Mniej popularne odmiany tawuły. Zobacz, które warto mieć w ogrodzie
W ogrodach pojawia się jako niewielki krzew ozdobny, który często sadzony jest również w szpalerach tworzących niskie i niezwykle urokliwe żywopłoty. Tawuła, o której mowa, posiada wiele odmian, które dopiero zyskują na swojej popularności. Do tej pory najczęściej spotykana w ogrodach była tawuła japońska Magic Carpet, charakteryzująca się jasnożółtymi liśćmi z czerwonymi zakończeniami. Doskonale współgra z innymi krzewami, tworząc unikalne zestawienia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tawułach.
Wymagania, uprawa i rozmnażanie tawuły
Tawuła (Sporaea L.) to krzew należący do rodziny różowatych, ma aż 100 gatunków. Najczęściej sadzone są w parkach z uwagi na ich niewielkie wymagania. To całkowicie mrozoodporne rośliny, które ozdabiają otoczenie pięknie wybarwionymi liśćmi i ciekawymi kwiatami. Ma drobne kwiaty tworzące okazałe baldachy. Tawuła to roślina, która posiada wiele ciekawych i wartych uwagi odmian posiadających pododmiany, takie jak tawuły japońskie, tawuły brzozolistnej i tawuły nippońskie. Różnią się od siebie nie tylko kwiatostanami, ale również liśćmi. Niektóre z nich mogą cieszyć się ozdobnymi liśćmi przypominającymi domowy kwiat ceropegia woodii.
Tawuła to mrozoodporna roślina, której uprawa nie przysporzy kłopotów. Nie wymaga sadzenia w żyznych glebach, jednak warto wybrać jej miejsce, które zapewni jej odpowiednią wilgoć i będzie się charakteryzowało sporą przepuszczalnością. Tawuły świetnie poradzą sobie na słonecznych stanowiskach.
Tawuła posadzona w takich miejscach będzie miała bardziej wybarwione liście i obfitsze kwitnienie. Wymaga lekkiego przycięcia tuż po zakończeniu kwitnienia. Dobrze znosi też mocniejsze przycinanie, które ma na celu zagęszczenie rośliny. Tawuła szara często pojawia się w charakterze żywopłotu. Tawuły świetnie poradzą sobie na słonecznych stanowiskach. Tawuła posadzona w takich miejscach będzie miała bardziej wybarwione liście i obfitsze kwitnienie.
Rozmnażanie tawuły można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym i łatwiejszym sposobem jest rozmnażanie z odrostów korzeniowych, jednak nie wszystkie tawuły takie odrosty wytwarzają. Kolejną i bardziej pracochłonną, a co za tym idzie, trudniejszą metodą jest, rozmnażanie ze zdrewniałych pędów. Do ukorzenienia się potrzebne są specjalne warunki, najlepiej ukorzeniać zdrewniałe pędy pod osłonami pamiętając o odpowiedniej wilgotności.
Mniej znane rodzaje tawuły
Tawuła to krzew, który charakteryzuje się mnogością odmian. Chociaż w Polsce najczęściej spotyka się tylko kilka z nich i ogrodnicy nastawieni są na piękne miniaturowe okazy, to jednak warto przyjrzeć się mniej popularnym i o wiele większym krzewom, które mogą przyozdobić niejeden ogród. Warto przyjrzeć się bliżej tym roślinom i zacząć wybierać większe i równie ciekawe rodzaje krzewów, które mogą stanowić główną atrakcję ogrodu. Dodatkowo zachęcająca może okazać się niska cena krzewów.
Tawuła Douglasa odmiana Menziesa Spiraea to krzew osiągający nawet 2 metry wysokości o wyprostowanych pędach. Jej liście są zielone i eliptyczne, a od spodu mają biały kolor. Kwitnie na purpurowy kolor, a jej kwiaty tworzą stożkowate wiechy. To odmiana, która może rosnąć w cieniu i doskonale radzi sobie konkurując z wysokimi drzewami. Warto zastanowić się nad posadzeniem jej w ogrodzie z uwagi na swój ciekawy wygląd i możliwości, jakie oferuje. Należy jednak pamiętać, że tawuła douglasa podobnie jak inne tawuły, najlepiej kwitnie na słonecznych stanowiskach.
Zdecydowanie mniej znana od Menziesa Spiraea, ale równie piękna jest tawuła nippońska June Bride Spiraea, która na przełomie maja i czerwca zakwita na biały kolor. Tawuła ta dorasta do 1,5 m wysokości i podobnie jak jej poprzedniczka ma pokrój krzaczasty.
Bardzo rzadko spotykanym w ogrodach, ale również ciekawym krzewem jest tawuła śliwolistna, osiągająca aż 2 metry wysokości. Posiada drobne liście przebarwiające się na pomarańczowo lub czerwono. Kwitnie od kwietnia do maja, ma piękne białe kwiaty. Poradzi sobie w każdej glebie, lecz lepiej znosi stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Jest to jeden szczegół, który różni ją od spiraea douglasii.
Niezwykle ciekawym krzewem, lecz niższym niż tawuła douglasa jest Tawuła japońska Shirobana Spiraea japonica, która ma zmienny kolor kwiatów z białego na różowe. Osiąga 80 cm wysokości i 80 cm szerokości. Wymaga corocznego przycinania, dzięki któremu nabiera kulistego i zwartego kształtu. Shribona ma piękne białe kwiaty, które zaczynają kwitnąć na początku czerwca i bardzo szybko przebarwiają się w różowe odcienie, tworząc ciekawy efekt tych dwóch kolorów. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy tawuły japońskiej.
Czy to tawuła?
W niektórych ogrodach można spotkać piękny i niski krzew o pokroju niezwykle podobnym do spiraea douglasii, z tą różnicą, że jej kwiaty mają kolor niebieski. Barbula, bo o niej mowa lubi słoneczne stanowiska i jest odporna na suszę, ale od menziesa różni ją brak odporności na mróz. Podobna do tawuły może być również niska cena.
W Polskich warunkach nie radzi sobie tak dobrze, jak spiraea douglasii, dlatego wymaga okrywania. Podczas kwitnienia wabi pszczoły i motyle. Często można ją spotkać na rabatach kwiatowych w otoczeniu równie miododajnych ziół, jak na przykład kozieradka pospolita lub obok lubianej przez motyle budlei.