Mięta pieprzowa (Mentha ×piperita) – charakterystyka

Mięta pieprzowa – kilka słów o gatunku

Mięta pieprzowa (łac. Mentha xpiperita), a właściwie mięta lekarska, została wprowadzona do uprawy w XVIII wieku. Od tego czasu rozprzestrzeniła się na całym świecie, ponieważ jej zielone listki zawierają bardzo dużo dobroczynnych składników, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. To roślina, która idealnie sprawdza się w uprawie doniczkowej i ogrodowej – bylina, która znosi bardzo wiele niesprzyjających warunków uprawy.

Mięta pieprzowa stanowi niewielką krzewinkę, która składa się z wielu ulistnionych, wzniesionych łodyg. Osiąga maksymalnie 90 cm wysokości, w doniczce jest znacznie mniejsza. Ma ładne, niewielkie listki, które pachną po potrąceniu. Zawierają olejek miętowy i olejki eteryczne, na przykład mentol. Mięta lekarska jest intensywna w smaku, o wiele bardziej intensywna niż mięta cytrynowa czy zielona, ale listki nadają się do dodania do napojów, drinków czy deserów, a nawet mięsa – dzięki nim danie nabiera świeżego smaku.

Właściwości mięty

Początkowo mięta znajdowała zastosowanie wyłącznie w medycynie ludowej, jednak jej niezwykłe działanie jest tak szerokie, że zaczęła pojawiać się także w medycynie konwencjonalnej. Często robi się z niej syropy czy tabletki, a mentol i olejek miętowy wykorzystuje się do tworzenia różnego rodzaju pastylek do ssania, środków na nadkwasotę i tym podobne.

To właśnie te pachnące elementy – mentol i olejek miętowy – mają niezwykłe właściwości zdrowotne. Mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, na dodatek pobudzają pracę układu trawiennego, więc świetnie sprawdzają się przy prawie wszystkich problemach związanych z niestrawnością. Właściwości mięty można wykorzystać także przy bólach gardła, zatok czy przeziębieniach. Maści i kremy mentolowe dzięki zapachowi i rozgrzewającemu działaniu pomagają oczyścić drogi oddechowe. Podobnie działa olejek miętowy dodany do wanny w czasie kąpieli.

Działanie mięty pieprzowej

Zastosowanie mięty: leczenie układu trawiennego

Mięta pieprzowa uchodzi za najlepszy środek na problemy układu trawiennego. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ liść mięty pieprzowej naprawdę ułatwia perystaltykę, pomaga pobudzać wydzielanie soków trawiennych i działają lekko rozkurczowo, ale nie zawsze to dobrze się sprawdza. Napar z mięty do picia nie zadziała w niektórych przypadkach, takich jak nadkwasota czy nieżyt żołądka. Jednak właściwości zdrowotne mięty dobrze sprawdzą się w momencie przejedzenia, bólów brzucha, także tych na tle nerwowym. Herbata z mięty może także przyspieszyć trawienie, bowiem pobudza wydzielanie soków żołądkowych i łagodzi dolegliwości zespołu jelita drażliwego.

Właściwości mięty wykorzystuje się także w problemach z woreczkiem żółciowym lub zaburzeniami wydzielania żółci. Zmniejsza odczucia bólowe wywołane skurczami dróg żółciowych i kolkach jelitowych. Działa lekko żółciopędnie. Napoje z mięty do picia można przygotowywać samodzielnie, są także środki farmaceutyczne z miętą, które można kupić w aptece. Liście mięty, a dokładniej olejek z liści mięty znajduje szerokie zastosowanie.

Mięta pieprzowa i właściwości mięty, liść mięty pieprzowej w lecznictwie i jego działanie na żołądek i układ trawienny
Mięta pieprzowa - właściwości, zastosowanie, uprawa, pielęgnacja

Miętowe mikstury: nalewka i syrop z mięty

Nie tylko herbata z mięty ma właściwości zdrowotne. W lecznictwie domowym wykorzystuje się także samodzielnie przygotowywane mikstury z mięty, jak nalewka lub syrop. Nalewka z mięty na spirytusie może być zarówno gorzka i lecznicza, do stosowania na żołądek, jak i delikatniejsza, słodsza i bardziej deserowa. W pierwszej wersji wystarczy zalać liście spirytusem, a w drugiej należy uzyskany z tego płyn wymieszać z syropem cukrowym.

Syrop z mięty ma intensywnie miętowy smak. Ma właściwości lecznicze typowe dla tej rośliny i pomaga na zaburzenia trawienia i przejedzenie. Pomoże ci się także uchronić przed wzdęciami. Syrop z mięty można dodawać do herbaty lub napojów, nadaje się także do zrobienia lemoniady o miętowym smaku.

Mięta pieprzowa – uprawa i pielęgnacja

Stanowisko dla mięty pieprzowej (Mentha ×piperita)

Mięta pieprzowa nie ma szczególnych wymagań. Można uprawiać ją w ogrodzie lub na balkonie czy parapecie, ponieważ dobrze sprawdza się w doniczkach. Lubi stanowiska lekko zacienione, ale w pełnym słońcu też urośnie, chociaż może być nieco mniej bujna.

Potrzebuje tylko standardowej ziemi ogrodowej lub do kwiatów doniczkowych. Lubi podłoże zasobne w składniki odżywcze i substancje organiczne. Przed sadzeniem podłoże można wzmocnić granulatem z wysuszonego obornika lub biohumusem, by miało lepszą, mniej zwięzłą strukturę. W przypadku mięty doniczkowej dobrze sprawdzi się lekko gliniasta gleba – dzięki temu lepiej utrzymuje wodę. Jeśli nie masz możliwości uprawy mięty w ogrodzie, sprawdź ten artykuł o uprawie mięty pieprzowej w doniczce.

Pielęgnacja mięty pieprzowej w domu i w ogrodzie

Pielęgnacja mięty pieprzowej nie jest trudna, jednak roślina jest dość wymagająca. Najważniejszą czynnością jest podlewanie, zwłaszcza w przypadku sadzonek w doniczce. Mięta szybko się przesusza, a potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Roślina nie potrzebuje nawożenia, wystarczy nawóz startowy. W uprawie ogrodowej można raz w sezonie zasilać roślinę wiosną.

Mięta pieprzowa bardzo dobrze znosi cięcie, wręcz powoduje to intensywniejsze zagęszczanie się krzewinki. Aby wypuściła pędy boczne, należy uszczknąć wierzchołki łodyg. Roślinę zbiera się trzy razy w roku, kiedy to obcina się pędy tuż przy ziemi. Bardzo szybko odrastają, więc nie ma powodów do obaw. Łodygi z liśćmi można wysuszyć, a potem stosować do naparów i herbat. Świeże listki można pozyskiwać regularnie, uszczykując pojedyncze lub ścinając całą gałązkę tuż przy ziemi. Mięta to bylina, jest mrozoodporna i dobrze poradzi sobie pod kołderką śniegu, nie trzeba zatem martwić się o ochronę przed zimnem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny