Mająca miejsce w ostatnich latach pandemia koronawirusa sprawiła, że nasz świat stał się bardzo często wirtualny i zmusił nas do pozostania w domach. Dlatego coraz bardziej doceniamy swobodę i komfort w naszej przestrzeni życiowej i dostrzegamy, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w obecnej rzeczywistości. Coraz więcej czasu spędzamy więc na świeżym powietrzu i wygląda na to, że zmiany te pozostaną w naszym życiu na stałe. Zainteresowanie tworzeniem ogrodów z całą pewnością nie będzie maleć, a trend ten utrzyma się bez względu na to, czy nasz ogród będzie działką mierzoną w hektarach czy parapetem. Jak zatem zaaranżować naszą ogrodową, balkonową lub tarasową przestrzeń i zmienić ją w zielona oazę? Sprawdź, jak wygląda modny ogród 2022 roku, jakie rośliny w nim posadzić, by cieszyć się choćby namiastką kontaktu z naturą.

Moda na rośliny egzotyczne

Zainteresowanie uprawą roślin egzotycznych w naszych ogrodach stale rośnie. Potrzeba kontaktu z naturą oraz chęć dodania ogrodowi oryginalności sprawia, że w tym roku również w wielu ogrodach będziemy podziwiać rośliny z odległych zakątków świata. Do niedawna rośliny egzotyczne można było spotkać wyłącznie w domach, choć i w nich uznawane były za okazy dla odważnych. Nic bardziej mylnego. Rośliny egzotyczne bez obaw możemy sadzić w naszych ogrodach. Odpowiedni dobór roślin egzotycznych i właściwa ich pielęgnacja pozwolą im bez problemu wytrzymać w polskim klimacie. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na rośliny egzotyczne do naszego ogrodu? Przede wszystkim warto wybierać gatunki odporne na nasze zimy. Trzeba też sprostać ich wymaganiom i zapewnić im odpowiednią ochronę (szczególnie w okresie zimowym). Choć czasem pielęgnacja egzotycznych krzewów czy kwiatów może wiązać się z poświęceniem na nią większej ilości czasu i wysiłku, to ogród urozmaicony o nutę orientu będzie wystarczającą rekompensatą. Ze względu na połączenie walorów dekoracyjnych z dużą wytrzymałością, do ogrodu warto wybrać okazy takie, jak: bambusy, agawy, bananowce, figowce pospolite, mrozoodporne palmy i eukaliptusy.

Szeroki asortyment roślin egzotycznych dostępny na Plumeria.sklep.pl

Łąki kwietne zamiast nudnych trawników

Brakuje ci czasu na pielęgnację trawnika, a jednocześnie chcesz, by Twój ogród był modny? Zastanawiasz się, jak wprowadzić do przydomowej przestrzeni więcej koloru? Jednym z najpopularniejszych trendów w ogrodnictwie w tym sezonie są łąki kwietne. To ciekawa alternatywa dla monotonnego trawnika, który wbrew pozorom bywa trudny i dość kosztowny w utrzymaniu. Kwietne łąki wyróżniają się pełną swobodą nasadzeń oraz ogromną różnorodnością i barwnością polnych gatunków roślin. Bujne łany kolorowych kwiatów można uzyskać z miksów nasion gotowych do wysiania na każdej powierzchni i przestrzeni. Możliwości są naprawdę nieograniczone, a łąkę kwietną może mieć każdy we własnym ogrodzie, na tarasie, na balkonie czy choćby na dachu. Łąkę kwietną możesz stworzyć zamiast trawnika, tylko na wygospodarowanym na nim fragmencie, a nawet w donicy. Ze względu na liczne walory coraz częściej łąki kwietne zakładane są w przestrzeni miejskiej, w przydrożnych pasach, w parkach, na zieleńcach lub nieużytkach. Kolorowe kwiaty przyciągną do Twojego ogrodu równie kolorowe motyle oraz inne zapylacze, będą cieszyć oczy i urozmaicą przydomowy krajobraz. Zamieniając trawnik na kwietną łąkę nie tylko ograniczysz czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne i sprawisz, że otoczenie zyska idealny do wypoczynku sielski charakter. Przy okazji zadbasz też o pszczoły, gdyż wybierając rośliny miododajne zapewnisz im pożywienie.

Nasiona odpowiednia dla łąk kwietnych możesz kupić na plumeria.sklep.pl

Modny ogród - sprawdź trendy ogrodowe na 2022 rok
Modny ogród - sprawdź trendy ogrodowe na 2022 rok

Wielki powrót warzywników

Ogromne tempo życia oraz niemal nieograniczona dostępność produktów rolnych (także ekologicznych) sprawiła, że ostatnie dziesięciolecia wyparły z ogrodów warzywniki na rzecz łatwych w uprawie trawników, roślin ozdobnych, iglaków. Wspomniana już pandemia odwróciła ten trend. W ostatnich dwóch latach można zaobserwować prawdziwy wysyp przydomowych warzywników. Dla wielu osób uprawa ogrodu stała się atrakcyjnym, a niejednokrotnie jedynym, sposobem na spędzanie czasu. Posiadanie własnych warzyw i ziół daje ponadto, przynajmniej częściową, niezależność od konieczności zakupów. Warzywniki to również atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie doceniane przez osoby stawiające na zdrową żywność. W 2022 roku zauważamy, że trend na jadalne rośliny jest na tyle silny, że warzywniki coraz chętniej organizowane są niezależnie od ilości posiadanego miejsca. Elegancki warzywnik może bowiem pojawić się nie tylko na prywatnej działce, doskonale odnajdzie się również w przestrzeni publicznej. Jak zatem urządzić warzywnik, by był funkcjonalny, a jednocześnie wtopił się w aranżację naszego ogrodu? Obecne ogrody warzywne niczym nie przypominają znanych nam z dzieciństwa szpecących zagonów u babci na wsi. Tradycyjny podział na ogród ozdobny i ogród warzywny również stracił na aktualności. Przy czym nie brakuje również miłośników eklektyzmu w urządzaniu ogrodu. Najnowsze trendy w ogrodnictwie pozwalają umieszczać na wspólnych rabatach kwiaty i warzywa. Można zauważyć również, że coraz częściej same warzywa eksponowane są w bardziej reprezentacyjnych częściach ogrodu lub w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Poczciwe warzywa w ogrodzie stanowią również przyjemność estetyczną. Gęste, zielone liście pomidorów czy ziemniaków rozwijają się w towarzystwie drobnych kwiatków, a szczypiorek pozostawiony sam sobie będzie zachwycał pięknymi i dużymi fioletowymi kulami kwiatów. 

Swój warzywnik wypełnisz razem z plumeria.sklep.pl

Cenne zioła w ogrodzie

Wśród trendów ogrodniczych obok warzywniaków jedno z czołowych miejsc zajmuje uprawa ziół. Zarówno rośliny przyprawowe, jak i lecznicze zyskują coraz większą popularność. Zioła warto uprawiać z wielu powodów. Są one cennymi naturalnymi lekami, smacznymi przyprawami wzbogacającymi naszą kuchnię, coraz częściej doceniane są również za niebanalne walory dekoracyjne. Na rabatę ziołową możesz przeznaczyć zarówno osobne miejsce, jak i posiać zioła w otoczeniu kwiatów czy warzyw. Jakie zioła wybrać? To zależy wyłącznie od Twoich preferencji. W ostatnim czasie do łask wracają starsze gatunki ziół leczniczych, znane i wykorzystywane przez nasze babcie, jak pokrzywa, wrotycz, dziurawiec czy wiesiołek. Własny zielnik pozwoli nie tylko realizować się jako ogrodnik, może być też doskonałym sposobem na poznanie właściwości poszczególnych ziół, które może okazać się przydatne w kuchni lub przy leczeniu drobnych dolegliwości. 

Ogrody wertykalne - alternatywa 

Jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią na ogród lub jeśli jedyną możliwością na stworzenie zielonej oazy jest wyłącznie balkon, nic nie szkodzi! Nawet w takich warunkach możesz cieszyć się odrobiną zieleni. Doskonałym rozwiązaniem jest popularny w ostatnim czasie ogród wertykalny, czyli uprawa umieszczana na pionowej ścianie. Ogród wertykalny to metoda umożliwiająca uprawę wielu odmian nawet na bardzo małej przestrzeni. Ogródki kwiatowe, warzywne, owocowe, zielniki na balkonach czy tarasach pozwalają w ciekawy i użyteczny sposób zaaranżować przestrzeń w zgodzie z najnowszymi trendami. Wertykalny warzywnik na tarasie to szansa na zdrowe warzywa, owoce i zioła najwyższej jakości, a jednocześnie ekologiczny sposób na przyozdobienie otoczenia. Ten trend może zagościć również na Twoim tarasie lub balkonie. Jeżeli jesteś zwolennikiem DIY, bazując na własnej kreatywności bez problemu zaaranżujesz i wykonasz zieloną ścianę. Możesz również skorzystać z gotowych rozwiązań w postaci modułów (np. Pixel Garden), dzięki którym zbudujesz ogród wertykalny o dowolnych rozmiarach. Niezależnie od wybranego rozwiązania obecność roślin w ogrodzie wertykalnym przyniesie wiele dobrego, choćby dla samopoczucia. 

Trendy ogrodnicze 2022 roku w pigułce

Podsumujmy zatem, na co stawiają inspiracje ogrodowe w 2022 roku: 

  • powrót do natury,
  • dzika i egzotyczna roślinność,
  • meble i dodatki z naturalnych materiałów lub z recyclingu,
  • ekologiczne rozwiązania,
  • ogrody przyjazne zwierzętom - przyciąganie pożytecznych owadów,
  • kwietne łąki zamiast trawników,
  • drzewa, krzewy owocowe i warzywniki,
  • zioła lecznicze,
  • ogrody wertykalne.
Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny