Miód lipowy - Właściwości i zastosowanie
Miód lipowy uważany jest przez specjalistów za jedną z najszlachetniejszych odmian, która jednocześnie charakteryzuje się bardzo przyjemnym smakiem. Jego bogate właściwości sprawiają, że chętnie stosuje się go jako domowy przysmak czy dodatek do smacznych deserów. Miód warto wykorzystywać także w celach prozdrowotnych, ponieważ stanowi skarbnicę witamin i minerałów. Spożywany w odpowiednich ilościach, pomoże zachować zdrowie.
Merytoryczne wsparcie artykułu zapewnia portal Zielares.pl o witaminach, ziołach i suplementacji
Miód lipowy – charakterystyka
Miód lipowy zbierany jest z pyłków kwiatu lipy, które są trudne do znalezienia, co też wpływa na skomplikowany proces produkcji samego miodu. Dlatego właśnie uznawany jest za jeden z najcenniejszych skarbów natury. Płynny miód lipowy swoją konsystencją przypomina olej rycynowy. Charakteryzuje się dość jasną barwą i lekko ostrym smakiem z wyróżniającą się nutą kwiatów lipy. Miód lipowy krystalizuje się w sposób naturalny po ok. 3-4 tygodniach, przybierając jasnokremowy kolor.
Miód lipowy – skład i wartości odżywcze
Miód lipowy jest ceniony także ze względu na bogaty skład. Jest to produkt, charakteryzujący się dość dużą kalorycznością, gdyż 100 gram. to ok. 300 kcal. Nie są to jednak puste kalorie, ponieważ w składzie miodu lipowego oprócz glukozy i fruktozy znajdziemy też:
- olejek eteryczny;
- flawonoidy: hesperetyna, hesperydyna, rutyna, izokwercytryna, tiliarozyd;
- kwasy organiczne: kumarowy, chlorogenowy, kawowy;
- garbniki;
- enzymy;
- saponiny;
- witaminy z grupy B, witamina C;
- minerały: potas, chlor, magnez, mangan, wapń (miód lipowy dostarcza większe ilości wapnia w porównaniu do innych miodów).
Właściwości zdrowotne miodu lipowego
Miód lipowy może być traktowany jako smaczna przekąska, choć warto go wdrożyć do codziennej diety przede wszystkim ze względu na właściwości zdrowotne. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne (gronkowce, paciorkowce) i przeciwgrzybicze (drożdżaki). Zawarte w nim składniki wykazują działanie rozkurczające. Miód lipowy może pomagać w zasypianiu i korzystnie wpływa na układ nerwowy, dlatego zalecany jest osobom, cierpiącym na nerwicę i zmagającym się ze stresem. Sportowcy cenią miód lipowy za to, że stanowi świetne źródło węglowodanów i dodaje energii. Może być przydatny w trakcie leczenia infekcji układu moczowego i płciowego. Ma właściwości przeciwzapalne, co bywa wykorzystywane przy chorobach reumatycznych.
Miód lipowy na przeziębienie
W miodzie lipowym znajdziemy duże ilości polifenoli, które są zaliczane do przeciwutleniaczy o wysokiej aktywności biologicznej. To między innymi dzięki tym związkom oraz dużej zawartości cennych witamin, miód sprawdza się w zwalczaniu przeziębiania. Miód lipowy polecany jest przede wszystkim w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, np. w zapaleniu oskrzeli i płuc, gdyż łagodzi stany zapalne. Działa napotnie i wykrztuśnie, a więc pomaga usunąć wydzielinę w przypadku kaszlu mokrego. Wykazuje też działanie przeciwgorączkowe.
Miód lipowy – zastosowanie w kosmetyce
Miód lipowy bywa wykorzystywany także w przemyśle kosmetycznym. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne mogą wpływać na szybsze gojenie się ran i wspomagać regenerację skóry. Miód lipowy stosowany jest w kosmetykach do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Można go też włączyć do składu domowego peelingu lub maseczki do twarzy. Miód lipowy stosowany na skórę twarzy może niwelować oznaki zmęczenia. Przed pierwszym nałożeniem, należy jednak przeprowadzić test alergiczny, aby mieć pewność, że maseczka nie powoduje uczulenia.
Miód lipowy – czy są jakieś przeciwwskazania?
Miód lipowy jest produktem naturalnym, którego spożywanie nie jest groźne dla większości osób. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego systematycznego stosowania. Pierwszą grupą, która powinna unikać spożywania miodu lipowego, są osoby, cierpiące na cukrzycę i insulinooporność, ponieważ miód zawiera duże ilości łatwoprzyswajalnych węglowodanów. Miodu lipowego nie zaleca się też małym dzieciom, zwłaszcza do 1 roku życia. Zastrzeżenia wynikają z tego, że miód lipowy może być nośnikiem Clostridum botulinum i doprowadzić do zatrucia pałeczką jadu kiełbasianego u niemowląt, które nie mają jeszcze rozwiniętej flory jelitowej.
Kolejną grupą, która powinna uważać na miód lipowy, są panie w ciąży. Wynika to z ryzyka zanieczyszczenia bakteriami lub ich metabolitami, takimi jak wspomniana Clostridum botulinum.
Miód lipowy zawiera duże ilości cukrów prostych, a więc może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Produktu nie powinny spożywać także osoby, wykazujące nadwrażliwość na miód.
Jak prawidłowo stosować miód lipowy?
Chcąc mieć pewność, że spożywany przez nas miód lipowy zachowuje pełnię właściwości, najlepiej kupić go bezpośrednio od pszczelarza. Ważny jest także sam sposób spożywania miodu. Najlepiej niewielką ilość produktu nałożyć pod język i przytrzymać przez kilkanaście minut, aby doszło do wchłonięcia najważniejszych składników odżywczych. W przypadku, gdy lubimy gorące napoje z miodem, nigdy nie dodawajmy go np. do herbaty zaraz po zaparzeniu. Temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza deaktywuje większość właściwości odżywczych miodu.
artykuł sponsorowany