Miskant Variegatus i jego charakterystyka

Miskant chiński Variegatus to jedna z odmian miskanta chińskiego. Często ta roślina jest mylona z prosem rózgowatym, natomiast ich pochodzenie bardzo się różni. Proso rózgowate pochodzi z Ameryki Północnej, a miskant Variegatus naturalnie występuje na terenach Afryki i Azji.

Zarówno proso rózgowate, jak i miskant chiński należą do tej samej rodziny, jaką jest rodzina wiechlinowatych - Poaceae. Łacińska nazwa miskanta chińskiego Variegatus to Miscanthus sinensis 'Variegatus'. Rośliny te to trawy wieloletnie, które dorastają nawet do 2 m wysokości.

Bardzo efektowne są jej długie, równowąskie i dość szerokie liście. Wzdłuż liści są białe lub lekko żółtawe kwiatki. Najbardziej ozdobną częścią tych traw ozdobnych są jej kwiatostany, które tworzą pierzaste wiechy. Obserwujemy je od drugiej połowy lata i pozostają one aż do wiosny. Są one barwy ciemnoróżowej lub czerwonej, ale w trakcie przekwitania bledną. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o miskantach.

Miscanthus sinensis 'Variegatus' - uprawa

Uprawa tych długo kwitnących traw nie jest trudna, ponieważ nie są one wymagające. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki stanowiskowe, jakimi są stanowisko słoneczne oraz dość wilgotna i żyzna gleba. Ta odmiana jest tolerancyjna pod względem odczynu pH gleby.

Istnieje kilka dość ważnych punktów dotyczących pielęgnacji, które warto przestrzegać, by roślina dobrze rosła. Miskant Variegatus w trakcie kwitnienia może wymagać podpór, by roślina się nie wyginała. Jest to konieczne w momencie, gdy wiechy wraz z liśćmi zaczną rozkładać się na boki.

Kolejną ważną sprawą jest okrywanie roślin na zimę. Mowa tu o roślinach rocznych lub dwuletnich, które narażone są jeszcze na przemarzanie. Później roślina staje się mrozoodporna. Ważne, by nie ścinać wiech aż do wiosny, bo są one doskonałą ozdobą w ogrodzie zimą. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

Zastosowanie miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis)

Miscanthus sinensis jest bardzo polecaną roślina do ogrodów naturalistycznych. Sadzony w odpowiedniej rozstawie doskonale uwydatnia swój pokrój. Zalecane jest, by sadzić trzy rośliny na m2. Sprawia to, że te długo kwitnące trawy ozdobne będą bardzo efektownie wyeksponowane.

Miskant Variegatus jest bardzo często sadzony w ogrodach przydomowych. Stosuje się go także w parkach i nasadzeniach w zieleni miejskiej. Komponuje się świetnie jako nieformowany żywopłot. Często spotykany jest nad oczkami wodnymi prowadzonymi w naturalistycznej kompozycji.

Miscanthus sinensis to bardzo wdzięczna roślina, która może być sadzona w grupach i pojedynczo jako soliter. Dzięki swoim niskim wymaganiom jej uprawa jest bardzo prosta. Warto zapoznać się także z innymi odmianami, które są równie atrakcyjne, jak odmiana miskanta chińskiego Variegatus. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie turzycy pospolitej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 77.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny