Miodunka ćma (Pulmonaria Obscura Dumort) z rodziny ogórecznikowatych

Miodunka ćma (Pulmonaria Obscura Dumort), podobnie jak miodunka pstra i miodunka plamista, to wieloletnia bylina z rodziny ogórecznikowatych. Jest to gatunek pospolicie występujący w Polsce. Zastosowanie miodunki ćmy jako rośliny dekoracyjnej w ogrodach jest mniejsze, gdyż jej liście nie posiadają ozdobnych białych plamek, jak inne rośliny z rodziny ogórecznikowatych.

Jest to nieduża roślinka dorastająca do 20-30 cm. Jej łodyga jest silnie gruczołowato owłosiona, zaś liście lancetowate bez plamek. Kwitnie od marca do maja wydając kwiaty o zmiennych kolorach. W fazie pąków kwiaty są różowe, zaś później przybierają kolory fioletowo-czerwone. Kwiaty wyrastają na silnie gruczołowato owłosionych szypułkach tworząc gęsty kwiatostan.

Miodunka ćma naturalnie rośnie w lasach liściastych i cienistych zaroślach. Wymaga zasobnej, próchniczej gleby i stanowiska cienistego. W ogrodach jest rzadko wykorzystywana jako roślina ozdobna czy okrywowa. Zastosowanie miodunki ćmy skupia się głównie na ziołolecznictwie. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuł o roślinach leczniczych?

Zastosowanie miodunki ćmy (Pulmonaria Obscura Dumort) jako rośliny leczniczej

Miodunka ćma (Pulmonaria Obscura Dumort) zawiera liczne substancje czynne, które działają korzystnie w przypadku chorób dróg oddechowych jak nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc czy też gruźlica. Jest doskonałym środkiem wykrztuśnym. Świetnie pomaga na katar i chrypkę. Ziele miodunki zawiera flawonoidy, garbniki, krzemionkę, kwasy organiczne, saponiny i sole mineralne.

Ziele miodunki ćmy stosuje się głównie w terapii dróg oddechowych. Pomaga również przy problemach z układem trawiennym, moczowym oraz na reumatyzm. Niegdyś ceniono ziele miodunki za działanie moczopędne i oczyszczające krew. Ziele miodunki ćmy często miesza się z innymi ziołami, na przykład z podbiałem.

Ziele miodunki ćmy zaleca się osobom narażonym na obecność w powietrzu pyłów i bakterii atakujących układ oddechowy. Ponadto miodunka odtruwa organizm. Zawarty w niej krzem spowalnia rozwój osteoporozy i usuwa z organizmu metale ciężkie. Preparaty z miodunki ćmy są szczególnie zalecane osobom pracującym w hutach, w przemyśle lub mieszkającym w zanieczyszczonym środowisku. Sprawdź także ten artykuł o bylinach polecanych do cienia.

Miodunka ćma w czasie kwitnienia oraz ziele miodunki i zastosowanie miodunki, a także miodunka pstra i inne gatunki miodunki do ogrodu
Miodunka ćma - występowanie, uprawa, właściwości lecznicze, zastosowanie

Materiałem do zastosowań zielarskich są liście i kwiat wyrastający na silnie gruczołowato owłosionych szypułkach. Miodunkę do zastosowania leczniczego zbiera się w czasie jej kwitnienie, to jest od kwietnia do maja. Zbieramy zarówno kwiat miodunki ćmy jak i liści. Zostawiamy zaś łodygę, aby roślina mogła odrosnąć.

Przepisy, jak samodzielnie wykonać napary i odwary z ziela miodunki

Aby w pełni wykorzystać lecznicze działanie miodunki ćmy, najlepiej wykonać ekstrakty wodne jak napary, odwary czy toniki.

Przy kuracjach odtruwających przydatny jest macerat z miodunki, który należy pić przez 2-3 dni w niewielkich porcjach. Pół szklanki ziela zalewamy 2 szklankami przegotowanej wody i odstawiamy na 5-6 godzin. Następnie macerat odcedzamy i przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu nie dłużej niż 3 dni.

Odwar z miodunki ćmy ma działanie ściągające i przeciwzapalne, odżywcze, przeciwwysiękowe, przeciwobrzękowe. 1-2 łyżki świeżego ziela zalewamy szklanką wody i gotujemy 10 minut. Następnie odstawiamy na 30 minut. Po przecedzeniu pijemy odwar w ciągu dnia małymi porcjami po 50 ml. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.

Na problemy skórne można wykonać tonik z miodunki. W tym celu należy połączyć:

  • 100 ml maceratu z miodunki,
  • 100 ml octu spożywczego 5%,
  • 100 ml alkoholu (spirytus salicylowy lub białe, wytrawne wino).

Po wymieszaniu tonik stosujemy zewnętrznie na skórę trądzikową lub z rumieniem.

Miodunka ćma to ciekawa roślina lecznicza, którą można również posadzić w ogrodzie, gdzie tworzy piękne, zielone kępy. Wiosną możemy zebrać kwiat i liście miodunki, aby samodzielnie przygotować zioła. Co ciekawe, liście miodunki są jadalne i można je dodać do sałatki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach ogrodowych wieloletnich?

ikona podziel się Przekaż dalej