Migdałek na pniu (Prunus triloba) – opis i pochodzenie

Nazwa krzewu – migdałek trójklapowy pochodzi od charakterystycznego kształtu liści rośliny – mają one kształt eliptyczny, karbowany, z trzema klapami na samym wierzchołku. Migdałek na pniu dorasta maksymalnie do wysokości dwóch metrów. Bardzo często możemy spotkać te krzewy w formie miniaturowych drzewek. Aby uzyskać taki efekt, migdałowiec musi być szczepiony na przykład na ałyczy. Migdałek trójklapowy jest niewielkim drzewkiem, które idealnie nadaje się nawet do małego ogrodu.

Ciekawą sprawą jest fakt, że kwiaty migdałka pojawiają się na drzewie wcześniej, aniżeli liście, na wyprostowanych pędach rośliny. Jeżeli migdałek trójklapowy zacznie kwitnąć, to zapewne z daleka go zobaczymy, ponieważ piękny, obsypany różowym kwieciem krzew będzie widoczny z daleka.

Kwiaty migdałka na pniu mają kształt małych różyczek, które wraz z fazą kwitnienia mogą zmieniać kolor – i tak: w fazie pąka będą różowe, potem jasnoróżowe, a następnie mogą stać się całkowicie białe. Kwitnienie migdałka trójklapowego trwa od połowy marca do połowy kwietnia, niekiedy nawet do początku maja. Migdałek może zawiązać owoce, choć w naszym klimacie zdarza się to bardzo rzadko. Owoce mają kształt niewielkich, owłosionych wisienek, które szybko opadają.

Migdałek trójklapowy jest kuzynem śliwy, brzoskwini i moreli. Decydując się na zakup migdałka trójklapowego, powinniśmy się zastanowić, czy chcemy naturalnie uformowany krzew, czy też wybieramy wersję szczepioną na pniu oraz jak wysoką sadzonkę potrzebujemy.

Uprawa i wymagania migdałka trójklapowego

Migdałek na pniu powinien być sadzony w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi. Krzew jest wymagający, jeżeli chodzi o warunki glebowe oraz temperaturę. Migdałek trójklapowy najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, lecz jednocześnie osłoniętych od wiatru. Należy pamiętać, że jest wrażliwy na niskie temperatury.

 Migdałek może przemarzać w cięższe, bezśnieżne zimy, dlatego warto na zimę go okrywać. Warto zauważyć, że bardziej odporne na mrozy są rośliny naturalnie rosnące, aniżeli te, które są szczepione na pniu. Jego kwiaty często są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Warto zauważyć, że krzewy dobrze czują się posadzone przy południowej ścianie budynku lub przy ogrodzeniu.

Sadzenie migdałka trójklapowego możemy przeprowadzać przez cały sezon. Optymalnym okresem jest jednak wiosna. Odległość między krzewami, w zależności od formy uprawy – na pniu lub jako naturalny krzew wynosi od 120 do 200 m. Podlewanie migdałka jest konieczne w czasie suszy.Naturalnie rosnące możemy rozmnażać poprzez odrosty korzeniowe. Szczepione na pniu są trudne w rozmnożeniu, raczej nieopłacalne jest to w warunkach domowych.

Pielęgnacja migdałka trójklapowego

I tu rodzi się pytanie: kiedy przycinać migdałka: otóż, drzewo i jego pędy wymagają przycięcia o 2/3 ich długości. Starsze pędy powinniśmy skrócić jeszcze bardziej. Przycinanie migdałka jest niezbędne, aby w kolejnym roku zachować piękne i obfite kwitnienie. Ponadto poprzez przycinanie migdałka, możemy w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Choroba ta rozwija się na gnijących kwiatach, a potem liściach, które zmieniają barwę, a następnie ulegają skręceniu.

Delikatne różowe kwiaty migdałka oraz migdałek szczepiony na pniu, pielęgnacja, uprawa oraz stanowisko
Migdałek na pniu krok po kroku, czyli sadzenie, pielęgnacja, stanowisko oraz opis gatunku

Pierwsze ciecie migdałka powinniśmy wykonać zaraz po kwitnieniu – w maju lub czerwcu. Skraca się wtedy pędy jednoroczne, na wysokości nawet 3 – 4 pąka. W lipcu zaleca się ponowić zabieg, usuwając wtedy pędy stare, porażone przez zgniliznę oraz pędy słabe, które ogólnie psują wygląd krzewu, oraz te, które wrastają do wnętrza korony. Ponadto należy usuwać pędy wybijające z podkładki (dotyczy to krzewów szczepionych na pniu).

Aby uzyskać bujne kwitnienie migdałka, powinniśmy go nawozić wiosną, właśnie w trakcie kwitnienia migdałka trójklapowego oraz latem, kiedy roślina zawiązuje pąki kwiatowe na kolejne kwitnienie w przyszłym roku. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat przycinania migdałka.

Zastosowanie migdałka na pniu

Migdałek trójklapowy to roślina, którą powinniśmy sadzić w miejscu wyeksponowanym, tak aby uczynić z niego piękną ozdobę naszego ogrodu.  Kwiaty migdałka są też lubianym dodatkiem do wazonów na naszym stole. Nagie gałązki można ściąć i wstawić do wody z domieszką niewielkiej ilości soli. Po około 10 dniach zakwitną i będą cieszyły nasze oko.

Migdałek trójklapowy może być efektowną ozdobą naszej rabaty bylinowej. W taki sposób najczęściej wykorzystywany jest migdałek trójklapowy szczepiony na pniu. Dobrze komponuje się z różnymi gatunkami bylin. Migdałek dobrze sprawdza się w krzewiastych kompozycjach. Można sadzić go przy ścieżkach, tworząc kwieciste szpalery. Idealnie nadaje się na działki, do ogrodów małych, miejskich, wiejskich, jak i angielskich i orientalnych.

Migdałek na pniu jest krzewem stosunkowo łatwym w uprawie, podobnie jak i świtośliwa drzewiasta i jaśmin nagokwiatowy. Wszystkie trzy krzewy mają piękne, ozdobne, drobne kwiaty które mogą być interesującą ozdobą naszych ogrodów i działek. Niestety jaśmin niezbyt dobrze znosi silne mrozy, więc podobnie jak i migdałka trójklapowego warto go okrywać na zimę, chroniąc go przed przemarznięciem. Ciekawostką jest fakt, że jaśmin jest jedynym z tej trójki krzewów, który kwitnie zimą. Dlatego okrywę przeciwko mrozowi należy stosować tylko w dolnej części krzewu, tak aby nie zasłonić pięknych kwiatów. Wszystkie trzy krzewy bez problemu kupimy w dobrych sklepach i marketach ogrodniczych.

ikona podziel się Przekaż dalej