Miskant Adagio i jego charakterystyka

Miskant chiński w odmianie Adagio bardzo często nazywany jest też miskantem japońskim. Wiele osób uważa, że proso rózgowate i miskant chiński to jedna i ta sama roślina. Niestety są one w błędzie. Łączy je to, że są one trawami ozdobnymi i pochodzą z rodziny wiechlinowatych - Poaceae.

Miskanty chińskie występują naturalnie na obszarach Afryki i Azji, a rozpowszechnione zostały już na inne kontynenty. Łacińska nazwa tej trawy ozdobnej to Miscanthus sinensis Adagio. Jest ona bardzo ważną rośliną, szczególnie dla nasadzeń naturalistycznych. Wpływa na to jej niesamowity pokrój i zjawiskowe kwiatostany.

Te trawy ozdobne są wysokie i przeżyją wiele lat w ogrodzie. Jej wzrost jest powolny, ale warto zaczekać na imponujące efekty. Miscanthus sinensis Adagio tworzy kępy ze swoich kwiatostanów i liści. Osiąga wysokość od 0,5 do 1 metra. Przez dość szeroki pokrój istotna jest odpowiednia rozstawa podczas sadzenia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o miskantach.

Miskant Adagio i możliwości zastosowania


Ten miskant japoński ma liście w kolorze szarozielonym. Pojedyncze liście są wąskie i osiągają około 1 cm szerokości. Jesienią zabarwiają się na piękny żółty kolor. Istotnym elementem są pierzaste i różowawe wiechy, pojawiające się w okresie od VIII- IX. Zimą robią się one białe, co bardzo dobrze prezentuje się na słonecznym stanowisku.

Miscanthus sinensis Adagio ma szeroki wachlarz zastosowań. Zaczynając od ogrodów przydomowych, skwerów, zieleni miejskiej i kończąc na parkach. Bardzo estetycznie wygląda posadzony jako soliter, podkreślając swój pokrój. Nie oznacza to jednak, że nie można go sadzić w grupach.

Miskant Adagio nadaje się również do sadzenia na rabatach, a nawet w dużych pojemnikach. W pojemnikach jednak należy sadzić pojedyncze rośliny. Doskonałym miejscem dla tego miskanta są ogrody naturalistyczne i miejsca przywodne. Jego wiechy i liście stosowane są na suche bukiety. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Jak wygląda uprawa tego miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis)?

Odpowiednim miejscem dla miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) jest słoneczne stanowisko, na którym najlepiej się czuje. Gorzej znosi półcień i cień. Słoneczne stanowisko sprzyja na prawidłowe wybarwienie się wiech. Odmiana jest tolerancyjna do odczynu kwasowości gleby, ale lepiej rośnie w żyznych i dość wilgotnych miejscach.

Istotna przy sadzeniu jest rozstawa. Miskant japoński powinien być sadzony co 100-150 cm. Istotne jest to, że wiechy na roślinie powinny zostać aż do wiosny, gdyż zimą ich niesamowite srebrzyste kolory pięknie odbijają światło. Zimą należy okrywać młode rośliny (roczne i dwuletnie).

Miskant chiński lub też miskant japoński dla niektórych jest doskonałą trawą ozdobną do obsadzenia ogrodu i pojemników. Z powodzeniem można go posadzić na dużym balkonie lub tarasie w wielkiej donicy. Ze względu na łatwą uprawę, poradzą sobie z nim nawet amatorzy. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie turzycy pospolitej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny