Miskant chiński (gracillimus) – odmiany do ogrodu, uprawa, pielęgnacja, ceny, rozstawa
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to niezwykle ciekawa trawa ozdobna z rodziny Poaceae mogąca mieć barwę od srebrzystej aż po rudą. Jej kwiaty, zebrane w kłoski, tworzą bardzo ozdobne wiechy. Pochodzi z terenów Azji południowo-wschodniej, gdzie w warunkach naturalnych rośnie na terenach podgórskich, osiągając aż do 2,5 m wysokości. W Kraju Kwitnącej Wiśni miskant chiński czy miskant japoński znany jest pod nazwą susuki i uznawany jest za symbol późnego lata i początku jesieni.
Jeśli interesują cię także inne trawy ozdobne, inspiracje zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – uprawa, rozstawa i pielęgnacja
Uprawa miskanta chińskiego
Aby te piękne trawy ozdobne, jakimi są miskanty, zachwycały pełnią swego uroku, niezbędne jest właściwe stanowisko oraz zapewnienie odpowiednich warunków uprawy. Miskant chiński, podobnie jak inne trawy ozdobne, wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego oraz osłoniętego przed wiatrem, co ma znaczenie zwłaszcza zimą. Rośliny te bowiem dobrze znoszą niską temperaturę i z powodzeniem zimują w gruncie.
Jakich jeszcze warunków wymaga uprawa miskanta chińskiego? Te trawy ozdobne najlepiej rosną na dość żyznych glebach, przepuszczalnych oraz stosunkowo wilgotnych. Dobrze, jeśli gleba na stanowisku w okresie zimowym ma tendencje do lekkiego przesychania, gdyż pozwala to przetrzymać roślinie w lepszej kondycji. Jak sadzić miskanty? Nie bez znaczenia pozostaje tutaj rozstawa.
Rozstawa miscanthus sinesis
Uprawa miskanta chińskiego wymaga zastosowania odpowiedniej rozstawy. Ponieważ liście tej trawy ozdobnej osiągają wysokość około 170 cm, a kępy rozrastają się do średnicy od 70 do 90 cm, preferowana rozstawa to 70 cm. Miskanty najlepiej rozmnaża się przez podział kęp. Wysiew nasion w klimacie umiarkowanym nie zawsze ma szansę za zawiązanie się i przyjęcie. Prawidłowa rozstawa okazuje się ważna już w pierwszych latach wzrostu, kiedy to miskant chiński zagęszcza się najsilniej. Jest to bowiem roślina inwazyjna, dlatego zbyt mała rozstawa mogłaby ograniczyć jej wzrost.
Termin sadzenia miskanta chińskiego to wczesna wiosna. Jest to o tyle zasadne, że roślina ma czas na właściwe przyjęcie się, a tym samym na przygotowanie do zimy. Jesienne sadzenie mogłoby spowodować, że trawa ozdobna nie przetrwa tego okresu.
Uprawa miskanta chińskiego pięknie prezentuje się w formie pojedynczych kęp, ich grup albo w połączeniu z ciekawymi bylinami do ogrodu. Można sadzić je także w pojemnikach, by udekorować nimi balkon lub taras. A może zainteresują się także inne trawy ozdobne na balkon?
Miskant chiński – pielęgnacja
Jak pielęgnować miskanty w ogrodzie? Uprawa miskanta chińskiego jest prosta, ponieważ ten gatunek trawy ozdobnej nie wymaga od nas niemal żadnej pielęgnacji. Należy podlewać go regularnie – tak, aby gleba pod nim była stale wilgotna, ale rośliny te dobrze znoszą suszę. Nie powinno się przesadzać z nawożeniem, a właściwie roślina poradzi sobie bez niego. Ewentualnie można je przeprowadzić raz w czasie wiosennego przycinania roślin i drugi dopiero na przełomie czerwca i lipca.
Czasem te trawy ozdobne potrzebują podpory. Najczęściej związane jest to z okresem ich kwitnienia, przypadającym na okres od sierpnia do października. Ze względu na fakt, że ta chińska trawa może osiągać aż 2,5 m wysokości, stosuje się czasem cięcie. Miskant znosi je dość dobrze, a czynność tę wykonujemy na wiosnę (na przełomie marca i kwietnia). Idealne cięcie powinno być zrobione na wysokości około 5 cm – tak, by usunąć suche części rośliny, na miejsce których wyrosną młode liście.
Uprawa miskanta chińskiego jest też raczej wolna od chorób i ataku szkodników. Jeśli dochodzi do już jakichś problemów, zazwyczaj będą one związane z mszycami, rdzą czy ślimakami. Zdarza się to jednak rzadko. Niektórzy ogrodnicy związują pędy miskanta chińskiego na czas zimy, a młode rośliny zabezpieczają przed ewentualnymi skutkami silnych mrozów.
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – ciekawe odmiany do ogrodu
Miskant chiński zebrinus
Charakteryzuje się niezwykle efektownymi, opadającymi liśćmi z typowymi dla niego poprzecznymi żółtymi paskami, którym to właśnie zawdzięcza swoją nazwę. Odmiany tego typu mają pokrój wzniesiony i kępiasty – na stałe uformuje się po ok. 2-3 latach od posadzenia. Przeciętnie miskant chiński zebrinius osiąga wysokość od 1 do 2 m. Kwitnie na przełomie września i października. Kwiaty tego miskanta mają barwę różowo-czerwoną, bywa jednak, że ich kolor to beżowy czy brązowy. Jakie ma wymagania? Ta bylina lubi stanowiska słoneczne i wilgotną glebę. Najlepiej prezentuje się na skraju oczek wodnych, jako żywopłot (ta opcja polecana jest bardziej właścicielom dużych ogrodów) czy w grupowej nasadzie na rabatach.
Miskant chiński gracillimus
Miskant chiński gracillimius słynie z regularnych i kulistych kęp o długich, przewieszających się na około trzech czwartych wysokości źdźbłach. Jest to niezwykle piękna trawa ozdobna. Jej lekki i ozdobny pokrój sprawia, że jest popularna wśród ogrodników tworzących bajkowe kompozycje ogrodowe. Wyróżniają ją atrakcyjnie zielone i wąskie liście oraz bukiety różowo-brązowych kwiatów, utrzymujące się od sierpnia do przyjścia zimowych przymrozków. Kwiatostany pojawiają się w drugiej połowie lata, ale trzeba dodać, że niestety odmiany tego typu rzadko je miewają. Roślina za to da nam piękne owoce, jeśli posadzimy ją w miejscu słonecznym i na wilgotnej ziemi. Gdzie najlepiej go uprawiać? Świetnie prezentuje się nad oczkami wodnymi czy w grupowych nasadach koło altan.
Miskant chiński silberfeder
Należy do najbardziej ciekawych odmian. Przez wielu ogrodników ceniony i lubiany jest za lekki i fontannowy przekrój – za walory dekoracyjne wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Miskant chiński silberfeder poznamy po niebiesko-zielonym odcieniu liści z wyraźnym srebrzystym nerwem głównym, biegnącym przez sam środek blaszki liściowej. Ma też liczne i rzucające się w oczy bladoróżowe kwiatostany. Ta chińska trawa na tle innych odmian miscanthus sinesis wyróżnia się wczesnym kwitnieniem, kwiatostany można bowiem już podziwiać od sierpnia. Przeciętnie dorasta od 1 do 2 m wysokości, a kępa może osiągnąć nawet 1,5 m szerokości. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu oraz na glebach żyznych. Jego pielęgnacja jest prosta, wystarczy regularnie dbać o wilgotność ziemi, na której rośnie. Doskonały do sadzenia przy oczkach wodnych, dużych kompozycjach ogrodowych czy jako część nasad wśród mniejszych traw i bylin.
Miskant chiński morning light
Ta trawa ozdobna wyróżnia się liśćmi o barwie zielono-srebrzystej z wąskim obrzeżeniem koloru białego – z daleka przywodzi na myśl Fontanę w kolorze srebrnym. Wiechy trawy są natomiast srebrzysto-brunatne. Ten miskant chiński zakwita niezwykle rzadko. Kwiatostany pojawiają się w drugiej części lata i mają kolor różowy. Jej lekki i ładny wygląd przypomina miskant chiński gracillimus. Nazwa zaś wzięła się stąd, że źdźbła tej trawy pięknie odbijają o poranku promienie słońca. Miskant chiński morning light preferuje stanowiska słoneczne i wilgotną glebę. Pielęgnacja jest prosta, nie wymaga specjalistycznej wiedzy i dużo pracy. Wykorzystuje się ją najczęściej jako część nasad koło oczek wodnych czy altan, jako część duży kompozycji bylinowych czy jako pojedyncze solitery.
Pozostałe odmiany miskanta chińskiego
Miskant chiński variegatus
Ten typ miskanta ma podłużne i kremowe pasy na liściach. Ozdobne wiechy są barwy srebrzystej lub różowo-czerwonej. Białopaskowane liście sprawiają, że z oddali miskant chiński variegatus wygląda niczym wielka, biała fontanna. Dorasta do 2 m, a źdźbła tej odmiany dekoracyjnie przewieszają się na ok. trzech czwartych wysokości. Ogrodnicy lubią kwiatostany, które pojawiają się w drugiej połowie lata. Ich ciemnoróżowa lub czerwona barwa znacząco i efektownie odróżnia się od całości kępy. Uprawa miskanta chińskiego jest prosta. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, dobrze też radzą sobie w półcieniu. Preferują wilgotną glebę. Ta chińska trawa ma szerokie zastosowanie – od nasad przy oczkach wodnych, koło altan jako część rabat trawowych i krzemowych czy jako pojedyncze solitery.
Miskant chiński rotsilber
Ta odmiana miscanthus sinesis jest niezwykle ceniona przez ogrodników, a to za sprawą pięknej, miedzianej barwy, którą przybiera wraz z nastaniem jesieni. Przeciętnie osiąga od 1 do 2 m wysokości. Miskant chiński rotsilber poznamy po podłużnych liściach i typowych dla tej odmiany białych paskach. Wiechy trawy są natomiast barwy czerwonej. Kwiatostany pojawiają się wraz z końcówką lata, zazwyczaj na początku września. W początkowej fazie kwiaty mają barwę czerwoną, później przechodzą metamorfozę i stają się srebrzyste. Jakie ma wymagania ten miskant chiński? Preferuje stanowiska słoneczne, lubi też półcień. Najlepiej sadzić go na wilgotnej glebie. Idealny do nasad nadwodnych, dużych rabat bylinowych lub bylinowo-krzewowych oraz jako soliter.
Strictus
Strictus został wyróżniony nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Można spotkać się także z jego łacińską nazwą Zebrinus strictus. Dla tej odmiany charakterystyczne są sztywne zielone liście w poprzeczne żółte lub kremowe paski. Ten miskant chiński ma wzniesiony i wyprostowany pokrój. Dorasta do ok. 2 m wysokości. Minusem tej odmiany jest fakt, że kwiaty pojawiają się tu bardzo rzadko. Zakwita pod koniec lata, kwiatostany mają barwę różowo-miedzianą. Uprawa miskanta chińskiego jest prosta. Odmiany tego typu preferują stanowiska słoneczne oraz próchniczną i wilgotną glebę. Ogrodnicy polecają go przede wszystkim do ogrodów w stylu japońskim i nowoczesnym, zazwyczaj tworzy część nasad nad oczkami wodnymi, pojawia się tuż obok miejsc wypoczynkowych czy jako część lub główna atrakcja rabat.
Adagio
Szarozielone i wąskie liście tej bylinowej trawy w porze jesieni zmieniają barwę na żółtą. Ozdobne kwiatostany pojawiają się najczęściej pod koniec sierpnia, kwiaty koloru różowego są nieliczne. Warto zwrócić uwagę, że na tle innych traw ozdobnych adagio osiąga o wiele mniejsze rozmiary. Przeciętnie dorasta do ok. 50 – 50 cm, a w okresie pojawienia się kwiatostanów wysokość ta może zwiększyć się do 80 cm. Uprawa tego miskanta chińskiego nie różni się od pozostałych odmian. Adagio preferuje stanowiska słoneczne, dobrze też znosi półcień. Lubi glebę wilgotną i żyzną. Doskonały do ogrodów wodnych, na rabaty naturalistyczne. Ładnie prezentuje się również w pojemnikach.
Malepartus
Ten miskant ceniony jest przez ogrodników za sprawą swojej atrakcyjnej i wyjątkowej barwy. W początkowej fazie ma pomarańczowy kolor, w trakcie sezonu przechodzi metamorfozę w rudy by jesienią przybrać słomkową barwę. Malepartus ma też efektowne kwiaty – kwiatostany pokazują się zazwyczaj pod koniec sierpnia. Są okazałe, początkowo mają barwę czerwoną, później przebarwiają się na kolor srebrny. Dorasta do ok. 1,1 m, a w czasie kwitnienia może osiągnąć nawet do 2 m wysokości. Wymagania stanowiska są podobne do innych odmian – preferuje miejsce słoneczne lub półcień, wilgotną i żyzną glebę. Polecany do ogrodów nadwodnych, dużych rabat.
Cena miskanta chińskiego
Miskanty gracillimus są cenione przez ogrodników. Te dekoracyjne trawy mają ponad 20 gatunków, w tym na prowadzenie w kwestii popularności wysuwają się: miskant chiński, miskant japoński czy olbrzymi. Cena tych popularnych bylin nie jest wysoka. Cena sadzonki kształtuje się przeciętnie na poziomie około 10-12 zł.