Calibrachoa x hybrida – opis roślin

Kalibrachoa wywodzą się z Ameryki Południowej. Często uważane są za miniaturowe petunie kaskadowe - podobnie jak surfinie, tworzą przewieszające się pędy, pokryte mnóstwem kwiatów, o kształcie drobnych dzwonków. Roślina silnie się rozkrzewia, więc w krótkim czasie skrzynki balkonowe i doniczki znikają pod barwną roślinną zasłoną. Pędy kalibrachoa dorastają do wysokości 20 cm – 60 cm. Niektóre odmiany wydzielają przyjemny zapach. W polskim klimacie są roślinami jednorocznymi.

Dekoracyjne pojedyncze lub pełne kwiaty, obficie kwitną od maja do jesieni, aż do pierwszych przymrozków. Kaskady kwietnych dzwoneczków – białych, czerwonych, różowych, fioletowych, purpurowych lub dwubarwnych, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem – wprowadzają radosną letnią atmosferę, co korzystnie wpływa na wypoczynek, na balkonie i tarasie. Ozdobą kalibrachoa są również ciemnozielone liście, tworzące atrakcyjne tło dla kolorowych dzwonków.

Grupa efektownych odmian balkonowo-rabatowych Million Bells (Milion Dzwonków)dostępna jest na rynku ogrodniczym od 1992 roku. Seria Milion Bells obejmuje wiele barwnych odmian, takich jak: czerwoną odmianę ‘Red’, fioletową ‘Lavender’, żółtą ‘Yellow’, białą ‘White’, różową ‘Pink’ oraz inne. Możemy także kupić krzyżówkę Calibrachoa z wielkokwiatowymi petuniami, dostępną w serii Supercall. Rośliny tworzą oryginalne kompozycje z werbeną, szałwią, komarzycą, czy pelargonią.

W sprzedaży dostępne są sadzonki Million Bells o kwiatach pojedynczych i pełnych. Cena sadzonki Calibrachoa Million Bells – pełnokwiatowej białej odmiany - wynosi około 6,50 zł/sztukę. Za pełnokwiatową odmianę o morelowym lub czerwonym wybarwieniu zapłacimy 7,40 zł/sadzonkę. Cena odmiany dwubarwnej wynosi także 7,40 zł/ sztukę.

Balkonowo-rabatowe Calibrachoa – uprawa i nawożenie roślin

Wymagania Million Bells


Kalibrachoa ma podobne wymagania uprawowe do petunii, jednak jest znacznie mniej narażona na choroby grzybowe i lepiej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Możliwe jest samodzielne rozmnażanie rośliny przez nasiona, jednak najlepiej kupić gotowe ukorzenione sadzonki. Nasiona Calibrachoa na rozsadę wysiewane są na przełomie lutego i marca. Ukorzenianie się sadzonek wymaga zapewnienia odpowiedniej temperatury, na poziomie 20 stopni Celsjusza. Po ukorzenieniu się roślin należy obniżyć temperaturę, do około 12 stopni Celsjusza.

Kalibrachoa w doniczce zawiszonej pod daszkiem, jaka jest cena sadzonek Million Bells, kompozycje kwiatowe z Million Bells
Skąd pochodzi kalibrachoa i jakich warunków potrzebuje, aby z powdzeniem hodować ją w Polsce

Destylatory - sprawdź promocyjne ceny

Uprawa Calibrachoa Million Bells najlepiej udaje się na słonecznych balkonach i tarasach oraz na słonecznych rabatach, gdzie kwitnące kalibrachoa doskonale sprawdzą się, jako efektowne płożące się rośliny. Pamiętajmy jednak, że długie ukwiecone pędy, podobnie jak surfinie, mogą zostać uszkodzone przez gwałtowniejsze podmuchy wiatru oraz deszcz, więc stanowisko powinno być ciepłe i zaciszne.

Sadzonki sadzimy do wysokich doniczek oraz do skrzynek, wystawianych na słoneczny balkon. Podłoże, wymieszane, np. z perlitem, powinno mieć odczyn pH około 5,8 – 6,2. Ziemia, umiarkowanie wilgotna, musi zostać wzbogacona w nawóz z chelatem żelaza, bowiem kwiat kalibrachoa jest szczególnie wrażliwy na niedostatek żelaza. Brak tej substancji w ziemi powoduje żółknięcie liści i kwiat usycha. W czasie wegetacji rośliny nawożenie przeprowadzamy przy każdym podlewaniu uniwersalno-żelazowym nawozem, wspomagającym także wytwarzanie chlorofilu i dbającym o piękne wybarwienie kwiatów. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy suchodrzewu chińskiego?

Pielęgnacja kalibrachoa

Pielęgnacja kwiatów polega na właściwym podlewaniu. Kalibrachoa wymaga, by podlewać kwiaty regularnie, z dbałością o zachowanie umiarkowanej wilgotności. Nie należy dostarczać wody wieczorem, bowiem utrzymująca się dłużej wilgoć może narazić kwiat na choroby grzybowe. Błędem jest podlewanie roślin wodą z kranu, zawierającą duże ilości wapnia. Niewłaściwie podlewana roślina cierpi na chlorozę liści i usycha. Do podlewania najlepsza jest woda miękka, taka jak, np. deszczówka.

Do ważnych czynności pielęgnacyjnych należy regularne suwanie przekwitłych części roślin. Usuwanie kwiatów, zanim zostaną wytworzone nasiona, wspomaga ponowne obfite kwitnienie. Raz w miesiącu zaleca się cięcie pędów, aby pobudzić roślinę do rozkrzewiania się. Odpowiednio pielęgnowane Million Bells będą dekorować otoczenie do pierwszych przymrozków.

Czy można zapewnić kalibrachoe zimowanie? W ciepłych rejonach świata - Calibrachoa właśnie z takich miejsc pochodzi – byliny nie są narażone na spadki temperatury i są roślinami wieloletnimi. W polskich warunkach klimatycznych zimowanie wrażliwych na mróz roślin nie jest praktykowane – uprawiane są jako kwiaty jednoroczne.

Roślinne kompozycje – ozdobna Caibrachoa Million Bells

Różnobarwne odmiany Million Bells wykorzystywane są do dekoracji balkonów, tarasów i przestrzeni ogrodowych. Przewieszające się pędy, pokryte obficie kolorowymi kwiatuszkami, najpiękniej prezentują się w wiszących koszach, wysokich donicach oraz w skrzynkach balkonowych. Kalibrachoa możemy łączyć z innymi efektownymi roślinami, tworząc oryginalne roślinne kompozycje. Dobierając rośliny do wielogatunkowych połączeń, warto kierować się wybraną cechą, np. dominującą barwą lub pokrojem, zawsze z troską, by wymagania uprawowe roślin były zbliżone.

Przykłady roślinnych kompozycji:

  • Ciekawe zestawienia uzyskamy, sadząc w pojemnikach obok białej odmiany kalibrachoe, pelargonię rabatową, o mocnym różowym wybarwieniu oraz jasnoróżową pelargonię bluszczolistną, o przewieszających się pędach.
  • Żeniszek meksykański to atrakcyjna roślina, kwitnąca od maja do pierwszych przymrozków. Gęste kępy roślin, o wysokości 20 cm, pokrywają ciemnoniebieskie, jasnoniebieskie, różowe i białe kwiaty, które wspaniale harmonizują z ukwieconymi pędami kalibrachoa.
  • W pełnym słońcu dobrze czuje się begonia stale kwitnąca. Odmiany karłowe, o czerwonych, różowych i białych kwiatach, dekorują skrzynki balkonowe do pierwszych przymrozków. Kalanchoe Million Bells możemy zestawiać z begoniami, dobierając odmiany o podobnych lub kontrastowych kolorach.
  • Ładnym uzupełnieniem balkonowych kompozycji jest werbena ogrodowa. Jej różnobarwne pachnące kwiaty dekorują otoczenie od czerwca do października. Roślina osiąga wysokość około 45 cm. W sprzedaży dostępne są odmiany o pokroju wzniesionym lub płożącym, co umożliwia tworzenie efektownych kompozycji z odmianami kalibrachoe.

Różnobarwne kalibrachoe rabatowe ładnie prezentują się na tle intensywnie niebieskich 80-cm krzewów kariopteris, znanych jako barbula. Kolorowe odmiany Million Bells sprawdzą się w ogrodzie, zdobiąc altany oraz rabatki. Wydzielająca mocny aromat barbula wabi motyle i pszczoły, co dodatkowo dodaje ogrodowym zakątkom uroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny