Miotła zbożowa – opis i zagrożenie

To roślina dorastająca do wysokości 120 cm, jednak w uprawach najczęściej jest znacznie niższa. Wyglądem może przypominać źdźbło zboża – składa się z twardniejącej łodygi, liścia, a na końcu pędu ma liczne wiechy z przewieszającymi się kwiatostanami i ziarnami. Dorastające ziarniaki są bardzo drobne i wyposażone w długą ość. To sprawia, że łatwo przenoszą się z wiatrem i stanowią zagrożenie nawet dla bardzo oddalonych upraw.

Zwalczanie miotły zbożowej jest konieczne, ponieważ roślina stanowi ogromną konkurencję dla roślin uprawnych. Można ją spotkać w uprawach zbóż, traw na nasiona, rzepaku i koniczyny. Tak samo często pojawia się w uprawach jarych, jak i ozimych. Jest ogromnym zagrożeniem, ponieważ pobiera dużo wody i składników pokarmowych z gleby, w skutek czego osłabia plonowanie roślin uprawnych. Miotłę zbożową należy zwalczać od razu po jej pojawieniu się, ponieważ osypane ziarna długo zostają w glebie i nie tracą zdolności kiełkowania. Oznacza to, że raz rozprzestrzeniona w uprawie miotła zbożowa, będzie powracała przez lata. Sprawdź także w tym miejscu,jakie chwasty i szkodniki mogą zaatakować uprawy.

Jest to roślina bardzo powszechna i jej obecność na polu zawsze może się zdarzyć. Powodem do niepokoju i do sięgnięcia po herbicyd jest pojawienie się 10 roślin na 1 metrze kwadratowym uprawy.

Zwalczanie miotły zbożowej – przede wszystkim profilaktyka

Jak wygląda zwalczanie chastów w zbożach? Miotła zbożowa najczęściej przenosi się przez zakażone ziarno. Sama dojrzewa w czasie dojrzewania zbóż i jest podobnego wzrostu, dlatego ziarenka bywają wymłócone i znów rozsiane na polu. Dlatego profilaktyka polega przede wszystkim na sprawdzaniu jakości ziarna. Warto zaopatrywać się w nasiona kwalifikowane, które przeszły testy jakości i zostały oczyszczone z nasion chwastów.

Należy także zadbać o czystość maszyn rolniczych używanych do zbioru i siewu roślin. Warto wiedzieć, że przekopywanie ogrodu i orka przedsiewna nie zmniejszą stopnia występowania miotły zbożowej. Jeśli szukasz więcej porad, znajdziesz je w tym artykule o herbicydach.

Miotła zbożowa to uciążliwy chwast, który dobrze reaguje na oprysk. Większość środków bardzo dobrze się sprawdza.
Miotła zbożowa - jak zwalczać ten uciążliwy chwast? Polecane środki na oprysk

Oprysk na miotłę zbożową – zwalczanie wiosną

Kiedy roślina się rozprzestrzeni w ogrodzie lub na polu, koniecznie trzeba sięgnąć po odpowiedni herbicyd. Naturalne sposoby w przypadku tego chwastu nie działają, dlatego środki chemiczne to konieczność. Zwalczanie wiosną polega na przeprowadzeniu serii oprysków na wczesnym etapie wystrzelania źdźbła i później, kiedy pojawią się liście.

Oprysk na miotłę zbożową wiosną można zrobić na bazie kilku środków. Należy zastosować się do wskazówek Ministerstwa Rolnictwa i zastosować te preparaty, które w bieżącym roku zostały dopuszczone do zwalczania tego chwastu w określonych uprawach. Do zwalczania wiosennego najlepiej sprawdzają się środki oparte na fenoksapropie-P etylu. Jest to substancja toksyczna i drażniąca, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w czasie stosowania i zastosować się do okresu karencji. Sprawdź także w tym artykule, co trzeba wiedzieć o perzu.

Oprysk na miotłę zbożową – zwalczanie jesienią

Zwalczanie jesienią można przeprowadzić za pomocą znacznie większej liczby środków. Część z nich w niektórych warunkach można także zastosować w jarej pszenicy i życie, jednak są to wyjątki. Zwalczanie jesienią może być nieco bardziej skuteczne, ponieważ wtedy chwasty są w bardziej zaawansowanej fazie wzrostu. Jednak może okazać się, że oprysk na miotłę zbożową trzeba będzie powtórzyć także wiosną, ponieważ herbicyd nie działa na znajdujące się w glebie nasiona. Sprawdź także w tym artykule informacje o skrzypie polnym.

Każdy środek na miotłę zbożową do użycia w zbożach ozimych stosuje się w suche dni, o niskiej wilgotności powietrza. Wtedy będzie najbardziej skuteczny. Najbardziej uniwersalne są preparaty oparte na chlorotoluronie lub sulfosulfuronie. Sprawdzają się także środki mieszane, dwuskładnikowe. Są skuteczne nie tylko na miotłę zbożową, lecz także na inne chwasty dwuliścienne, nękające ogrody i pola uprawne.

ikona podziel się Przekaż dalej