Miskant chiński Adagio - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozstawa trawy ozdobnej

Miskant Adagio i jego charakterystyka

Miskant chiński w odmianie Adagio bardzo często nazywany jest też miskantem japońskim. Wiele osób uważa, że proso rózgowate i miskant chiński to jedna i ta sama roślina. Niestety są one w błędzie. Łączy je to, że są one trawami ozdobnymi i pochodzą z rodziny wiechlinowatych - Poaceae.

Miskanty chińskie występują naturalnie na obszarach Afryki i Azji, a rozpowszechnione zostały już na inne kontynenty. Łacińska nazwa tej trawy ozdobnej to Miscanthus sinensis Adagio. Jest ona bardzo ważną rośliną, szczególnie dla nasadzeń naturalistycznych. Wpływa na to jej niesamowity pokrój i zjawiskowe kwiatostany.

Te trawy ozdobne są wysokie i przeżyją wiele lat w ogrodzie. Jej wzrost jest powolny, ale warto zaczekać na imponujące efekty. Miscanthus sinensis Adagio tworzy kępy ze swoich kwiatostanów i liści. Osiąga wysokość od 0,5 do 1 metra. Przez dość szeroki pokrój istotna jest odpowiednia rozstawa podczas sadzenia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o miskantach.

Miskant Adagio i możliwości zastosowania

Ten miskant japoński ma liście w kolorze szarozielonym. Pojedyncze liście są wąskie i osiągają około 1 cm szerokości. Jesienią zabarwiają się na piękny żółty kolor. Istotnym elementem są pierzaste i różowawe wiechy, pojawiające się w okresie od VIII- IX. Zimą robią się one białe, co bardzo dobrze prezentuje się na słonecznym stanowisku.

Miscanthus sinensis Adagio ma szeroki wachlarz zastosowań. Zaczynając od ogrodów przydomowych, skwerów, zieleni miejskiej i kończąc na parkach. Bardzo estetycznie wygląda posadzony jako soliter, podkreślając swój pokrój. Nie oznacza to jednak, że nie można go sadzić w grupach.

Miskant Adagio nadaje się również do sadzenia na rabatach, a nawet w dużych pojemnikach. W pojemnikach jednak należy sadzić pojedyncze rośliny. Doskonałym miejscem dla tego miskanta są ogrody naturalistyczne i miejsca przywodne. Jego wiechy i liście stosowane są na suche bukiety. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

Polecane nawozy do krzewów

Jak wygląda uprawa tego miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis)?

Odpowiednim miejscem dla miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) jest słoneczne stanowisko, na którym najlepiej się czuje. Gorzej znosi półcień i cień. Słoneczne stanowisko sprzyja na prawidłowe wybarwienie się wiech. Odmiana jest tolerancyjna do odczynu kwasowości gleby, ale lepiej rośnie w żyznych i dość wilgotnych miejscach.

Istotna przy sadzeniu jest rozstawa. Miskant japoński powinien być sadzony co 100-150 cm. Istotne jest to, że wiechy na roślinie powinny zostać aż do wiosny, gdyż zimą ich niesamowite srebrzyste kolory pięknie odbijają światło. Zimą należy okrywać młode rośliny (roczne i dwuletnie).

Miskant chiński lub też miskant japoński dla niektórych jest doskonałą trawą ozdobną do obsadzenia ogrodu i pojemników. Z powodzeniem można go posadzić na dużym balkonie lub tarasie w wielkiej donicy. Ze względu na łatwą uprawę, poradzą sobie z nim nawet amatorzy. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie turzycy pospolitej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny