Misecznik śliwowy - co musimy o nim wiedzieć?

Misecznik śliwowy, tak jak tarczniki, należy do rzędu pluskwiaków. Miseczniki należą do rodziny misecznikowatych - Coccidae. Inną nazwą tego szkodnika jest misecznik śliwowiec, a bardzo często nazywany jest swoją łacińską nazwą Parthenolecanium corni. Misecznik śliwowy jest równoskrzydłym pluskwiakiem.

Zwalczanie misecznika musimy zacząć od rozpoznania, czy jest to właśnie on. Poza tym, że występuje on na winorośli, a także jest szkodnikiem drzew owocowych, musimy wiedzieć, jak wygląda. Same i samice różnią się między sobą głównie tym, że samice są większe i nie mają skrzydeł, natomiast samce osiągają do 1 mm długości i są oskrzydlone.

Samice pokryte są wiśniowobrązowym i dość twardym płaszczem, który jest w postaci miseczki. Podczas żerowania samice się nie poruszają. Jaja misecznika są owalne, białe i pokryte woskową wydzieliną samicy. Między larwami również zachodzi różnica pod względem tego, czy są one męskie, czy żeńskie. Wszystkie larwy są ruchliwe, płaskie i początkowo zielone. Później one brązowieją. Larwy żeńskie są owalne i na grzbiecie mają charakterystyczną jasną kreskę, natomiast larwy męskie są wydłużone i brązowe. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu karczownika w ogrodzie.

Larwy drugiego stadium rozwoju zimują w szczelinach kory np. drzew owocowych. W okresie marca przechodzą one na pędy i młode gałązki, a tam rozpoczynają żerowanie. W kwietniu larwy dzielą się na larwy żeńskie i larwy męskie. W okresie maja samica zaczyna składać jaja do komory lęgowej, która jest pod miseczką, a następnie zamiera. Może ona złożyć nawet do 5000 jaj.

Parthenolecanium corni - stopień szkodliwości

Misecznik śliwowy, podobnie jak tarczniki, występuje na liściach i pędach roślin. Jest on w postaci wypukłych tarczek, które są bardzo trudne do zwalczenia. Zarówno larwy, jak i samice są bardzo szkodliwe dla roślin, ponieważ wysysają one z nich soki, hamują ich wzrost, przyczyniają się do obumierania pędów oraz powstawania nekroz.

Parthenolecanium corni żeruje na drzewach i krzewach liściastych, w tym też na winoroślach. Najczęściej spotykany jest on na śliwach i jabłoniach. Miseczniki bardzo rzadko występują w licznych grupach, a mimo tego stwarzają bardzo duże zagrożenie dla prawidłowego rozwoju roślin.

Występowanie tych szkodników na winorośli i innych roślinach obniża plony owoców, co jest szczególnie niekorzystne dla sadowników. Dodatkowym utrudnieniem jest bardzo szybkie rozmnażanie się Parthenolecanium corni i to, ile jaj potrafi złożyć jedna samica. Biorąc pod uwagę to, że z 5000 jaj wylęgnie się nawet 2500 larw, jest to ogromne oblężenie dla jednej rośliny i bardzo duże prawdopodobieństwo, że roślina nie przetrwa i obumrze. Dlatego właśnie warto znać metody na zwalczanie miseczników z roślin. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?

Polecane opryskiwacze w super cenie!

Zwalczanie misecznika śliwowego

Kiedy już wiemy, jak wygląda misecznik i kiedy spodziewać się rozwoju larw, o wiele łatwiej jest zatrzymanie procesu niszczenia rośliny i pozbycie się tych szkodników. Samice misecznika śliwowego wbijają kłujkę do drewna rośliny i wprowadzają przez nią swoją ślinę. Ślina powoduje zamieranie komórek rośliny, co jest bardzo niebezpieczne dla form zielonych, a skutkuje to wyginaniem się, zasychaniem i obumieraniem pędów.

Zwalczanie misecznika jest trudne i wygląda bardzo podobnie jak zwalczanie tarczników. Ważnym czynnikiem jest tutaj profilaktyka, czyli przeglądanie roślin i obserwowanie, czy nie ma widocznych objawów żerowania rośliny. Jeśli zauważymy takie objawy musimy natychmiast rozpocząć zwalczanie tego szkodnika. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będziemy mogli się go pozbyć. Początkowo możemy zacząć od spłukania roślin strumieniem wody, co powinno spłukać Parthenolecanium corni z rośliny.

Jeśli nie pomoże spłukanie szkodników wodą, wtedy warto przystąpić do użycia preparatów ochrony roślin. Zanim jednak skorzystamy z któregokolwiek, należy pamiętać o zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do opakowania, a także zachowaniu odpowiednich środkow bezpieczeństwa. Bardzo często polecanymi preparatami, które zwalczają te owady są: Alpha Gold 100 EC, Catane 800 EC, Fastac 100 EC, Golden Alpha 100 EC, Promanal 60 EC, Tak Tak 100 EC, a także Jetstac 100 EC. Pamiętajmy, że są one dostępne w różnej postaci, dlatego warto dobrać odpowiednią dla siebie. Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach różaneczników.

Jak widać, misecznik śliwowy jest bardzo podobny do tarcznika i pochodzi nawet z tego samego rzędu. Zwalczanie misecznika jest tak samo ciężkie, jak w przypadku tarcznika i bardzo często trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej profilaktyce, która może ułatwić nam wszystkie zabiegi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny