Trawa cukrowa – wymagania uprawowe

Uprawa i pielęgnacja trawy ozdobnej


Miscanthus sacchariflorus wywodzi się z Chin i Japonii. Należy do rodziny roślin wiechlinowatych. W polskich warunkach klimatycznych miskant cukrowy doskonale się zaaklimatyzował, dobrze znosząc zmienne warunki atmosferyczne oraz zimowe temperatury. Uprawa rośliny udaje się na słonecznych stanowiskach. Wymagania uprawowe dotyczą nasadzeń w lekkim i przepuszczalnym podłożu, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Trawy ozdobne szybko i bujnie wzrastają na stanowiskach wilgotnych, ale odporne są również w czasie okresowej suszy.

Ozdobą rośliny są ciemnozielone liście, wygięte łukowato, z czerwonym głównym nerwem. Liście na zimę zasychają. Przebarwione jesienią, zdobią ogród do wiosny. W sierpniu i we wrześniu pojawiają się białe kwiatostany, o 30 cm długości. Po otwarciu się, zachwycają swoją puszystością. Szczególnie atrakcyjnie kwitnący miskant cukrowy prezentuje się w słońcu. Nie musimy martwić się zabezpieczeniem trawy na zimę, bowiem jest w pełni mrozoodporna. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o miskantach.

Pielęgnacja miskanta polega na przycinaniu ubiegłorocznych pędów. Zabieg przeprowadzamy w lutym i w marcu. Zaschnięte liście i kwiatostany przycinamy nisko nad ziemią, na wysokości około 10 cm. Najlepiej użyć do cięcia sekatora lub nożyc do strzyżenia. Ważne jest ograniczenie rozprzestrzeniania się trawy, poprzez stosowanie ograniczników. Miscanthus sacchariflorus jest rośliną ekspansywną, więc jej rozwój wymaga kontroli. Trawa cukrowa ma skłonność pokładania się w czasie opadów atmosferycznych i pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Możliwe jest zapobieganie wyleganiu się rośliny, poprzez zastosowanie specjalnej siatki zabezpieczającej.

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) - rozmnażanie i sadzenie trawy cukrowej

Trawa cukrowa rozrasta się poprzez podziemne długie rozłogi. Silnie rozrastając się, tworzy gęste kępy. Rozmnażanie rośliny możliwe jest przez nasiona i podział rozłogów. Podział kępy   przeprowadza się w kwietniu i w maju. W polskich warunkach klimatycznych nasiona miskanta cukrowego nie dojrzewają. Na rynku dostępne są ukorzenione sadzonki, gotowe do zasadzenia na wybranym stanowisku w ogrodzie.  Cena ukorzenionej sadzonki w donicy 2,5 l kosztuje około 12 zł - 20 zł. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

Odmiany trawy cukrowej są mniej ekspansywne, więc nie są potrzebne ograniczniki. Do atrakcyjnych odmian należą:

  • miskant cukrowy ‘Sommerfeder’ – dorastający do około 1 m wysokości. Cena sadzonki w doniczce 11 cm x 11 cm wynosi około 6 zł,
  • trawa cukrowa ‘Robustus’ – osiągający do 160 cm wzrostu. Zielone liście zdobi biały pasek wzdłuż głównego unerwienia. Dekoracyjne są miękkie białe kwiatostany. Cena sadzonki w doniczce 11 cm x 11 cm wynosi około 6 zł.

Na 1 m kwadratowy sadzimy 3 rośliny. Miskant cukrowy nadaje się do sadzenia nad oczkami wodnymi. Mocny system korzeniowy zapewni glebie stabilność i umocni brzegi oczka. Trawa nie jest podatna na choroby i nie atakują jej szkodniki. Na wybranym miejscu będzie rosnąć przez wiele lat. Nadaje się również do uprawy w donicach, do dekoracji tarasów i balkonów. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie turzycy pospolitej?

Miscanthus sacchariflorus - zastosowanie

Trawa cukrowa odporna jest na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby. roślina pobiera z gleby metale ciężkie, przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska. W Polsce miskant cukrowy znajduje zastosowanie w przydomowych ogrodach i w przestrzeni publicznej. Jest również uprawiany na plantacjach i wykorzystywany do wytwarzania energii odnawialnej. Zawiera celulozę, więc stanowi surowiec wykorzystywany do produkcji papieru i płyt wiórowych.

Miskant cukrowy wspaniale wygląda w nasadzeniach grupowych, więc może tworzyć efektowne żywopłoty. Komponuje się z innymi roślinami ogrodowymi, np. rudbekią, jeżówką czy rozchodnikami. Tworzy także ciekawe kompozycje z innymi ozdobnymi trawami. Roślina zasadzona nad wodą, nada zakątkowi w ogrodzie oryginalnego wyglądu, umocni brzegi oczka wodnego i umili wypoczynek szumem liści, poruszających się na wietrze. Miskanty chętnie sadzone są przy ścianach budynków, łagodząc ich surowość.

Egzotyczna trawa znajduje zastosowanie na suche bukiety. Do ozdoby nadają się zarówno liście, jak i puszyste kwiatostany. Zbieramy je w czasie ładnej pogody. Ujęte w pęczki, powinny suszyć się w pozycji wiszącej, z kwiatostanami skierowanymi ku ziemi, w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Trawy można barwić, nadając im oryginalne zabarwienie. Suszki, umieszczone w wazonach, będą wspaniałą dekoracją mieszkania i tarasów. Możemy tworzyć ciekawe kompozycje z innymi trawami. Naturalistyczna kompozycja w koszach lub drewnianych pojemnikach, podkreśli rustykalny charakter pomieszczenia. Ta trawa ozdobna to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie trawy pampasowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny