Modrzew dahurski - opis i zastosowanie, wykorzystanie taksyfoliny w medycynie
Modrzew dahurski to drzewo, które może być stosowane w architekturze krajobrazu, ale także ma właściwości, wykorzystywane w medycynie (do przeciwdziałania wolnym rodnikom), cieszące się dobrą opinią. Składnikiem, który wydobywa się z niego, jest dihydrokwercetyna, zwana też taksyfoliną. Warto zapoznać się z szerokim działaniem taksyfoliny.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o modrzewiach.
Modrzew dahurski (Larix gmelinii) - występowanie i morfologia
Modrzew dahurski należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae, a jej łacińska nazwa to Larix gmelinii. Jest to roślina jednopienna. Drzewo to pochodzi ze wschodniej i centralnej Syberii i jest głównym elementem tajgi. Spotykana też jest w północno-zachodnich Chinach i Mongolii.
Modrzew dahurski to drzewo dorastające do 30 m wysokości, a w naturze do kilkunastu metrów. Ma pojedynczy pień i lekko zwisające, żółtobrązowe gałęzie. Taksyfolina z modrzewia pobierana jest z dolnej części pnia i z jego korzeni. System korzeniowy jest dość głęboki.
Igły są sezonowe tak jak u innych modrzewi. Są jasnozielone i osadzone skrętolegle na krótkopędach. Zebrane są w pęczki, a na zimę opadają. Szyszki żeńskie różnią się do męskich. Żeńskie są małe i stojące, początkowo różowe, ale później brązowieją. Mogą one zostać na drzewie kilka lat. Z kolei męskie są niepozorne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o modrzewiu europejskim?
Uprawa Larix gmelinii w ogrodzie
Wymagania Larix gmelinii nie są wysokie. Wystarczy im ciepłe i słoneczne stanowisko. Znosi on także półcień. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, świeża i dostatecznie wilgotna. Ważne jest, by była ona także głęboka, ze względu na dość głęboki i rozgałęziony system korzeniowy.
Warto zaznaczyć, że dzięki swojemu pochodzeniu wytrzymuje on mrozy nawet do -70oC. Dodatkowym atutem jest odporność na choroby, natomiast może być atakowany przez ochojnika. Modrzew dahurski stosowany jest w parkach i ogrodach, natomiast istotną funkcję pełni w medycynie- taksyfolina z modrzewia.
Istnieje kilka odmian tego drzewa. Są nimi: typowa- Larix gmelinii, japońska - Larix gmelinii var. japonica, ussuryjska - Larix gmelinii var. olgensis, Ruprechta - Larix gmelinii var. princips - rupprechtii, koreańska - Larix gmelinii var. koreana oraz rozesłana - Larix gmelinii var. prostrata. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.
Działanie taksyfoliny z modrzewia
Dihydrokwercetyna ma dużo właściwości leczniczych. Przede wszystkim działanie taksyfoliny zauważalne jest na wolnych rodnikach. Działanie wolnych rodników przyczynia się do rozwojów chorób rakowych, a to zwalczane jest przez dihydrokwercetyne. To jest tylko początek dobrego działania.
Dzięki taksyfolinie z modrzewia i jej właściwościom, można walczyć z cukrzycą, miażdżycą, wysokim cholesterolem i nadciśnieniem. Korzysta się z niej po wylewie, udarze i zawale serca. Ma bardzo pozytywne opinie i cieszy się dużą popularnością. Korzystnie wpływa na zdrowie i sprawność organizmu. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na iglaki do ogrodu.
Modrzew dahurski zasługuje na dużą uwagę, ze względu na swoje medyczne działania i dobre opinie. Ponadto jest pięknym drzewem, które wykorzystuje się w nasadzeniach ogrodowych i parkowych. Warto przemyśleć zakup tej rośliny lub specyfików z niej wykonanych.