miętą to mojito.
  5. Szukasz skutecznych sposobów na poprawienie trawienia? Najlepiej sięgnąć po domową herbatę z miętą. Warto też wypić napar z suszonych liści rośliny, który świetnie poprawia procesy trawienne – zwłaszcza po sytym, ciężkim posiłku.
  6. Warto nawozić miętę biohumusem. Jeśli latem zauważysz jej wolny wzrost, upewnij się, że mięta ma wystarczająco dużo wody.
  7. W ogrodzie masz za dużo mięty? Możesz wykorzystać ją jako składnik kompostu! Roślina świetnie wzbogaci glebę, zwłaszcza piaszczystą i suchą.
  8. Miętę stosować można jako element dekoracyjny w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że latem łodygi rośliny rosną naprawdę długie. Mięta posadzona przy ogrodzeniu może przez nie przejść i zapuścić korzenie np. w ogrodzie sąsiada.
  9. Boisz się, że inne rośliny zagłuszą miętę? Posadź ją w kontenerze i usadź w twardej nawierzchni. Możesz postawić miętę np. przy ścianie domu, zachowując odpowiedni odstęp od budynku.
  10. Aby zrobić herbatę miętową, wystarczy odciąć 3 łodyżki rośliny z liśćmi. Trzeba je przemyć, aby nie było na nich żadnych bakterii lub kurzu. Wrzuć łodygi do dzbanka i zalej wrzątkiem. Po upływie kwadransa usuń i dosłodź do smaku.

Zioła mają zastosowanie lecznicze, przyprawowe a do tego pozyskuje się z nich olejki. Wiele ciekawych gatunków można uprawiać w ogrodzie lub domu. Jednym z najczęściej wybieranych jest mięta. W tym artykule poruszamy kilka kwestii związanych z tą rośliną. Sprawdzamy jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja. Opisujemy sposoby jej wykorzystania i właściwości lecznicze. Nie zapominamy o wymienieniu odmian, w jakich występuje.

Mięta – pochodzenie i popularne odmiany

Mięta to nazwa grupy roślin należących do rodziny jasnotowatych. Wspomniane zimotrwałe byliny mogą dorastać do około 150 cm wysokości. Wyróżniają je pojedyncze, eliptyczne lub jajowate liście z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami. Poza nimi wytwarzają drobne kwiaty skupione w okółkach. Rośliny wydzielają silny, charakterystyczny zapach. Nie zawsze jest to powszechnie znany, miętowy aromat. Jeśli chodzi o występowanie to najwięcej gatunków mięty rośnie w Europie, Azji i Afryce. Łącznie kilka jest obecnych w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Północnej.W naturze bylina preferuje wilgotne lub mokre tereny.

Zanim opiszemy wymagania uprawowe i właściwości lecznicze mięty zajmiemy się najczęściej spotykanymi gatunkami. Zarówno w uprawie domowej jak i ogrodowej. Bez wątpienia największą popularnością cieszy się mięta pieprzowa. Dorasta do 100 cm wysokości. Ma fioletową łodygę gęsto obrośniętą piłkowanymi liśćmi. Wytwarzają pachnący olejek wykazujący szerokie zastosowanie. Kolejną odmianą jest szybko rozrastająca się mięta zielona. Niedopilnowana może zająć całą grządkę. W związku z tym znacznie łatwiej uprawia się ją w doniczkach.

Interesującymi walorami smakowymi odznacza się mięta cytrynowa zwana też nawodną. Zarówno w jej smaku jak i zapachu czuć wyraźne, cytrusowe nuty. Do tego ma charakterystyczne, jasnozielone liście. Ta bylina najlepiej czyje się w nasadzeniach nad oczkami wodnymi. Może też porastać inne, wilgotne stanowiska. Mięta cytrynowa zazwyczaj dorasta do 50-70 cm wysokości. Na koniec pozostała uważana za chwast mięta polna. Przede wszystkim, dlatego, że reprezentuje ekspansywne zioła. Osiąga 40 cm wysokości, ma silnie pachnące liście będące świetnym dodatkiem do zup i sosów.

Uprawa i pielęgnacja mięty

Herbata lub napar z mięty uprawianej we własnym ogródku smakuje wyśmienicie. By móc się nimi cieszyć trzeba wiedzieć jak wygląda uprawa tej byliny. Opisujemy ten proces na przykładzie najpopularniejszej odmiany pieprzowej. Otóż preferuje ona stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Najlepsza dla niej gleba jest wilgotna, przepuszczalna, próchniczna i bogata w wapń. Zalecany odczyn powinien utrzymywać się w okolicach zasadowego. Rośliny rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonki z rozłogów lub pozyskane ze szczytów pędów. Sadzonki wysadza się do gruntu wiosną lub jesienią.

Pierwszy zabieg pielęgnacyjny wykonuje się już na etapie sadzenia mięty. Polega on na pozostawieniu pomiędzy sadzonkami około 30 centymetrowych odstępów. Dbanie o prawidłowy rozwój polega też na utrzymaniu wilgotności podłoża i dostarczaniu składników odżywczych. Do tego celu najlepszy jest kompost lub nawozy mineralne. Jeśli na działce rosną różne odmiany mięty mogą się krzyżować. Zapobiega się temu obrywając kwiaty. Liście wykazujące działanie zdrowotne obrywa się od czerwca do sierpnia przed okresem kwitnienia. Co ważne można też zrywać całe ziele. To jeszcze nie wszystkie informacje dotyczące uprawy.

Mięta pieprzowa jak i inne odmiany dobrze czuje się w uprawach domowych. Hoduje się ją z nasion lub kupuje rozkrzewione sadzonki. Roślina nie ma dużych wymagań stanowiskowych. Doniczkę ustawia się na parapecie lub balkonie w najlepiej lekko zacienionym miejscu. Jeśli chodzi o ziemię to najlepsza jest standardowa mieszanka ogrodowa zaprawiona biohummusem. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne i obfite podlewanie. Zbliżając się do okresu zimowania roślina zgubi liście, wtedy przycina się jej pędy. Następnie doniczkę przenosi się do chłodnego pomieszczenia i ogranicza podlewanie. Wczesną wiosną pojawią się nowe pędy.

Zdrowotne właściwości mięty - na trawienie i nie tylko

Zbawienne właściwości mięty są od dawna stosowane w lecznictwie. Skąd właściwie się biorą? Liście mięty pieprzowej i innych odmian są źródłem witaminy A oraz B3. Zawierają również magnez, fosfor, wapno, żelazo, białka i węglowodany. Poza nimi występują olejki eteryczne, garbniki oraz flawonoidy. Do tych ostatnich należą kwasy fenolowe, luteolina, rutyna, hesperydyna. To właśnie te składniki sprawiają, że picie mięty, niezależnie od tego czy jest to napar czy herbata, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Nie pozostaje nic więcej poza opisaniem tych korzyści.

Przede wszystkim napar z mięty jest stosowany na trawienie. Po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Jest też środkiem łagodzącym ból żołądka, niestrawność, nudności i mdłości. Mięta w takiej formie reguluje pracę układu pokarmowego i pomaga zwalczać kolkę jelitową. Nie należy jednak podawać jej przy silnych zatruciach pokarmowych, nadkwasocie i przy walce z wrzodami żołądka. Picie mięty pozwala wykorzystać jej działanie rozkurczające i obniżające napięcie mięśni gładkich. Bardzo przydatny jest też olejek miętowy. Stosuje się go do inhalacji zalecanej w walce ze stanami zapalnymi jamy ustnej i nieżytach górnych dróg oddechowych. Sprawdza się też w łagodzeniu przeziębienia, grypy i zapalenia zatok.

Z mięty pozyskuje się mentol stosowany w lekach. Olejek pojawia się w tabletach do ssania, syropach itp. Liście wykorzystuje się w lecznictwie, ale nie jest to jedyna opcja. Mięta ma, bowiem zastosowanie kulinarne. Największe walory smakowe oferuje odmiana cytrynowa, choć pieprzowa również jest używana. Z liści byliny przygotowuje się sosy do mięs i ryb. Sprawdzają się też, jako przyprawa w innych potrawach. Szczególnie dobrze komponują się z jagnięciną oraz nabiałem. Do tego dekorują desery w postaci lodów czy kremów. Pojawiają się również w drinkach. Podsumowując, mięta jest niezwykle uniwersalną rośliną a przy tym nie sprawia trudności podczas uprawy. Warto, więc sprowadzić ją do domu i ogrodu.

Mięta Mentha jest popularnym ziołem, uprawianym w przydomowych ogrodach dla jej wyjątkowych właściwości kulinarnych oraz leczniczych. Charakterystyczny miętowy aromat wpływa korzystnie na pracę dróg oddechowych i odświeża otoczenie. Syrop z mięty dodaje smaku potrawom i działa przeciwzapalnie. Uprawa mięty możliwa jest również w pojemnikach, więc mięta doniczkowa przez cały rok dostarcza świeżych pachnących liści. Podpowiadamy, jakie odmiany mięty warto uprawiać w doniczkach i na ogrodowych grządkach.

Uprawa mięty – sadzenie, pielęgnacja i rozmnażanie

Rodzaj: mięta obejmuje rośliny z rodziny jasnotowatych. Mentha jest byliną, która może osiągnąć 150 cm wysokości. Uprawa mięty najlepiej udaje się na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach, w ogrodach ziołowych. Mięta ogrodowa preferuje wilgotne i przepuszczalne próchniczne podłoże o zasadowym odczynie gleby.

Pielęgnacja roślin polega na ich przerywaniu lub sadzeniu co 30 cm. Ograniczenie nadmiernego rozrostu możliwe jest poprzez wysadzanie sadzonek do doniczek lub plastikowych toreb. Odmiany mięty mogą się ze sobą krzyżować, więc aby temu zapobiec, obrywa się kwiaty. Wśród chorób atakujących ten rodzaj ziół, szczególnie niebezpieczna jest rdza miętowa. Porażone rośliny należy wykopać i spalić.

Rośliny rozmnażamy poprzez dzielenie roślin lub poprzez cięcie łodygi. Rozłogowe sadzonki sadzimy na wiosnę lub jesienią. W okresie letnim sadzonki ukorzeniane są w wodzie. Zbiór aromatycznych liści następuje przed kwitnieniem mięty. Suszymy je lub wykorzystujemy świeżo zerwane. Mięta ogrodowa nadaje się także do zamrażania i konserwowania w oleju i w occie.

Mięta ogrodowa i mięta doniczkowa – najciekawsze gatunki i odmiany

Do najpopularniejszych gatunków mięty uprawianych w naszym kraju należą:

Mięta pieprzowa Mentha piperita – dorasta do 1 m wysokości. Ciemnozielone liście byliny gęsto obrastają fioletowe łodygi. Ich wyróżnikiem są piłkowane brzegi. Jaśniejsze spody liści znaczą żółte kropki. Po obu stronach blaszki liściowej rozsiane są gruczoły, wydzielające mocno pachnący eteryczny olejek, ceniony za właściwości lecznicze. Mięta pieprzowa w doniczce przez cały rok dostarcza pachnących liści, które stanowią pikantną przyprawę do dań mięsnych oraz surowiec na zdrowy syrop z mięty. Mięta pieprzowa w doniczce hodowana jest również dla ozdoby balkonów i tarasów. Poniżej atrakcyjne odmiany mięty.

- Mięta ogrodowa ‘Chocolate’ wyróżnia się brązowawym wybarwieniem aromatycznych liści. Wykorzystywana jest do nasadzenia przy zbiornikach wodnych. W kuchni sporządza się pyszny sok z mięty, który w upalne dni, dodany do wody, skutecznie ugasi pragnienie i ochłodzi organizm.

- Mięta pieprzowa ‘Swiss’ dostarcza liści o intensywnie miętowym zapachu i ostrym smaku. Sok z mięty szwajcarskiej dodawany jest do orzeźwiających napojów i drinków.

Mięta nadwodna Mentha aguatica - znana także jako mięta cytrynowa. Jasnozielone liście tego gatunku mięty wydzielają mocny orzeźwiający zapach cytryny. Mięta cytrynowa sadzona jest nad oczkami wodnymi oraz w wilgotnych zakątkach naturalistycznych ogrodów. Ciekawą odmianą mięty nadwodnej jest mięta ‘Citrata’, dorastająca do 40 cm wysokości.

Mięta zielona Mentha spicata – ma łagodniejszy smak niż pozostałe gatunki ze względu na mniejszą zawartość mentolu. Nadaje się do przyrządzenia leczniczych syropów i naparów. Syrop z mięty polecany jest w dolegliwościach trawiennych oraz chorobach górnych dróg oddechowych. Mocny odwar, sporządzony z zielonej mięty, leczy popękaną skórę na dłoniach. Pszczelarze wykładają liście mięty do nowych uli, by zwabić pszczoły. Mentha spicata oraz Mentha piperita sadzone są wśród róż, dla odstraszenia mszyc. Polecanymi odmianami tego gatunku są:

  • Mięta zielona ‘Moroccan’ – wyróżniająca się silnym mentolowym aromatem jaskrawozielonych liści,
  • Mięta zielona ‘Crispi’ – jej ciemnozielone liście wydzielają jabłkowo-cząbrowy zapach’.

Mięta polej Mentha pulegium – ekspansywne zioło dorasta do 40 cm wysokości. Gatunek sadzi się na wiosnę. Małe ilości silnie pachnących liści dodaje się do farszów i zup. Można wkładać je do szuflad i szaf, by odstraszyć mrówki i pchły. Kobiety w ciąży oraz osoby chore na nerki, mogą stosować tę miętę w celach leczniczych - pod kontrolą lekarza.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto