Miłorząb - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady, ciekawostki

W Polsce z powodzeniem mogą rozwijać się egzotyczne roślin. W ogrodach i parkach spotyka się wiele ciekawych gatunków. Jednym z nich jest miłorząb dwuklapowy zwany też japońskim. Bywa też określany, jako miłorząb lekarski. To drzewo ozdobne jest łatwe w uprawie i słynie z walorów dekoracyjnych. Wykazuje też właściwości lecznicze. Zdecydowanie warto poznać obszerny opis tej interesującej rośliny.

Miłorząb japoński – charakterystyka, owoce miłorzębu japońskiego

Miłorząb znany jest pod kilkoma nazwami. Naukowcy zajmujący się botaniką zwą go ginko biloba. W powszechnej świadomości funkcjonuje też, jako miłorząb dwuklapowy. Jest to gatunek drzewa należącego do rodziny miłorzębowatych. W naturze występuje wyłącznie w południowo-wschodniej części Chin. W swoim pierwotnym środowisku dorasta do 40 metrów wysokości. W Europie osiąga wysokość około 30 metrów. Należy do gatunków zagrożonym wymarciem na stanowiskach naturalnych. Jest jednak chętnie uprawiany w wielu krajach z uwagi na właściwości lecznicze.

Ciekawostką jest fakt, że nazwa miłorząb japoński jest mocno myląca. Co potwierdza powyższy opis, ta roślina nigdy naturalnie nie występowała w Japonii.

Niezależnie od używanej nazwy, ginko biloba to spore drzewo, które w Polsce może dorastać do 30 metrów wysokości. Jego imponująca korona układa się stożkowato lub cylindrycznie. Charakterystyczny dla miłorzębu jest też szarobrunatny, spękany pień. To nie jedyne cechy, które sprawiły, że ta roślina jest tak popularna.

Liść miłorzębu jest rozpoznawalny w różnych zakątkach świata. Jest sezonowy i układa się skrętolegle na długopędach. Jesienią przybiera żółtą barwę a następnie odpada. Każdy liść posiada widlaste unerwienie, długi ogonek oraz wachlarzowatą blaszkę.

Opis tego drzewa musi też zawierać informacje o kwiatach. Żeńskie rosną na długiej szypułce w kątach dojrzałych liści. Męskie odmiany kwiatów związują się w kotkach.

Owoce miłorzębu japońskiego przywodzą na myśl żółtą, kulistą śliwkę. Mięsista osnówka zbiera się wokół pestkowatego nasiona.

Ginko biloba w Polsce może występować w wielu odmianach. Nie zawsze musi być to rozłożyste drzewo. Na przykład gatunki troll i tubifolia przybierają formę niewielkiego krzewu. Pierwszy z nich dorasta do 1 metra a drugi do około 3.

Ciekawą propozycją jest miłorząb variegata rosnący bardzo powoli. Wytwarza bardzo atrakcyjne, pasiaste liście. Warto też zwrócić uwagę na drzewiastą odmianę autum gold, karłowatą mariken czy rodzimy miłorząb lekarski o nazwie Bolesław Chrobry.

Miłorząb dwuklapowy – sadzenie i uprawa

Miłorząb japoński jest rośliną bardzo odporną na zanieczyszczenia powietrza. Z tego względu idealnie nadaje się do ogrodów położonych na terenach miejskich. Sadzonki dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym. Występują w wersjach balotowych, z gołym korzeniem lub w pojemnikach. Sadzenie można wykonać w zasadzie na każdej glebie. Warto jednak wiedzieć, że to drzewo najbardziej lubi ziemie świeże i żyzne o odczynie od lekko kwaśnego do kwaśnego. Ważne też by nie były mocno wilgotne. Sadzenie tej rośliny najlepiej przeprowadzić na nasłonecznionym stanowisku.

Miłorząb dwuklapowy nie sprawia żadnych problemów podczas uprawy. Jest bardzo odporny na mróz, tylko młode okazy trzeba okrywać na zimę. Po posadzeniu drzewo nie wymaga nawożenia, samo zadba o składniki odżywcze. Pielęgnacja sprowadza się, zatem do podlewania, szczególnie podczas upałów. Trzeba też zadbać o to by miłorząb nie miał konkurencji w postaci chwastów.

Ginko biloba dobrze znosi cięcie, choć nie jest ono wymagane. Roślina odznacza się ładnym, regularnym pokrojem. W związku z tym cięcie korygujące nie jest obowiązkową czynnością. W zasadzie pędy można usuwać tylko, gdy przemarzną lub zostaną zaatakowane przez szkodniki czy choroby. Jednakże takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli jednak chcemy wykonać przycinanie nic nie stoi na przeszkodzie. Drzewo dobrze je znosi.

Działanie lecznicze – miłorząb lekarski

Miłorząb japoński a konkretnie niektóre jego części wykazują działanie lecznicze. Są, więc często wykorzystywane przez przemysł farmaceutyczny. Przykładem jest liść, z którego tworzy się wyciąg. Stanowi on składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry naczyniowej. To jednak nie jedyne jego właściwości. Ekstrakt z miłorzębu opóźnia starzenie się skóry dzięki zawartości flawonoidów.

Liść miłorzębu służy do tworzenia rozmaitych preparatów. Ich działanie lecznicze jest bardzo szerokie. Obniżają poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, co zapobiega udarom mózgu. Zbawienne właściwości miłorzębu łagodzą objawy menopauzy. Część naukowców twierdzi również, że wyciąg z liści tej rośliny poprawia pamięć i ogólne funkcjonowanie mózgu. Ten opis należ uzupełnić o kolejne działanie lecznicze. Otóż wyciąg z miłorzębu pomaga walczyć z zaburzeniami erekcji.

Miłorząb lekarski może być z powodzeniem uprawiany w Polsce. Jego sadzenie i pielęgnacja nie sprawiają żadnego problemu. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. Co ważne to drzewo doskonale przyjmuje się w przestrzeniach miejskich.

Zarówno owoce miłorzębu japońskiego jak i jego liście słyną z walorów dekoracyjnych. Ta zaleta oraz właściwości lecznicze czynią z tej rośliny świetną propozycję do każdego ogrodu.