Moczarka kanadyjska do akwarium - wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie
Elodea canadensis moczarka kanadyjska należy do rodziny roślin wodnych żabiściekowatych. W akwarium sadzona jest ze względu na całoroczne zielone wybarwienie liści oraz korzystne oddziaływanie na hodowlę ryb akwariowych. Podwodna bylina ma niewielkie wymagania uprawowe, więc chętnie sięgają po nią początkujący akwaryści. Moczarka wodna i rogatek sztywny pełnią w akwarium ważną funkcję, oczyszczając oraz natleniając wodę, jednocześnie stanowiąc schronienie dla wodnych zwierząt. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja popularnej podwodnej byliny.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach wodnych.
Moczarka wodna – opis byliny
Elodea canadensis jest ważnym i cenionym składnikiem podwodnego świata. W stanie naturalnym preferuje stawy i jeziora, dobrze rośnie w rowach i w rzekach, bogatych w potas, fosforany, sód oraz inne związki chemiczne. Nie rozwija się w wodach falujących, ubogich w składniki pokarmowe oraz w wodach słonych. Jest rośliną ekspansywną, w krótkim czasie porastającą zbiorniki wodne.
Ojczyzną moczarki kanadyjskiej są tereny Ameryki Północnej, skąd rozprzestrzeniła się w kierunku Kalifornii, Nowego Meksyku i Florydy. Obecnie wodna bylina spotykana jest na całym świecie. W XIX stuleciu stanowiła prawdziwe zagrożenie dla żeglugi śródlądowej w Anglii oraz na kontynencie europejskim. Zarastające zbiorniki wodne utrudniały również połów ryb, stąd moczarka nazywana była zarazą wodną.
Dzisiaj wodna roślina wykorzystywana jest na wielu płaszczyznach eksploatacji:
- Moczarka wodna w swoim naturalnym środowisku stanowi pokarm zwierząt, żyjących nad wodą. Jest schronieniem dla drobnych zwierząt wodnych, a także miejscem rozrodu motyli, jezioranek śnieżynek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie grążeli żółtych?
- Wydzielane przez roślinę substancje chemiczne ograniczają rozwój sinic, które utrudniają przenikanie światła do wody. Sinice, wydzielające trujące substancje, niekorzystnie działają na organizm człowieka.
- Moczarka wykorzystywana jest do ekologicznego oczyszczania ścieków. Rolnicy dodają jej liście do paszy i wzbogacają nimi kompostowniki. Chętnie sięgają po nią akwaryści.
- Jest popularną wodną byliną do oczka wodnego. Jej pędy sadzi się w płaskich pojemnikach, po kilka gałązek, na głębokości około 50 cm. Roślina nie ma szczególnych wymogów - rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Preferuje spokojne wody. W stojącej wodzie, w błotnistym gruncie uprawiana jest również ozdobna czermień błotna, a na wodach oczka - hiacynt wodny – które tworzą, wraz z roślinami podwodnymi, przyjazne środowisko dla życia nadwodnych organizmów.
Rośliny akwariowe stanowią atrakcyjną dekorację, umożliwiając stworzenie estetycznej aranżacji, zbiornika wodnego. Dzięki obecności ryb oraz roślin wodnych, takich jak, między innymi, moczarka kanadyjska, akwarium przypomina naturalny ekosystem. Na długiej rozgałęzionej łodydze moczarki kanadyjskiej, dorastającej do 60 cm długości, rozwijają się ciemnozielone liście, ułożone okółkowo. W jednym okółku widoczne są zwykle 3 cienkie listki, o długości do 13 mm i szerokości około 5 mm. W polskich warunkach klimatycznych rozmnażanie byliny może odbywać się jedynie wegetatywnie. W czasie zimy moczarka kanadyjska zimuje na dnie zbiorników wodnych, w postaci pączków. Sprawdź także ten artykuł o roślinach wodnych do oczka wodnego.
Moczarka kanadyjska do akwarium – opis uprawy
Ciemnozielona moczarka kanadyjska dobrze rozrasta się w akwarium zimnowodnym. Wymagania uprawowe byliny to możliwość rozrastania się w twardej wodzie, o temperaturze od 15 stopni Celsjusza do około 20 stopni Celsjusza. Przez cały rok roślina pozostaje zielona, unosząc się w wodzie lub ukorzeniając w podłożu. Osiąga około 100 cm długości. Rośliny akwariowe prezentują się najlepiej nasadzone przy tylnej ścianie akwarium, stanowiąc efektowne zielone tło dla barwnych ryb akwariowych. Moczarka kanadyjska najładniej wygląda wśród roślin o szerokich liściach.
Sadzenie Elodea canadensis
Roślinę sadzimy w podłożu, najlepiej używając pęsetki, która umożliwi precyzyjne rozmieszczenie sadzonek. Po kilku dniach moczarka kanadyjska wytworzy długie białe pojedyncze korzonki, umożliwiające jej zakotwiczenie się w akwarium. Sadzonki umieszczamy w pewnej odległości od siebie, by zachowały świeżą zieleń. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie rukwi wodnej?
Pielęgnacja wodnej byliny
Pielęgnacja moczarki nie wymaga podejmowania wielu zabiegów:
- moczarka nie musi być intensywnie oświetlana,
- ograniczenie jej rozrostu przeprowadza się poprzez systematyczne usuwanie części wierzchołkowej, nawet raz w tygodniu,
- rozmnażanie polega na podziale pędu. Moczarka wytwarza wiele młodych odrostów na głównym pędzie. Do rozmnożenia wystarczy przyciąć roślinę nad młodym pędem, a górną część przyciętego pędu umieścić w podłożu,
- należy usuwać z akwarium mało dekoracyjne żółte i starsze łodygi,
- bylina nie wymaga dodatkowego nawożenia. Wszystkie substancje odżywcze czerpie z wody akwariowej.
Uprawa moczarki kanadyjskiej jest dla ekosystemu akwariowego niezwykle korzystna. Wodna roślina produkuje tlen oraz ogranicza rozwój glonów. Ryby akwariowe chętnie żywią się jej listkami i szukają schronienia wśród łodyżek. Gęsta roślinność pomoże zamaskować sprzęt akwariowy. Unosząca się w wodzie moczarka stanowi skuteczną osłonę przed zbyt intensywnym oświetleniem. Przy zbyt mocnym świetle na moczarce może pojawić się wapienny nalot. Sprawdź także ten artykuł o uprawie nurzańca w akwarium.