Miskant sinensis ZEBRA – uprawa w ogrodzie

Swoją nazwę trawa ozdobna zawdzięcza żółtym poprzecznym paskom, zdobiącym szerokie zielone liście. Długie liście na bokach ładnie przewieszają się, tworząc łukowate obramowanie dla wyprostowanych liści w środku kępy. Roślina może dorastać do 200-220 cm wysokości. Tworzy efektowne kępy, dlatego chętnie uprawiana jest jako soliter, ozdoba oczek wodnych lub tworzy atrakcyjne skupiska traw. Młoda trawa tygrysia wymaga osłony przed niskimi temperaturami. Dojrzałe okazy są mrozoodporne. Jesienią wspaniałą ozdobą są rudawe kwiatostany, ujęte w duże wiechy. Dekorują ogród do wiosny. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie trawy pampasowej?

Uprawa Miscanthus ‘Zebrinus’ udaje się na stanowisku wilgotnym i słonecznym, na umiarkowanie żyznych glebach. Miskant preferuje lekko kwaśny odczyn pH. Co 2-3 lata, jesienią, roślinę zasilamy kompostem. Sadzenie trawy najlepiej przeprowadzić wiosną. Ukorzenione sadzonki dostępne są w centrach ogrodniczych oraz w szkółkach roślin ozdobnych. Cena rośliny w pojemniku 9 cm x 9 cm wynosi około 7 zł/szt., natomiast cena miskanta w dwulitrowej donicy - to około 15 zł/szt. Trawa ozdobna może być sadzona pojedynczo oraz po 2-3 rośliny w nasadzeniach grupowych. Przyjmuje się, że na 1 m kwadratowy może przypadać maksymalnie 3 rośliny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawach ozdobnych.

Możliwe jest samodzielne rozmnażanie trawy. Nasiona Miscanthus ‘Zebrinus’ wysiewa się na wiosnę do doniczek. Po osiągnięciu przez młodą trawę wysokości około 40 cm, możemy wysadzić ją na wybrane miejsce w ogrodzie. Udaje się również rozmnażanie poprzez podział kępy. W pierwszym roku rozwoju trawę ochraniamy przed zimowym spadkiem temperatury.

Miskant chiński zebrinus złaciny miscanthus zebrinus w czasie przekwitania oraz jego uprawa i pielęgnacja
Miskant chiński ‘Zebrinus’ - uprawa i pielęgnacja pięknej trawy ozdobnej

Miskant chiński ‘Zebrinus’ – pielęgnacja i zastosowanie

Miskant sinensis ZEBRA nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, więc okrycia wymagają jedynie młode trawy. Na wiosnę, w kwietniu i w maju, miskanty przycinamy. Pędy z zeszłego roku tniemy około 10 cm nad ziemią. Liście skupiamy w pęk i wykonujemy zabieg przy pomocy nożyc do strzyżenia. W czasie upałów odmianę ‘Zebrinus’ podlewamy, zapewniając trawom odpowiednio wilgotne podłoże.

Miskant chiński ‘Zebrinus’ jest pięknym soliterem, który zdobi rabaty oryginalnym wachlarzowatym pokrojem. Zasadzony w pobliżu miejsc rekreacyjnych i nad oczkami wodnymi, upiększa otoczenie, przyjemnie szumiąc przy każdym powiewie wiatru. Ładnym kontrastowym tłem dla zielonych traw i jesiennych wiech, są ogrodowe krzewy liściaste i iglaste oraz kolorowe byliny. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

W uprawie grupowej miskant ZEBRA bywa wykorzystywany na żywopłoty oraz do tworzenia barwnych kompozycji z innymi roślinami. Krzewy liściaste i drzewa są uzupełnieniem architektury w ogrodzie i podkreślają urodę dekoracyjnych traw. Warto zastosować krzewy zimozielone, zdobiące ogród również zimą. Miscanthus ‘Zebrinus’ ciekawie prezentuje się w ogrodach wrzosowych, wśród innych traw i pośród kamieni. Suche źdźbła uzupełniają ozdobne suche bukiety.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny