Miskant chiński ‘Morning Light’ – sadzenie rośliny

Trawa ozdobna odmiany ‘Morning Light’ swoją nazwę zawdzięcza szczególnie pięknemu wyglądowi o poranku, gdy pierwsze promienie słońca wydobywają urodę wąskich liści, mieniących się srebrzyście na tle ogrodowej zieleni. Roślina osiąga wysokość około 160 cm i około 50-120 cm średnicy. Jej źdźbła przewieszają się w ¾ wysokości, z daleka przypominając srebrny wodotrysk. ‘Morning ‘Light’ kwitnie rzadko, a gdy to się stanie, nad jasną kępą traw pojawiają się różowe wiechy, pozostające na miskancie do wiosny. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

Rynek oferuje sadzonki trawy, ukorzenione w doniczkach. To najłatwiejszy sposób na pozyskanie młodych roślin, gotowych do zasadzenia w ogrodzie. Miskant ‘Morning Light’ preferuje stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Sadzenie przeprowadzamy od kwietnia do września, w żyznej i przepuszczalnej ziemi, o lekko kwaśnym do lekko zasadowego odczynie pH, z dbałością o utrzymanie stałej wilgotności gleby.

Miskant chiński - pielęgnacja

Pamiętajmy, że trawa rozrasta się dość szeroko, więc musimy zapewnić odpowiednio dużo miejsca na jej swobodny rozwój. Najlepsza rozstawa to około 100 cm pomiędzy roślinami. Rozstawa co 75 cm sprawi, że uzyskamy rodzaj wspaniałego żywopłotu. W pierwszym roku uprawy sadzonki zabezpieczamy na zimę. Dojrzała trawa jest w pełni mrozoodporna. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o miskantach.

Miskant chiński ‘Morning Light’ nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną trawy przycinamy nisko nad ziemią, na wysokości około 10 cm. Młode rośliny chronimy na zimę przed spadkiem temperatur, a w czasie upałów nawadniamy podłoże. Zasilamy odmianę co 3-4 lata, rozkładając wokół kompost i dostarczając w ten sposób potrzebnych składników odżywczych.

Miskant ‘Morning Light’ – zastosowanie trawy w ogrodzie

Coraz częściej trawy ozdobne zajmują poczesne miejsce w przestrzeni ogrodowej. Do ulubionych roślin należą miskanty oraz proso rózgowate Panicum virgatum. Miskant ‘Morning Light’ chętnie uprawiany jest w ogrodach naturalistycznych, w nasadzeniach pojedynczych i grupowych. Można hodować roślinę w dużych donicach, na tarasach i balkonach. Ładnie prezentuje się na rabatach bylinowych i w ogrodach skalnych.

Proso rózgowate jest rośliną pięknie komponującą się z odmianami miskanta chińskiego. Zwłaszcza jesienne czerwone wybarwienie liści podkreśli urodę ‘Morning Light’. W zimowych miesiącach trawa ozdobi ogród złocistymi suchymi liśćmi. Do ciekawej odmiany Panicum virgatum należy ‘Rehbraun’.

Miskant ‘Morning Light’ nadaje się również do zasadzenia w pobliżu budynków. Trawy łagodzą surowość ścian, zdobią fronty posiadłości i nadają otoczeniu wyjątkowego klimatu. Suche liście są składnikami suchych bukietów, odpowiednich do dekoracji mieszkania. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie turzycy pospolitej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny