Miskant Malepartus - charakterystyka rośliny


Miskant Malepartus jest jedną z odmian miskanta chińskiego o bardzo dekoracyjnych wiechowatych kwiatostanach. Pochodzi on z rejonów Afryki i Azji, a należy do rodziny wiechlinowatych - Poaceae. Łacińska nazwa tej trawy ozdobnej to Miscanthus sinensis 'Malepartus'.

Miscanthus Malepartus to bardzo wysokie wieloletnie trawy ozdobne, które osiągają nawet do 2 metrów wysokości tak jak miskant Nishidake (odmiana miskanta chińskiego). Należą one do roślin energetycznych i są szybko rosnące. Często mylone są z miskantami Nishidake, które są do nich bardzo podobne.

Ten miskant chiński ma długie, gęste i łukowato wygięte liście, które tworzą kępy. Długością sięgają nawet do 1,5 m, a jesienią zobaczyć je możemy w barwach żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Istotne są tutaj pierzaste wiechy w kolorze czerwono- śliwkowym, które stają się później białe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawach ozdobnych.

Miskant Malepartus i jego zastosowanie

Miscanthus Malepartus to trawy ozdobne, które mają wiele zastosowań. Tak jak odmiana Nishidake ma bardzo piękne wiechy w odcieniach czerwieni, które pojawiają się w połowie lata. Później stają się one pierzaste i białe, co jest wielką cechą dekoracyjną tego gatunku, szczególnie zimą.

Te trawy ozdobne mogą być sadzone w parkach, skwerach, zieleni miejskiej, ale także w ogrodach przydomowych. Ze względu na to, że ich cena nie jest wysoka, mogą być niecodzienną dekoracją każdego ogrodu i wprowadzać w zachwyt odwiedzających nas gości oraz rodziny.

Ten miskant chiński doskonale sprawdza się sadzony pojedynczo, co uwydatnia jego luźny i atrakcyjny pokrój, ale także doskonale wygląda sadzony w grupach. Świetnie prezentuje się w ogrodach o charakterze naturalistycznym oraz przy mniejszych i większych zbiornikach wodnych. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

Miscanthus Malepartus - uprawa

Zarówno uprawa, jak i pielęgnacja tego miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) nie jest trudna. Wystarczy znać kilka podstawowych informacji i czynności, które należy wykonywać. Odpowiednimi warunkami środowiskowymi są gleby wilgotne, dość zasobne i przepuszczalne. Należy jednak zaznaczyć, że miskant Malepartus rośnie też na gorszych glebach.

By wiechy wybarwiały się na srebrzysty kolor, należy posadzić te trawy ozdobne na stanowisku słonecznym. Najważniejszą pielęgnacją jest ścinanie wiech. Nie należy jednak robić tego aż do wiosny. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest okrywanie na zimę roślin rocznych i dwuletnich.

Poza tym miskant Malepartus jest bardzo mało wymagający. Dzięki niskiej cenie, w jakiej można go kupić, może stać się głównym punktem dekoracyjnym w ogrodzie. Warto uprawiać go jako soliter, ponieważ tak wygląda najkorzystniej, a jego srebrzyste wiech ładnie się prezentują, odbijając światło. Miscanthus sinensis to roślina warta wyboru do ogrodu. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie trawy pampasowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny