Modrzew - opis, odmiany popularnego drzewa, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Drzewa iglaste są coraz częściej wybieraną i bardzo ciekawą ozdobą ogrodu. Modrzew jest świetnym przykładem na potwierdzenie tych słów. W każdym okresie roku wygląda pięknie. Dzięki temu, że ma dość niskie wymagania jego uprawa nie sprawia problemów. Warto, więc skorzystać z zalet modrzewia. Dobrze też dowiedzieć się jak wygląda jego hodowla i pielęgnacja.

Modrzew europejski, modrzew polski i syberyjski

Modrzew reprezentuje drzewa iglaste należące do rodziny sosnowatych. W skład tej grupy wchodzi około dziesięć gatunków. Jego charakterystyczną cechą jest to, że zrzuca igły na zimę. Naturalnym środowiskiem modrzewia są umiarkowane i chłodne obszary półkuli północne. W Polsce najczęściej można natrafić na modrzew europejski. Dziko porasta głównie Tatry. Oprócz tego zyskał uznanie, jako roślina ozdobna. Pojawia się również na plantacjach gdzie pozyskuje się z niego drewno na tarasy czy meble.

Powszechnie występujący w naszym kraju modrzew europejski występuje też pod nazwą modrzew pospolity. Jest to długowieczna roślina dorastająca do 50 metrów wysokości. Ma wąską, stożkową i wysoko osadzoną koronę. Igły są jasnozielone, wyrastają pojedynczo ze zwisających pędów. Modrzew europejski kwitnie od marca do początków maja. W tym czasie pojawiają się na nim rosnące w górę kwiaty żeńskie. Do tego występują zwisające kwiaty męskie. Jesienią całość dopełniają sterczące, jajowate szyszki. Ozdabiają te drzewa iglaste nawet przez kilka lat.

Ciekawą odmianą gatunku europejskiego jest modrzew polski. Na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak modrzew pospolity. Jednakże po dokładnym przyjrzeniu się można zauważyć pewne różnice. Po pierwsze jest niższy, dorasta do 40 metrów wysokości. Ma też bardziej nieregularny pokrój. Do tego wytwarza mniejsze, bardziej kuliste szyszki. Modrzew polski ma też bardziej wygięte dolne pędy. Trzeba też dodać, że jego kora jest gruba i poznaczona wieloma bruzdami. Odznacza się też mocnym łuszczeniem. Modrzew polski występuje w Górach Świętokrzyskich, Pieninach i Beskidzie Zachodnim.

Bardzo ciekawą odmianą jest też modrzew syberyjski. W swoim naturalnym środowisku, czyli na obszarach Syberii dorasta do 30-40 metrów wysokości. W Polsce osiąga znacznie mniejsze rozmiary, 10-20 metrów. Modrzew syberyjski ma dość duże wymagania uprawowe. Z tego względu jest rzadko spotykany w ogrodach. Warto jednak się nim zainteresować. Ma stożkowaty pokrój, luźną koronę i ładne igły. Jesienią przybierają żółtą barwę a następnie opadają. Modrzew syberyjski ma też duże szyszki pokryte rudym meszkiem.

Uprawa i pielęgnacja modrzewia

Modrzew syberyjski, czy polski to tylko dwie ciekawe odmiany. W ogrodach chętnie uprawiany jest gatunek japoński. Dorasta do około 25 metrów wysokości. Ma duże walory dekoracyjne. Oprócz niego do dyspozycji jest też modrzew w formie niewielkiego drzewka. Osiąga tylko metr wysokości, może być, więc sadzony w każdym ogrodzie. Podobnie jak modrzew pendula szczepiony na pniu. Osiąga jedynie 1,5 metra i może być uprawiany w donicach świetnie nadających się na tarasy. Mimo tego skupimy się na uprawie najpopularniejszego modrzewia.

Modrzew pospolity rośnie szybko i ma przy tym dość niskie wymagania. Najlepsze dla niego stanowisko powinno być nasłonecznione. Wyrośnie w zasadzie w każdej glebie, choć ma swoją ulubioną. Optymalne podłoże jest żyzne, lekkie i świeże. Jeśli zaś chodzi o pH to najlepiej, gdy utrzymuje się okolicach 5-6. Co ważne, gleba nie może być narażona na suszę. Modrzew bardzo lubi wilgotne podłoże. Dobrze też reaguje na dużą wilgotność powietrza.

Uprawa modrzewia jest bardzo prosta. W zasadzie wystarczy tylko zapewnić mu odpowiednie warunki. Dalej poradzi sobie sam. Nie oznacza to jednak, że nie jest mu potrzebna pielęgnacja. Mimo tego, że modrzew pospolity jest odporny na mróz, młode rośliny warto okryć na zimę. To sprawi, że nie dojdzie do ich przemarznięcia. Gdy będą już starsze można spokojnie zrezygnować z tego zabiegu. Te drzewa iglaste w zasadzie nie muszą być podlewane i nawożone. Taka konieczność występuje tylko w okresie długotrwałej suszy.

Małe wymagania modrzewia sprawiają, że jest to roślina niestwarzająca problemów. Oprócz okrywania młodych okazów, pielęgnacja sprowadza się do przycinania. Najczęściej stosuje się ten zabieg wobec roślin niskich, tworzących żywopłoty. Jednakże najwyższe okazy również można ciąć w okresie wzrostu. Najlepszy termin do tego typu działań to wiosna. I właściwie na tym kończy się uprawa i pielęgnacja. Drzewo jest odporne na zanieczyszczone powietrze oraz szkodniki. Więc nie trzeba go żaden sposób chronić przed tymi czynnikami.

Zastosowanie modrzewia

Modrzew jest drzewem, które ma kilka ciekawych zastosowań. Trzeba, więc przytoczyć najważniejsze z nich. Różne gatunki tej rośliny są sadzone w ogrodach i parkach, jako rośliny ozdobne. Przemawiają za tym liczne walory dekoracyjne. Ładny pokrój, długo utrzymujące się szyszki i igły zmieniające barwy i opadająca przed zimą. Nie można też zapominać, że modrzewie to nie tylko wysokie drzewa. Odmiany karłowate nadają się na żywopłoty. Drzewka szczepione na pniu sprawdzają się, jako doniczkowe okazy na tarasy.

Kolejne zastosowanie jest bardzo dobrze znane. Modrzew uprawia się na plantacjach by móc wykorzystywać jego drewno. Z tego materiału korzysta między innymi branża budowlana. Często wykonuje się z niego drzwi, schody, boazerie, parkiety. Drewno modrzewia świetnie nadaję się też na tarasy. Oprócz tego powstają z niego meble i ramy okienne. Do tego zestawu można też dodać płyty wiórowe i pilśniowe oraz różnego rodzaju sklejki.

Dlaczego drewno modrzewia jest tak popularne? Zdecydowały o tym jego świetne właściwości. Ten materiał odznacza się dużą odpornością na gnicie. Jest też bardzo trwały, co jest niewątpliwą zaletą. Modrzew łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Piłowanie czy szlifowanie nie sprawia większych problemów. Podsumowując wszystkie informacje, opisywane drzewo to świetna propozycja do ogrodu. Żyje bardzo długo i przez cały ten czas stanowi świetną dekorację. Wiele odmian pozwala też na znalezienie najlepszego okazu.