Miskant olbrzymi Miskant giganteus – trawy ozdobne w ogrodzie

Miskant olbrzymi dorasta do 3-4 m wysokości, tworząc potężne kępy traw, cenionych za efektowny pokrój. W odróżnieniu od typowych traw, których źdźbło jest wewnątrz puste, trawa gigantus wyróżnia się gąbczastym rdzeniem. Jasnozielone szorstkie liście, opadające na zimę, osiągają do 1 m długości. Brzegi lancetowatych liści są piłkowane, oznaczone na biało wzdłuż głównego nerwu. Atrakcyjny pokrój roślina zawdzięcza właśnie liściom, które przewieszają się łukowato, reagując poszumem na każdy powiew wiatru, co podkreśla niezwykłą, nieco egzotyczną, atmosferę. Liście wyrastają z podziemnych kłączy. Korzeń rośliny sięga do 2,5 m w głąb gleby. W październiku miskant kwitnie, wykształcając jasnożółtawe kwiatostany, o długości około 30 cm, ujęte w wiechy. Pozostają na roślinie do wiosny. Górując nad suchymi źdźbłami, zdobią zimowy ogród.

Uprawa rośliny udaje się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Miskant olbrzymi i miskant chiński mają podobne wymagania glebowe.  Oba gatunki preferują podłoże umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne i żyzne, o lekko kwaśnym odczynie pH (4,5 – 6,2). Sadzenie traw powinno poprzedzić odchwaszczenie stanowiska. Duże kępy miskantów zajmują większą przestrzeń w ogrodzie, więc pamiętajmy o zapewnieniu roślinom koniecznego miejsca. Najodpowiedniejsze jest sadzenie 1 rośliny na 1 m kwadratowy, jeśli stosujemy uprawę grupową. Młode rośliny osłaniamy przez zimowym spadkiem temperatur, stosując, np. słomiane maty. Starsze okazy są w pełni mrozoodporne, wytrzymując spadek temperatury do -35 stopni Celsjusza. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawach ozdobnych.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Miskant olbrzymi jest wyjątkową rośliną. Trawa gigantus dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby. Sadzenie w ogrodzie miskantów zapewni przebywanie w zdrowym otoczeniu, o czystym powietrzu, bowiem rośliny wytwarzają znaczne ilości tlenu.  Okazałe kępy skutecznie zatrzymują w ziemi składniki odżywcze, zapobiegając ich wymywaniu w czasie obfitych opadów. Korzeń i liście kumulują w sobie metale ciężkie, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Właściwości trawy doceniane są przez plantatorów, hodujących rośliny na wielką skalę. Uprawa na terenach przemysłowych jest szansą na rekultywację skażonych terenów.

Trawy ozdobne – sadzenie i wymagania pielęgnacyjne


Rozmnażanie miskantów dokonuje się poprzez podział podziemnych kąłczy. Umieszczamy je w dołku, odrostami zwróconymi ku powierzchni, co przyspieszy wzrastanie. Możliwe jest również dzielenie kęp, które osiągnęły wysokość około 30 cm. Podzielone trawy sadzi się na nowych słonecznych stanowiskach w maju i w czerwcu. Wokół młodych roślin rozkładamy nawóz wieloskładnikowy, przeznaczony dla roślin ogrodowych. W pierwszych dwóch latach rozwoju traw należy dokładnie usuwać chwasty. Starsze rośliny nie potrzebują odchwaszczania.

Trawa gigantus powinna zostać zasadzona od kwietnia do końca września. Roślina nie toleruje bardzo mokrego podłoża, więc warto na dnie dołka, do którego zasadzimy miskanty, umieścić 10–cm warstwę drenażu. Dołek, wykopany szpadlem na głębokość około 15 cm, powinien być dostatecznie ciepły, co przyspieszy rozwój kęp. Sadzenie wczesną wiosną, w zimnym podłożu, może doprowadzić do gnicia korzeni. Dołek, w którym znajdują się korzenie, zasypujemy i mocno ubijamy, co sprawi, że gleba pozostanie odpowiednio wilgotna. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie miskanta chińskiego.

Miskant olbrzymi i jego uprawa

Efektywna uprawa miskanta olbrzymiego możliwa jest na terenie całego kraju. Odpowiednie warunki glebowe oraz właściwa pielęgnacja zapewnią roślinom bujny wzrost i dekorację ogrodu przez wiele lat.  Zalecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie trawy. Zabieg przeprowadzamy w kwietniu i w maju. Wszystkie elementy rośliny, zarówno liście, jak i wiechy, zbieramy w jeden pęk i tniemy nisko nad ziemią, na wysokości około 10 cm. Najlepszym narzędziem do cięcia traw są nożyce do strzyżenia.

Amatorska uprawa miskanta olbrzymiego umożliwia uzyskanie oryginalnej dekoracyjnej rośliny ogrodowej.  Malownicze kępy mogą wzrastać na swoim stanowisku przez wiele lat. Miskanty znajdują zastosowanie na rabatach z innymi trawami ozdobnymi i barwnymi bylinami, a także do obsadzenia oczek wodnych. Wysokie trawy komponują się z ogrodową architekturą, zdobiąc altany i tworząc zaciszne zakątki relaksacyjne. Miskant olbrzymi może pełnić rolę żywopłotu. Poza tym sztywne źdźbła z powodzeniem mogą być wykorzystywane do podpierania innych roślin. Suche źdźbła i wiechy nadają się do wykorzystania na suche bukiety. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie trawy pampasowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny