Mięta polna - zwalczamy chwast o szerokim zastosowaniu i właściwościach
Mięta polna jest bardzo pospolitym chwastem. Niewiele jednak osób wie o właściwościach mięty polnej, a interesuje ich jedynie zwalczanie dzikiej mięty. Zobaczmy więc, jakie zastosowanie ma mięta polna, w czym może nam pomóc ten chwast, a także czym się charakteryzuje.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mięcie.
Mięta polna (Mentha arvensis) - charakterystyka rośliny
Dzika mięta - skąd pochodzi i gdzie naturalnie występuje
Mięta polna - Mentha arvensis, tak jak i mięta pieprzowa - Mentha x peperita, znana również jako mięta lekarska oraz mięta cytrynowa - Mentha gentilis var. Citrata i inne mięty, należy do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae, która znana jest również jako rodzina wargowatych.
Rodzina jasnotowatych - Lamiaceae liczy ponad 7200 gatunków rozprzestrzenionych w 236 rodzajach. Rośliny te występują na całym świecie, poza obszarami okołobiegunowymi. Wiele olejków z tej rodziny, w tym również mięta polna, zawiera olejki eteryczne, a ponadto stosowane są w medycynie i kosmetyce, a niektóre z nich używane są jako przyprawy. Wiele gatunków jest natomiast stosowanych jako rośliny ozdobne, a rośliny drzewiaste z tej rośliny cenione są za swoje drewno.
Powinniśmy wiedzieć, że mięta polna - Mentha arvensis naturalnie występuje w praktycznie całej Europie, nie licząc Islandii. Dzika mięta spotykana jest także w Azji Zachodniej i Środkowej, a także na obszarach Syberii i Kaukazu. W Polsce ten rodzaj mięty leczniczej występuje na całym obszarze kraju. Czy wiesz, że z mięty można przygotować domowy alkohol? Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z mięty.
Mięta polna (Mentha arvensis) - czym charakteryzuje się ten chwast
Różne rodzaje mięty są bylinami, które są do siebie bardzo podobne. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzuje się mięta polna - Mentha arvensis. Zobaczmy więc, jak rozpoznać interesujące nas rodzaje mięty i co jest bardzo charakterystycznego właśnie dla dzikiej mięty.
Ta roślinna wieloletnia ma bardzo aromatyczny zapach, który jest bardzo charakterystyczny dla tego gatunku. Roślina dorasta od 5 do 45 cm wysokości. Co więcej, ma ona podziemne rozłogi i typowe dla gatunku pełzające kłącze. Warto wspomnieć także o tym, że łodyga mięty może być rozgałęziona lub pojedyncza, ale zawsze jest ona owłosiona. Dodatkowo jest ona 4-kanciasta, a na jej wierzchołkach pojawiają się liście bez okółków kwiatowych.
Liście mięty polej - Mentha arvensis ułożone są na łodydze nakrzyżległe. Ich kształt może być od jajowatego do podługowatego. Zazwyczaj mają od 2 do 6 nerwów bocznych. Z kolei kwiaty zebrane w główkach lub w kłosach w nibyokółkach, pojawiają się w kącikach niepozornych podsadek. Kwiaty są grzbieciste, a ich kolor może być różowy lub fioletowy. Pojawiają się one na roślinie od lipca do września. Powinniśmy również wiedzieć, że mięta jest owadopylna, a jej naturalnym środowiskiem są łąki i pola uprawne, na których traktowana jest jako chwast.
Właściwości mięty polnej - zastosowanie i właściwości lecznicze
Właściwości mięty polnej - wartość mięty dla naszego organizmu
Właściwości mięty polnej - Mentha arvensis są niewiarygodne, jednak niestety niewiele osób zdaje sobie z nich sprawę. Bardzo często właściwości te wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Warto wiedzieć, że do najważniejszych właściwości mięty zalicza się właściwości wiatropędne, rozkurczowe, wykrztuśne, antyseptyczne, a także przeciwbólowe.
Mięta polna - Mentha arvensis ma bardzo wysokie właściwości antyseptyczne i niewiarygodnie korzystnie wpływa na trawienie w naszym organizmie. Jednak warto tu zaznaczyć, że nie tylko mięta polna, ale także inne rodzaje mięty, nie powinny być spożywane w zbyt dużych ilościach przez kobiety będące w ciąży.
Ta mięta lecznicza stosowana jest do walki z bólem brzucha, problemami z trawieniem, kaszlem, a nawet do walki z problemami z woreczkiem żółciowym. Powinniśmy wiedzieć, że ta mięta może przynieść ulgę nawet przy silnych bólach menstruacyjnych, ponieważ działa rozkurczowo.
Co więcej, z mięty polnej - Mentha arvensis tworzone są różnego rodzaju maści. Dodatkowo można korzystać z jej pomocy przy bólach zębów, spuchniętych dziąsłach, a także, gdy mamy problemy z aftami czy trądzikiem, ponieważ olejek z dzikiej mięty ma właściwości uspokajające, które wpływają pozytywnie na stan naszej cery.
Mentha arvensis - gdzie może być zastosowana dzika mięta
Jeśli już wiemy, jakie są właściwości mięty polnej, powinniśmy także dowiedzieć się, w jaki sposób się z niej korzysta. Otóż mięta polna może być przez nas przyjmowana w postaci olejków, naparów, albo też zwykłych suszonych liści, które zbierzemy w odpowiednim okresie.
Warto wspomnieć również, że ta mięta lecznicza znajduje swoje zastosowanie także w kuchni, gdzie może być podawana na surowo, ale także w postaci suszonej i gotowanej. Właśnie dlatego mięta jest już od dawna doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, deserów, sałatek, a także sosów. Najczęściej możemy się z nią spotkać latem, kiedy to jest dodatkiem napojów i deserów np. lodowych.
Olejek z mięty polnej - Mentha arvensis jest bardzo znany, w szczególności w produkcji różnego rodzaju maseczek, kremów, perfum, past do zębów, a nawet mydeł. Wykorzystywany jest on także w aromaterapiach, ponieważ ma działanie odprężające, tonizujące i orzeźwiające.
Mięta lecznicza - co jeszcze warto wiedzieć o roślinie
Wielu ogrodników i gospodarzy jest za zwalczaniem mięty polnej, ponieważ bardzo często pojawia się ona na uprawach, na których nie miałaby występować. Zwalczanie mięty polnej - Mentha arvensis w naszym ogrodzie nie jest jednak konieczne, ponieważ możemy ją wykorzystać na różne sposoby.
Mięta z pewnością przyda nam się w upalne dni, w których możemy dodać ją do świeżej lemoniady lub po prostu wody z cytryną. Świetnie sprawdzi się również do deserów lodowych i ciast. Właśnie dlatego popularne jest sadzenie mięty polnej nawet na balkonie lub na tarasie.
Powinniśmy wiedzieć, że mięta polna - Mentha arvensis jest również uprawiana jako roślina ozdobna, która świetnie sprawdzi się do ogródków ziołowych w różnych zestawieniach wielogatunkowych. Możemy również posadzić ją w cienistych miejscach w naszym ogrodzie, w założeniach w stylu naturalistycznym i raczej nie zwartym.