Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) - bylina zimująca w gruncie

Miodunka pstra należy do roślin o ozdobnych liściach, znajdujących zastosowanie jako rośliny okrywowe i zadarniające, gdyż tworzy gęste kępki. Elementem dekoracyjnym są również kwiaty miodunki, które zmieniają kolor. Początkowo są czerwone, a po pełnym rozwinięciu zmieniają kolor na różowy, jasnoniebieski lub fioletowy. Kwiaty pojawiają się już wczesną wiosną od marca do maja i stanowią pożytek dla pszczół i innych owadów, które szukają pożywienia po zimie.

Miodunka pstra należy do roślin z rodziny ogórecznikowatych, podobnie jak miodunka plamista czy też miodunka pospolita i miodunka ćma. Pochodzi z regionów alpejskich. Nie występuje w Polsce w stanie dzikim. Gatunkiem pospolitym w Polsce jest miodunka ćma. W naszym klimacie naturalnie występuje również miodunka pospolita. Co ciekawe miodunka pstra, podobnie jak miodunka pospolita, używana jest również jako roślina lecznicza. Wyciągi stosuje się na choroby dróg oddechowych.

Najciekawsze odmiany miodunki pstrej to:

  • Dora Bielefeld o różowych kwiatach,
  • Mr. Moon o kwiatach, które zmieniają kolor z różowych na niebiesko - fioletowe,
  • Raspberry Splash o dwukolorowych kwiatach. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuł o bylinach?

Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) - zastosowanie

Projektując ogród szukamy roślin zadarniających do obsadzania cienistych zakamarków ogrodu. Idealną rośliną okrywową o ozdobnych liściach jest miodunka pstra (Pulmonaria saccharata), która świetnie rozjaśni zacienione zakątki ogrodu. Miodunka pstra to bylina zimująca w gruncie, która zakwita bardzo wcześnie. Należy do niewielu roślin, które lubią miejsca cieniste i półcieniste. Dlatego też nadaje się do obsadzania zacienionych części ogrodu, gdzie inne rośliny trudno utrzymać. Jej intensywnie zielone liście z białymi plamkami i dekoracyjne fioletowe kwiaty ożywiają zacienione zakątki czy też miejsca pod drzewami. Miodunka pstra nie jest ekspansywna i nie zagraża roślinom rosnącym w sąsiedztwie.

Miodunka pstra znajduje zastosowanie w ogrodach w stylu leśnym czy naturalnym. Świetnie nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie. Miodunka sprawdza się również na rabatach w kompozycji z innymi bylinami. Dobrze rośnie w grupach i w cieniu innych roślin. Ciekawy efekt można uzyskać sadząc między kępkami miodunki rośliny cebulowe lub trawy ozdobne. Trawy ozdobne najczęściej lubią rosnąć w słońcu, dlatego też warto wybrać trawy ozdobne o żywo zielonych liściach, które dobrze rosną w cieniu. Sprawdź także ten artykuł o bylinach polecanych do cienia.

Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) - uprawa, wymagania, choroby

Miodunka pstra to bylina łatwa w uprawie. Dobrze się rozkrzewia. Ma nieco większe wymagania glebowe. Lubi wilgotną, próchniczą i przepuszczalną glebę, lecz radzi sobie również w czasie suszy.  Najlepsze dla miodunki są gleby gliniaste, dość wilgotne. Jest to gatunek odporny na mróz i może zimować w gruncie.

Stosowana jako roślina zadarniająca i okrywowa miodunka tworzy gęste kępy i z czasem jej liście stają się coraz bardziej drobne. Najlepszym sposobem na utrzymanie dużych i dorodnych liści jest podzielenie kępek i przesadzanie roślinek. Jest to też najłatwiejszy sposób na rozmnażanie i pozyskanie nowych roślin. Podział kępek najlepiej przeprowadzić we wrześniu lub październiku. Miodunkę można również rozmnażać z nasion lub sadzonek.

Cena sadzonek miodunki nie jest wygórowana. Za dwuletnią sadzonkę miodunki pstrej zapłacimy około 9 - 12 zł. Droższe są odmiany miodunki, gdyż cena sadzonki miodunki Raspberry Splash wynosi około 15 zł. Taniej kosztuje miodunka ćma, gdyż za sadzonkę zapłacimy tylko 5 zł.

Miodunka jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Ma nieco większe wymagania co do wilgotności gleby, która powinna być stale wilgotna. Aby zachować wilgotność gleby dobrze jest ściółkować ziemię wokół roślin. Przesuszona miodunka jest bardziej narażona na choroby grzybowe i mączniaka. Bardzo korzystne jest przesadzanie miodunki w inne miejsce co parę lat, aby odmłodzić roślinę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach ogrodowych wieloletnich?

Miodunkę pstrą (Pulmonaria saccharata) warto wybrać do ogrodu, nie tylko jako roślinę zadarniającą, lecz także jako ozdobę rabat czy element kompozycji z roślinami cebulowymi czy trawami ozdobnymi. Nie jest trudna w uprawie a cena sadzonek nie jest wygórowana. Zaś ciekawie ubarwione liście rozświetlą każdy zakątek ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej