Migdałek trójklapowy – krzew ozdobny o urzekających kwiatach


Migdałek trójklapowy (prunus triloba) to bliski krewny śliwy, moreli i brzoskwini. Nazwa „trójklapowy” pochodzi od kształtu liści, które na wierzchołku mają charakterystyczne wcięcia, tworząc trzy klapy. Roślina pochodzi z północno – wschodnich Chin, gdzie w naturze występuje jako roślina o pięciopłatkowych kwiatach, które pojawiają się w niewielkiej ilości.

Migdałek występujący w naszych ogrodach to wspaniały krzew ozdobny lub drzewko, które wiosną (na przełomie kwietnia i maja) obficie obsypuje się różowymi pełnymi kwiatami. Zeszłoroczne pędy rośliny, jeszcze przed pojawieniem się liści, pokrywają się ogromną ilością niewielkich kwiatów, kształtem przypominających małe różyczki. Wygląd migdałka w tym okresie przyprawia o zawrót głowy. Tysiące kwiatów osadzonych na bezlistnych gałązkach, dają naprawdę niezwykły efekt.

Kwiaty migdałka, w zależności od stopnia rozwoju, zmieniają swą barwę. Początkowo, kiedy są w fazie pąka i wczesnego rozkwitu, mają kolor różowy. Gdy migdałek różowy wchodzi w okres pełnego rozkwitu, kwiaty przebarwiają się na biało.

Migdałowiec trójklapowy – uprawa

Migdałek: wymagania stanowiskowe

Jak uprawiać i jak pielęgnować migdałka? Migdałowiec trójklapowy to roślina niezbyt problematyczna. Podstawą jej uprawy jest ciepłe i zaciszne stanowisko. To drzewko ozdobne bowiem pochodzi z rejonów o łagodnym klimacie, dlatego jest wrażliwe na niskie temperatury.

Najlepszym stanowiskiem dla migdałka będzie wystawa południowa. Dodatkowo warto mu zapewnić osłonę przed wiatrem. Idealnie sprawdzi się tu sąsiedztwo innych, większych drzew lub krzewów, albo ściana budynku, czy pergola obsadzona pnączami.

Migdałek w ogrodzie w postaci krzewu lepiej toleruje niskie temperatury niż odmiany szczepione na pniu. Dlatego do uprawy w zimniejszych rejonach Polski, poleca się właśnie tę formę rośliny. Aby zabezpieczyć migdałka przed mrozem, warto na zimę owijać drzewko agrowłókniną lub matami słomianymi. A może zainteresuje cię także krzew ozdobny żylistek?

Sadzenie migdałka

Migdałowiec trójklapowy najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej i stosunkowo wilgotnej. Źle znosi podłoże ciężkie i mokre, ale niezbyt dobrze czuje się również na glebie jałowej i suchej.

Sadzenie rośliny powinno odbywać się przed rozpoczęciem kwitnienia lub po jego zakończeniu. W tym celu wykopujemy dołek dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa krzewu i dosypujemy żyznego podłoża. Po wymieszaniu gleby możemy przystąpić do sadzenia rośliny.

Aby sadzenie migdałka przebiegło pomyślnie i roślina dobrze ukorzeniła się, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w ciągu kilku dni po posadzeniu. Roślina rozwija wówczas system korzeniowy i wilgoć jest tu czynnikiem bardzo istotnym.

Migdałowiec trójklapowy: rozmnażanie

Migdałek rozmnaża się przez sadzonkowanie. W lipcu pobieramy 8-10 centymetrowe pędy wierzchołkowe krzewu, zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w mieszaninie piasku i torfu. Następnie pojemnik z sadzonkami przenosimy w ciepłe i wilgotne miejsce.

Kwiaty migdałka są urocze, różowe i dość długo się utrzymują. Rozmnażanie migdałka przeprowadza się za pomocą pobierania sadzonek pędowych.
Migdałek (migdałowiec trójklapowy) – uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Przez cały proces ukorzeniania się roślin nie zapominamy o podlewaniu. Należy również regularnie zraszać posadzone rośliny, aby zapewnić im większą wilgotność powietrza. Warto też zastosować namiot z folii, który ograniczy parowanie wody i stworzy odpowiedni mikroklimat do zawiązywania się korzonków.

Stosując namiot foliowy, nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu roślin, aby zapobiec rozwojowi grzybowych chorób roślin. W tym celu codziennie na kilka minut powinniśmy usunąć folię, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza. Po kilkunastu tygodniach migdałek trójklapowy powinien wypuścić korzenie.

Migdałek trójklapowy – zabiegi pielęgnacyjne

Cięcie migdałka – kiedy i jak przycinać?

Warunkiem obfitego kwitnienia i ładnego pokroju migdałka jest jego odpowiednie przycinanie. Roślina kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego wykonując zabieg cięcia, skłaniamy ją do wypuszczenia nowych gałązek, na których w następnym roku pojawią się kwiaty.

Cięcia dokonujemy zaraz po przekwitnięciu krzewu (maj, czerwiec). Wówczas dość mocno skracamy jej pędy, nawet o 2/3 długości. W lipcu zabieg ten można powtórzyć, korygując pokrój rośliny. Częste cięcie sprzyja również rozkrzewianiu się rośliny, dzięki czemu migdałek różowy tworzy zwarty i gęsty pokrój.

Jeśli chodzi o odmiany szczepione na pniu, oprócz cięcia korony, przez cały okres wegetacyjny przeprowadzamy również zabieg usuwania odrostów, które wyrastają z podkładki, na której zaszczepiona jest roślina. Jest to bardzo ważne, gdyż dzikie odrosty osłabiają roślinę, czerpiąc z niej wodę i składniki odżywcze. Sprawdź także porady na temat przycinania drzew i krzewów.

Nawożenie migdałka

Migdałek trójklapowy, podobnie jak inne krzewy kwitnące, wymaga odpowiedniego nawożenia. Zabieg ten powinniśmy wykonać wiosną, kiedy drzewko ozdobne zaczyna kwitnąć. Wiosenne nawożenie przyczyni się do obfitszego kwitnięcia.

Drugim okresem, kiedy należy zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym, jest lato. Wtedy na nowych przyrostach zawiązują się pąki kwiatowe. Odpowiednio odżywiony krzew wytworzy mnóstwo pąków, które rozkwitną wiosną następnego roku.

Warto pamiętać, aby nie zasilać roślin zbyt późno. Jesienne nawożenie pobudziłoby te krzewy kwitnące do wypuszczania nowych pędów, które zimą mogłyby umarznąć.

Choroby migdałowca

Jedną z najczęściej atakujących chorób migdałka jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Ta choroba grzybowa atakuje roślinę wiosną, po okresie kwitnienia. Wówczas liście zaczynają więdnąć, skręcać się i zmieniają barwę. Zainfekowane liście nie opadają, lecz zwisają, dając nieciekawy widok.

Nieleczony krzew ozdobny jest siedliskiem patogenów grzybowych, które wiosną kolejnego roku atakują następne gałązki. Aby temu zapobiec, należy usuwać zainfekowane pędy, a całą roślinę opryskać środkiem grzybobójczym.

Inną chorobą, na którą zapada migdałek, jest dziurkowatość liści drzew pestkowych. Na porażonych liściach pojawiają się brunatne plamy. Liść w tym miejscu zasycha i powstaje w nim dziura. Zainfekowane liście należy usuwać, a krzew opryskać odpowiednim preparatem.

Migdałek w ogrodzie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krzewów ozdobnych. Kwitnie przez całą wiosnę, a jego uprawa i pielęgnacja nie jest trudna.
Migdałek (migdałowiec trójklapowy) – uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Wspaniałe drzewko ozdobne – migdałek w ogrodzie

Zastosowanie migdałka

Migdałowiec trójklapowy to roślina o szerokim zastosowaniu. Jej piękne kwiaty wiosną oraz efektowne liście w dalszym etapie wegetacji sprawiają, że warto ją sadzić w najbardziej wyeksponowanych miejscach w ogrodzie.

Migdałek doskonale prezentuje się jako soliter ogrodowy lub posadzony w otoczeniu innych drzew i krzewów. Odmiany uprawiane w formie krzewów, nadają się również na żywopłoty. Migdałek świetnie sprawdza się także w nasadzeniach szpalerowych. Uprawiając go w ten sposób, uzyskamy niezwykle dekoracyjny efekt.

Migdałek trójklapowy jest rośliną odporną na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często bywa sadzony na miejskich skwerach i w parkach. Kwitnące gałązki migdałka stosuje się również jako kwiat cięty do żywych kompozycji bukietowych.

Migdałek z powodzeniem może być uprawiany również w donicach na balkonach i tarasach. Szczególnie pięknie prezentują się odmiany szczepione na pniu. Podczas kwitnienia tworzą okazałe różowo - białe kule, które będą wyjątkową ozdobą każdego miejsca.

Migdałowiec szczepiony na pniu

Bardzo popularną formą uprawy jest migdałowiec szczepiony na pniu. Odmiany prowadzone w ten sposób prezentuje się niezwykle okazale i są prawdziwą dekoracją wielu ogrodów.

„Pień”, czyli podkładka, na której szczepi się migdałka, to zazwyczaj śliwa ałycza czy mirabelka. Aby zaszczepić ten krzew ozdobny na pniu, należy odciąć fragment młodego pędu z innego egzemplarza i przyłożyć do podkładki, na której robimy niewielkie nacięcie. Ważne jest, aby miejsca zetknięcia obydwu roślin dobrze do siebie przylegały. W celu zabezpieczenia żywej tkanki roślinnej przed wysychaniem oraz wnikaniem patogenów chorobotwórczych należy posmarować to miejsce pastą ogrodniczą. Po kilkunastu tygodniach młody migdałek jest już zrośnięty z podkładką. W taki oto sposób można w domowych warunkach wyhodować własnego migdałowca na pniu.

Migdałek trójklapowy na pniu wymaga regularnego formowania korony, aby była zawarta, a kształtem zbliżona do kuli. W takiej formie roślina najlepiej się prezentuje.

Migdałowiec trójklapowy to niezwykły krzew. Popularność swą zyskał dzięki spektakularnemu kwitnięciu. Widok krzewu w całości obsypanego efektownymi kwiatami w delikatnym różowym kolorze robi naprawdę ogromne wrażenie. Warto więc zastanowić się nad posadzeniem tej uroczej rośliny w swoim ogrodzie, aby oczarować gości i sąsiadów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny