Miłorząb dwuklapowy - cena, uprawa, właściwości lecznicze, ciekawostki

Ginko biloba, czyli miłorząb dwuklapowy jest znany głównie z tego, że ma właściwości lecznicze. Roślina funkcjonuje pod drugą nazwą miłorząb japoński i nie powinna jednak kojarzyć nam się tylko z aptecznymi specyfikami. To przepiękne drzewo, które będzie się wspaniale prezentowało w każdym ogrodzie. Uprawa miłorzębu nie jest trudna, roślina dobrze sprawdza się w naszym klimacie. Dowiedz się, jak pielęgnować roślinę i jakie są jej właściwości lecznicze.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Żółte liście miłorzębu japońskiego

Miłorząb dwuklapowy czy miłorząb japoński?

Miłorząb dwuklapowy to roślina pochodząca z Chin. W naturze to potężne, bardzo drzewo, które powoli przestaje pojawiać się w środowisku naturalnym i dziko. Z tego względu jest to gatunek uznany za zagrożony wyginięciem. Jednak mocno rozprzestrzenił się w uprawie, także w Polsce. U nas często jest znany pod mylącą nazwą miłorząb japoński. Mylącą, bo miłorząb nigdy w Japonii naturalnie nie występował.

Miłorząb dwuklapowy w ogrodzie - wygląd

Obie nazwy jednak oznaczają tę samą roślinę – drzewo, które osiąga około 30 metrów wysokości, ma stożkowatą lub cylindryczną, imponującą koronę i szarobrunatny, spękany pień. Miłorząb dwuklapowy może mieć lekko zwisające pędy, które są typowe dla odmian z grupy pendula, które także pięknie się prezentują. Jego liście ładnie się przebarwiają na żółto i utrzymują się aż do pierwszych przymrozków, więc jesienią drzewo wygląda najpiękniej, ale wrażenie robi także latem. Więcej inspiracji na zioła i rośliny lecznicze znajdziesz w tym miejscu.

Skąd nazwa miłorząb dwuklapowy?

Miłorząb dwuklapowy swoją nazwę zawdzięcza budowie liści. Blaszka ma wyraźnie wachlarzowaty kształt, ma także zaznaczoną klapę niewielkim wcięciem na brzegu. Odmiany miłorzębu mogą mieć ciemnozielony soczysty, lub czerwonawy kolor, w obu wersjach roślina stanowi ciekawą ozdobę ogrodu. Miłorząb to roślina dwupienna, chociaż teraz można znaleźć miłorząb żeński szczepiony na pniu męskim. Kwiaty męskie to kotki, które mogą mieć nawet od 2 do 4 cm długości, co także dodaje roślinie uroku, silnie pylą późną wiosną. Kwiaty żeńskie są nagimi zalążkami, znacznie mniejszymi.

Uprawa miłorzębu dwuklapowego

Miłorząb dwuklapowy świetnie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Jego uprawa nie jest trudna, zwłaszcza, że roślina jest mrozoodporna w dużym stopniu, wykazuje także odporność na choroby i szkodniki. Co więcej, drzewo fantastycznie znosi zanieczyszczenie powietrza i gleby, jest nie tyle wytrzymałe, co praktycznie niezniszczalne. Obecnie uprawia się go raczej dla walorów estetycznych niż ze względu na właściwości lecznicze, jednak wyciąg z miłorzębu to jeden z ważnych składników farmakologicznych. Surowcem jest liść miłorzębu, który ma bardzo silne działanie lecznicze.

Cena i jakość sadzonek miłorzębu dwuklapowego

Sadzonki miłorzębu dwuklapowego są dostępne w bardzo wielu sklepach ogrodniczych. Jest to dość popularne drzewo, które świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie. Jest jednak dość duże, więc zanim zaczniesz się rozglądać za drzewkiem, zdecyduj, czy możesz poświęcić mu sporą część swojego ogrodu. Najczęściej uprawia się egzemplarze męskie, ponieważ te nie wytwarzają owoców, które szybko się rozkładają i mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Czasami zdarza się, że okaz żeński jest szczepiony na pniu męskim, jednak najczęściej takie egzemplarze można spotkać na plantacjach przeznaczonych do zbierania surowca zielarskiego.

Miłorząb dwuklapowy - sadzonki

Sadzonki miłorzębu są sprzedawane najczęściej w pojemnikach lub w balocie. To zdecydowanie dobra wiadomość – takie sadzonki nie zahamowują wegetacji, więc sadzenie możesz przeprowadzić w zasadzie przez cały sezon, z tym, że zalecany termin to od kwietnia do września. Sadzonki z nagim korzeniem nie powinny być kupowane, są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i mogą mieć problem z zaklimatyzowaniem się w nowym miejscu.

Cena sadzonek najczęściej wynosi kilkanaście do kilkudziesięciu złotych i nie jest zależna od rodzaju sadzonki, więc jeśli masz możliwość uniknięcia tych z nagim korzeniem, zdecyduj się na inne. Cena sadzonek w pojemnikach może być niewiele wyższa, ale za to roślina jest wsadzona do odpowiedniego podłoża, które często jest uzupełnione nawozem wieloskładnikowym, potrzebnym do zminimalizowania stresu związanego z przesadzaniem. Jeśli interesuje cię uprawa w ogrodzie, sprawdź także: Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017.

Przydatne narzędzia ogrodowe w super cenach - sprawdź je!

Co z sadzonkami miłorzębu przed posadzeniem?

Tuż przed posadzeniem korzenie miłorzębu warto namoczyć. Dzięki temu uprawa będzie łatwiejsza, a roślina szybciej się przyjmie w nowym miejscu. Stanowisko należy najpierw dokładnie odchwaścić, nawet z pomocą herbicydów, żeby nowe drzewko nie miało konkurencji w postaci innych roślin. Dobrym pomysłem jest także rozłożenie agrowłókniny lub chociaż kory, dzięki czemu chwasty będą mniej przerastać, a gleba dłużej zachowa wilgotność.

Miłorząb dwuklapowy potrzebuje żyznej gleby, optymalnie dobrze przepuszczalnej. Jednak lubi wodę i dobrze czuje się w tych częściach kraju, w których odnotowywane są spore opady. Dodatkowo musi mieć jednak zapewnione słońce, w cienistym miejscu nie będzie się rozwijał. Roślina może rosnąć w zasadzie wszędzie, każdy rodzaj gleby jest dla niej odpowiedni, co więcej, świetnie przystosowuje się do różnych warunków. Nie straszne jej zapylenie i zanieczyszczenie.

Najciekawsze odmiany miłorzębu

Rynek ogrodniczy aż roi się od odmian miłorzębu, a niektóre z nich są naprawdę bardzo interesujące. Do mniejszych ogrodów świetnie sprawdzą się odmiany o niższym pokroju, na przykład ‘Troll’, który dorasta jedynie do 1 metra wysokości. Ma bardzo zwartą koronę, niezwykle gęstą, wyglądem przypomina nieco bardziej krzew niż drzewko i przepięknie przebarwia się jesienią. Nieco wyższa, bo do 3 metrów, jest odmiana ‘Tubifolia’. Jej nazwa mówi sama za siebie – jej liście, nie dość, że ozdobnie klapowane, są jeszcze zwinięte w ciekawą tubę.

Dla fanów oryginalnych liści dobrym wyborem będzie ‘Variegata’, odmiana poznaczona jaśniejszymi żyłkami i niezwykle oryginalnym rysuneczkiem. Na uwagę zasługuje także polska odmiana ‘Bolesław Chrobry’, której blaszki liściowe mają ozdobne frezy i wgłębienia. Ciekawe są także odmiany Pendula, czyli te, które wytwarzają zwieszające się pędy i gałęzie. Miłorząb tych odmian wyglądem przypomina ciekawszą wierzbę płaczącą i najczęściej jest szczepiony na pniu, co jeszcze dodaje mu uroku. Jeśli interesuje cię także uprawa dziurawca zwyczajnego, więcej na jej temat przeczytasz w tym artykule.

Miłorząb dwuklapowy - cena, uprawa, właściwości lecznicze, ciekawostki 2

Uprawa miłorzębu dwuklapowego w pigułce

Miłorząb dwuklapowy nie wymaga w zasadzie żadnej szczególnej opieki. Jego uprawa jest bardzo prosta i często sprowadza się w zasadzie do regularnego nawadniania i pilnowania, czy roślina nie ma konkurencji w postaci uporczywych chwastów. Chociaż miłorząb dość dobrze znosi suszę, znacznie lepiej będzie się rozwijał, jeśli będzie miał dostarczoną odpowiednią ilość wody. Dlatego w długie i upalne lata należy podlewać go regularnie, na przykład w czasie codziennego nawadniania ogrodu wieczorem lub wczesnym ranem.

Miłorząb dwuklapowy a mróz

Młode rośliny są znacznie bardziej podatne na przemarzanie, choć zdarza się to rzadko i tylko w najcięższe zimy. Miłorząb dwuklapowy znosi spadki temperatur do -30 stopni Celsjusza, ale przez pierwsze kilka lat po posadzeniu zimny wiatr może go uszkodzić, a wtedy uprawa tego drzewka pójdzie na marne. Dlatego młode okazy należy na jesień dobrze opatulić – świetnie sprawdzają się słomiane maty, chociaż dopóki roślina jest niewysoka można zastosować także kaptury z tkaniny jutowej lub agrowłókniny.

Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie miłorzębu?

Uprawa miłorzębu nie będzie ci zajmowała zbyt wiele czasu ani zaprzątała uwagi. Drzewo dobrze radzi sobie samo, nie wymaga żadnego nawożenia, ponadto nie musisz go nawet przycinać. Roślina ma ładny naturalny pokrój i cięcie korygujące nie jest konieczne. Gałęzie usuwa się tylko, jeśli przemarzną lub zostaną zaatakowane przez szkodniki czy choroby. A to zdarza się niezwykle rzadko. Więcej porad na temat pielęgnacji roślin zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Właściwości lecznicze miłorzębu

Właściwości lecznicze tej rośliny były znane już od dawna. Tak naprawdę surowcem jest liść miłorzębu, który od wieków był znany ze swoich właściwości antyseptycznych i uśmierzających ból. Dodatkowo wykorzystuje się nasiona rośliny, dlatego na plantacjach sadzi się wyłącznie drzewa żeńskie. Ich nasiona były składnikiem tajemniczych mikstur i zostały opisane już prawie tysiąc lat temu. To naprawdę bardzo stara roślina, a jej właściwości lecznicze są tak znane, że medycyna nigdy nie przestała z nich korzystać.

Właściwości lecznicze liści miłorzębu

Liść miłorzębu nie może być pobierany z własnego podwórka. Robi się z niego wyciąg z miłorzębu, jednak, chociaż oczywiście ma znane właściwości lecznicze, może być on przyczyną alergii i różnego rodzaju skutków ubocznych. Dlatego wszystkie specyfiki z miłorzębu muszą być standaryzowane i przebadane w laboratoriach. Obecnie liść miłorzębu na podwórku jest raczej ozdobą, chociaż odpowiednio przerobiony ma działanie lecznicze. Jednak sama herbata z suszonych liści nie ma wystarczająco dużo aktywnych składników, więc samodzielne jej przygotowanie nie ma większego sensu.

Jakie właściwości lecznicze na organizm ma miłorząb?

Właściwości lecznicze miłorzębu są świetnie przebadane. To jedna z tych roślin zielarskich, która cieszy się ogromnym powodzeniem i na której zostały zrobione liczne badania kliniczne. Zdecydowana większość badań potwierdza, że wyciąg z miłorzębu wpływa na usprawnienie poznawczych funkcji mózgu, jednak roślina ma szeroki wpływ także na inne dolegliwości.

Wyciąg z miłorzębu i nalewka z miłorzębu – zastosowanie

Wyciąg z miłorzębu ma działanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jego zastosowanie wpływa na skórę i sprawia, że ta ujędrnia się, więc jest on wykorzystywany do kremów antycellulitowych. Dodatkowo opóźnia starzenie się skóry i jest stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych i przeznaczonych do skóry naczyniowej. Jednak nie tylko kosmetologia wykorzystuje jego dobroczynne działanie. Miłorząb może efektownie łagodzić objawy menopauzy i wpływa na poprawę stanu zdrowia. W tym świetnie sprawdza się delikatna nalewka z miłorzębu. Jej zastosowanie jest raczej doraźne, ale wyraźnie przynosi efekty. Miłorząb dwuklapowy gingko biloba jest wykorzystywany w medycynie i w leczeniu wielu schorzeń.

Miłorząb dwuklapowy jest znany także ze swoich właściwości wspierających mózg. Przede wszystkim stosuje się go zapobiegawczo w zagrożeniu udarem mózgu. Dobrze zbija nadciśnienie i reguluje poziom cholesterolu. Badania wykazują także, że poprawia pamięć i koncentrację, okazuje się, że szczególnie dobrze działa w przypadku łagodzenia demencji starczej. Dobrze jest więc używać go zapobiegawczo lub w czasie sesji nauki czy innych momentach zwiększonego wysiłku umysłowego. Jeśl interesują cię także inne rośliny ogrodowe, inspiracje znajdziesz w tym miejscu.

Ocena: 4,2/5 (głosów 5)
, aktualizacja 10 czerwca 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Rumianek pospolity – opis, zastosowanie, właściwości lecznicze
Rumianek pospolity – opis, zastosowanie, właściwości lecznicze
Różeniec górski – opinie, właściwości, leczenie, działanie preparatów z różeńca górskiego
Różeniec górski – opinie, właściwości, leczenie, działanie preparatów z różeńca górskiego
Tulipanowiec chiński - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie
Tulipanowiec chiński - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie
Złocień maruna - uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie
Złocień maruna - uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie
Borówka brusznica w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie w kuchni
Borówka brusznica w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, właściwości, zastosowanie w kuchni
Topola czarna – odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja, ceny
Topola czarna – odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja, ceny
Ziele czystka - uprawa w ogrodzie, pielęgnacja, wymagania, zastosowanie, opinie
Ziele czystka - uprawa w ogrodzie, pielęgnacja, wymagania, zastosowanie, opinie
Podbiał pospolity – właściwości, zastosowanie, działanie
Podbiał pospolity – właściwości, zastosowanie, działanie
Nawłoć pospolita - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i właściwości lecznicze
Nawłoć pospolita - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i właściwości lecznicze
Bluszczyk kurdybanek - zastosowanie, właściwości lecznicze, przepisy
Bluszczyk kurdybanek - zastosowanie, właściwości lecznicze, przepisy
Cytryniec chiński - uprawa, cena, właściwości, działanie i inne porady
Cytryniec chiński - uprawa, cena, właściwości, działanie i inne porady
Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena
Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena
Jarzębina czerwona – pielęgnacja, wymagania, porady
Jarzębina czerwona – pielęgnacja, wymagania, porady
Herbata z czystka i inne zastosowania ziela czystka
Herbata z czystka i inne zastosowania ziela czystka
Stewia - sadzenie i pielęgnacja krok po kroku zdrowej alternatywy dla cukru
Stewia - sadzenie i pielęgnacja krok po kroku zdrowej alternatywy dla cukru
Skrzyp polny - właściwości lecznicze, zastosowanie, porady dla zbierających
Skrzyp polny - właściwości lecznicze, zastosowanie, porady dla zbierających
Fiołek trójbarwny - właściwości i zastosowanie ziela fiołka trójbarwnego
Fiołek trójbarwny - właściwości i zastosowanie ziela fiołka trójbarwnego
Żyworódka pierzasta – uprawa, właściwości lecznicze, popularne zastosowania
Żyworódka pierzasta – uprawa, właściwości lecznicze, popularne zastosowania
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie lecznicze, sok z pokrzywy i wiele więcej
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie lecznicze, sok z pokrzywy i wiele więcej
Ostropest plamisty – roślina o licznych właściwościach leczniczych
Ostropest plamisty – roślina o licznych właściwościach leczniczych
Melisa – uprawa w domu i ogrodzie, właściwości, działanie
Melisa – uprawa w domu i ogrodzie, właściwości, działanie
Aronia czarna - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze owoców aronii
Aronia czarna - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze owoców aronii
Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości
Aloes drzewiasty – uprawa, zastosowanie, właściwości
Jagody goji - uprawa w domu - sprawdzone sposoby
Jagody goji - uprawa w domu - sprawdzone sposoby
Piołun - roślina o szerokim zastosowaniu - oto, jak ją wykorzystać!
Piołun - roślina o szerokim zastosowaniu - oto, jak ją wykorzystać!
Szałwia lekarska - zastosowanie, właściwości, przepisy
Szałwia lekarska - zastosowanie, właściwości, przepisy
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Lubczyk ogrodowy - uprawa lubczyka w doniczce i jego właściwości lecznicze
Lubczyk ogrodowy - uprawa lubczyka w doniczce i jego właściwości lecznicze
Nagietek lekarski - zastosowanie, właściwości lecznicze, uprawa w domu
Nagietek lekarski - zastosowanie, właściwości lecznicze, uprawa w domu
Miłorząb japoński - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja, działanie
Miłorząb japoński - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja, działanie
Geranium (anginowiec) - właściwości lecznicze, uprawa, ciekawostki
Geranium (anginowiec) - właściwości lecznicze, uprawa, ciekawostki
Morwa czarna w Polsce - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja
Morwa czarna w Polsce - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja
Nalewka z dzikiej róży na spirytusie - właściwości, przepis krok po kroku
Nalewka z dzikiej róży na spirytusie - właściwości, przepis krok po kroku
Krwawnik pospolity - zastosowanie, właściwości lecznicze, ciekawostki
Krwawnik pospolity - zastosowanie, właściwości lecznicze, ciekawostki
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady
Jeżówka purpurowa - właściwości, zastosowanie lecznicze, porady

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij