Ginkgo biloba w ogrodzie – garść informacji o gatunku

Łacińska nazwa Ginkgo biloba obejmuje dwie polskie nazwy – miłorząb japoński i miłorząb dwuklapowy. Jest to drzewo, które może być reliktem przeszłości, jeden z przedstawicieli gromady nagonasiennych. Kolejnym jest miłorząb chiński – roślina z tej samej rodziny. Jest on bardziej znany – miłorząb chiński to roślina, z której pozyskiwana jest herbata. Miłorząb japoński natomiast jest uprawiany ze względu na swój ładny pokrój, chociaż ostatnio pojawia się coraz więcej plantacji na cele farmakologiczne. Jego właściwości lecznicze są znane od setek lat i ciągle wykorzystywane w medycynie.

Miłorząb to drzewo w ogrodzie dorastające w naszych warunkach klimatycznych do 28 metrów wysokości. Ma wyraźnie stożkowatą, atrakcyjną koronę, która układa się na równym, pionowym pniu. To sprawia, że miłorząb jest bardzo atrakcyjną rośliną, cenioną za wartość estetyczną. Na uwagę zasługuje przez cały rok, ale swój prawdziwy urok roztacza dopiero jesienią, kiedy jego liście jednolicie przebarwiają się na wyjątkowy, złocisty kolor. Wtedy miłorząb to niekwestionowany król ogrodu. Sadzonki tego drzewa są bardzo popularne, często można spotkać je w uprawie i ofercie sklepów ogrodniczych. Jednak miłorząb to potężna roślina, która potrzebuje naprawdę dużo miejsca, warto więc przemyśleć, czy naprawdę warto zaprosić go do swojego ogrodu. Więcej na temat miłorzębu przeczytasz w tym artykule.

Sadzonki, sadzenie i wymagania

Miłorząb japoński - uprawa i sadzonki

Sadzonki miłorzębu japońskiego można dostać niemal w każdym sklepie ogrodniczym czy szkółce drzewkarskiej. Ich cena nie powinna różnić się od standardowych, ale może być zależna od rodzaju sadzonki. Cena sadzonek z gołym korzeniem może być nieco niższa, niż balotowanych czy prowadzonych w pojemnikach. Oczywiście najlepiej kupić rośliny doniczkowe, łatwiej przyswajają się w nowym miejscu i szybciej zaczynają wegetację. Co więcej, nie są także narażone na uszkodzenia korzeni w transporcie.

Uprawa miłorzębu nie taka łatwa

Uprawa miłorzębu japońskiego nie jest trudna, ponieważ jest to bardzo wytrzymała roślina. Nie potrzebuje szczególnej uwagi, dobrze znosi zanieczyszczenie, suszę i błędy uprawne. Dlatego jego uprawa jest polecana nawet początkującym ogrodnikom, często można spotkać go w parkach, na skwerach i przed pałacami. Jest to jednak drzewo dla cierpliwych – rozwija się powoli, a dojrzałość osiąga dopiero po 40 latach od posadzenia.

Liście miłorzębu mają duże właściwości lecznicze. Pielęgnacja drzewka nie jest trudna, na dodatek przepięknie wygląda w ogrodzie.
Miłorząb japoński - uprawa, właściwości lecznicze, pielęgnacja, działanie

Uprawa miłorzębu nie nastręcza trudności także dlatego, że udaje się niemal wszędzie. Każda gleba ogrodowa będzie idealna, ale najlepiej sprawdzi się żyzne i przepuszczalne podłoże. Miłorząb nie może być sadzony w miejscach, gdzie długo utrzymuje się woda, jest za to odporny na jej niedobory. Warto także zwrócić uwagę na to, że roślina dobrze się rozwija w pełnym słońcu, chociaż w cieniu także będzie rosła, może nie być tak okazała i bujna. Sprawdź także w tym artykule, które drzewka warto wybrać do ogrodu.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Wyciąg z miłorzębu i herbata – właściwości lecznicze

Nie ma możliwości samodzielnego pobierania elementów miłorzębu i przygotowywania preparatów we własnym zakresie. Jednak liść miłorzębu nadal jest cenionym surowcem zielarskim, który wykorzystuje nawet oficjalna medycyna i farmakologia. Najczęściej wykorzystuje się wyciąg z miłorzębu, a dokładniej z liści miłorzębu, którego działanie jest bardzo szerokie. Opinie są podzielone, uważa się jednak, że miłorzęby jako rośliny lecznicze świetnie sprawdzają się w kremach ujędrniających i kuracjach wzmacniających skórę. Świetnie sprawdza się w zwalczaniu celulitu, jego dobroczynne działanie można zaobserwować także na skórze naczyniowej. Miłorząb często bywa także jednym ze składników kremów przeciwzmarszczkowych i opóźniających starzenie.

W medycynie ludowej stosowana była także nalewka z miłorzębu, którą traktuje się jako skuteczny środek na zaburzenia erekcji. Nalewka z miłorzębu jednak powoli odchodzi do lamusa, obecnie do leczenia takich przypadłości także stosuje się wyciąg z jego liści. Właściwości lecznicze można zauważyć także w leczeniu podrażnień i stanów zapalnych.

Najczęściej mówi się, że wyciąg z miłorzębu jest najlepszy na pamięć i koncentrację. Jednak jego działanie nie zostało jeszcze potwierdzone, a opinie na ten temat są różne. Część lekarzy jest zdania, że faktycznie miłorząb może poprawiać pracę mózgu i wpływać na procesy poznawcze, zwłaszcza pamięć, ponieważ opóźnia procesy starzenia się tkanki nerwowej i wspomaga ukrwienie mózgu. Uważa się, że to może być środek spowalniający rozwój choroby Alzheimera. Inni naukowcy uważają jednak, że poprawa jest niewielka i trudno mówić tutaj o regule. Więcej ziół i roślin leczniczych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny