Szczepionka mikoryzowa – przykłady zastosowania

Grzybnia mikoryzowa - rodzaje i zalety mikoryzy

Do podstawowych rodzajów mikoryzy należą:

  • mikoryza wewnętrzna, mikoryza endotroficzna – zjawisko zachodzi wówczas, gdy grzyby mikoryzowe wnikają do wnętrza korzeni rośliny. Jest to najczęstsza forma symbiozy, której podlega prawie 80% roślin.
  • mikoryza zewnętrzna, mikoryza ektotroficzna – grzybnia otacza korzenie, przejmując rolę włośników, pobierających wodę i substancje odżywcze. Mikoryza ektotroficzna dotyczy korzeni, które nie rozrastają się na większe odległości.
  • mikoryza ektoendotroficzna, mikoryza mieszana – polega na symbiozie roślin z grzybami, w wyniku której mikoryza ektotroficzna imikoryza endotroficzna występują łącznie - strzępki grzybni oplatają korzenie i wnikają do wnętrza ich tkanek.

Szczepionka mikoryzowa jest żywą grzybnią, którą dobiera się dla konkretnej grupy roślin – stosowana jest mikoryza do drzew i krzewów liściastych, iglaków, dla roślin wrzosowatych, drzew owocowych, mikoryza do storczyków, trawników, a nawet roślin pojemnikowych.

Do najważniejszych zalet mikoryzy zalicza się:

  • zwiększenie dostępności roślin do wody i składników odżywczych zawartych w glebie,
  • zwiększenie odporności uprawianych roślin na choroby,
  • obfitsze kwitnienie i owocowanie roślin,
  • możliwość ograniczenia nawozów, które zastępuje odpowiedni preparat mikoryzowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu mikoryzy?

Mikoryza w ogrodzie i w sadzie – zastosowanie

Preparaty zawierające strzępki grzybni dostępne są w postaci płynów, granulatów, żelu i proszku. Najwartościowsze są szczepionki mikoryzowe w żelu i w płynie, ze względu na obecność żywej grzybni. Pamiętajmy, że należy dostarczyć odpowiedni specyfik raz w ciągu całego życia rośliny, dawkując go jak najbliżej korzeni.

Zastosowanie mikoryzy sprawdza się szczególnie w ogrodach, w których brakuje gleb próchnicznych oraz w nowszych założeniach ogrodowych. Nie stosujmy szczepionek mikoryzowych w ogrodach starych, które mają utrwalone warunki glebowe i powietrzne, sprzyjające rozwojowi roślin. Mikoryza ma ograniczone zastosowanie w przypadku roślin uprawianych w pojemnikach.

Warto zastosować mikoryzę w sadach, by ograniczyć stosowanie nawozów i pestycydów. Dzięki naturalnej symbiozie korzeni drzew owocowych z żywą grzybnią ektotroficzną, zwiększy się dostępność roślin do składników pokarmowych i wody, obecnych w glebie. Drzewa owocowe obficiej owocują, dostarczając większych, smaczniejszych i zdrowszych owoców, na co wskazują przeprowadzone badania naukowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawożeniu roślin.

Mikoryza do storczyków – najlepsze preparaty mikoryzowe

Storczyk w ogrodzie i w domu – uprawa roślin

Storczyki Orchis są bylinami z rodziny storczykowatych. W naszym kraju można spotkać wiele gatunków storczyków, rosnących dziko, objętych całkowitą ochroną gatunkową. Miłośnicy efektownych roślin chętnie hodują storczyki, nazywane potocznie orchideami, w swoich ogrodach i w mieszkaniach, dla wspaniałych kwiatów, urzekających różnorodnością kształtów i kolorów. Dodatkową zaletą odpowiednio pielęgnowanych kwiatów jest ich długi czas kwitnienia.

Storczyki uprawiane w ogrodzie nie są roślinami wymagającymi. Najlepiej rosną na glebach wilgotnych i żyznych, w pobliżu ogrodowych strumyków i oczek wodnych – podobnie jak storczyki w naturalnym polskim ekosystemie. Decydując się na uprawę dekoracyjnych bylin w ogrodzie, należy zwrócić uwagę na ich duże zapotrzebowanie na światło – rozproszone oświetlenie uchroni rośliny przed letnim poparzeniem w czasie intensywnego nasłonecznienia.

Mikoryza do storczyków, czyli preparat mioryzowy i grzyby mikoryzowe, a także szczepionka mikoryzowa i jej zastosowanie
Mikoryza i jej zastosowanie w ogrodzie - poradnik praktyczny

Hodowla doniczkowych orchidei nada naszym wnętrzom oryginalny wygląd. Zapewnienie dekoracyjnym bylinom właściwych warunków życia umożliwi im długie kwitnienie. Storczyki sadzi się w luźnym przepuszczalnym podłożu umożliwiającym korzeniom dostateczne napowietrzenie i odprowadzanie wody. Nie stosujemy typowej ziemi dla roślin doniczkowych. Niektóre Orchis obywają się bez doniczek, wystarczy powiesić je w wyeksponowanym miejscu i cieszyć się urodą niezwykłych bylin. Pielęgnacja storczyków polega na specyficznym dostarczaniu roślinom wody – nie podlewamy ich bezpośrednio – doniczki zanurzamy do połowy w wodzie na kwadrans, z dbałością o niemoczenie liści. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne usuwanie suchych liści i korzeni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przesadzaniu storczyków?

Zastosowanie mikoryzy w uprawie storczyków

Szczepionka mikoryzowa przeznaczona dla storczyków ułatwi uprawę bylin. W warunkach naturalnych storczyki i grzyby mikoryzowe żyją w symbiozie, więc zaaplikowanie uprawianym orchideom szczepionki mikoryzowej zapewni im bezproblemowy rozwój i pozwoli uniknąć groźnych chorób storczyków.

Na rynku dostępne są preparaty mikoryzowe dla storczyków w przystępnej cenie. Wybraną szczepionkę stosujemy tylko raz w życiu rośliny:

  • specjalne podłoże do uprawy storczyków, zaprawione mikoryzą, nadaje się do wypełnienia doniczek, w których będą wzrastać byliny,
  • mikoryza w granulach, którą możemy przechowywać przez długi czas w niskiej temperaturze, około 0 stopni Celsjusza. Nośnikiem odżywki jest podłoże będące naturalnym miejscem rozwoju grzybów mikoryzowych,
  • szczepionka mikoryzowa w płynie - oferowane na rynku szczepionki z żywą grzybnią mikoryzową pozwalają na zaaplikowanie preparatu dwóm roślinom.

Dlaczego warto zaaplikować storczykom mikoryzę? Ponieważ mikoryza pozwoli korzeniom bylin pobierać więcej składników pokarmowych, zwiększając ich powierzchnię chłonną. Storczyki będą dłużej kwitnąć, a kwiaty będą większe, ładniejsze i mniej podatne na choroby. Dodatkowo mikoryza wpłynie na pH podłoża, w którym wzrastają rośliny, zapewniając im najbardziej optymalne warunki rozwoju. Sprawdź także ten artykuł o najlepszym podłożu dla storczyków.

ikona podziel się Przekaż dalej