Modrzew polski (Larix polonica) - występowanie modrzewia w Polsce i opis

Modrzew polski należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Jego łacińska nazwa brzmi Larix polonica lub też Larix decidua var. polonica, ponieważ uważany jest za podgatunek modrzewia europejskiego - Larix decidua. Drzewo to występuje w Polsce, Słowacji, Czechach, Ukrainie i Rumuni. Istotne jest występowanie modrzewia w Polsce - na Pieninach, Beskidach Zachodnich, Radomskich, Górze Chełmowej i Górach Świętokrzyskich.

Larix polonica dorasta do 30 m wysokości w warunkach naturalnych. Jego korona ma formę kulistą. Forma kulista korony bardzo ładnie prezentuje się z jej ciemnowiśniową, grubą i nieregularnie spękaną koroną. System korzeniowy jest podobny do modrzewia europejskiego.

Na szczególny opis zasługują szyszki. Modrzew polski ma mniejsze szyszki niż modrzew europejski. Są one kuliste i osiągają 3 cm. Pojedyncze łuski są wklęsłe i nie odginają się na zewnątrz. Modrzew zimą jest interesujący ze względu na brak igieł. Występują one w kępkach na krótkopędach, a na jednorocznych pędach są pojedyncze. Są one miękkie i jasnozielone. A może zainteresuje cię także ten artykuł o modrzewiu europejskim?

Modrzew polski (Larix polonica) - gatunek pod ochroną i różne formy


Larix polonica to drzewo, które występuje naturalnie w Polsce. Ciekawostką natomiast jest to, że jest on gatunkiem chronionym i występuje pod ochroną w rezerwatach przyrody. Tymi rezerwatami przyrody są między innymi: Stare modrzewie, Piotrowe Pole, Modrzewiowa Góra, Modrzewina i Bielawy.

Dla ciekawostki, od dawna twierdziło się, że modrzew polski występuje tylko na terenach naszego kraju. Natomiast drzewo to porasta także tereny Słowacji, Czech, Ukrainy i Rumuni. Roślina ta ma różne formy, znana też jest forma kulista, bardzo chętnie używana w ogrodach.

Znane formy modrzewia to: modrzew polski pieniński - Larix polonica pienina, modrzew polski czerwony - Larix polonica rubriflora, modrzew polski typowy - Larix polonica typica oraz modrzew polski zielony - Larix polonica virdiflora. Wszystkie są dość odporne na raka modrzewiowego. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Uprawa modrzewia europejskiego i polskiego

Występowanie modrzewia w Polsce jest bardzo korzystne, ze względu, że przyzwyczajony jest do naszych warunków klimatycznych. Mimo tego, że modrzew zimą nie posiada igieł, nadal cieszy się popularnością. Najważniejsze jest, by zapewnić mu odpowiednie warunki siedliskowe.

Drzewo potrzebuje dużo światła - jest to gatunek światłożądny. Gleba powinna być świeża, głęboka, wilgotna i przepuszczalna. Trzeba pamiętać, że modrzew potrzebuje dużo miejsca, by wierzchołek mógł swobodnie rosnąć. Kupując sadzonki w sklepie, warto przeczytać dokładne opisy. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na iglaki do ogrodu.

Modrzewie zimą są atrakcyjną dekoracją ze względu na swoje szyszki, które długo utrzymują się na roślinie. Z powodzeniem można go zastosować w parkach i dużych ogrodach przydomowych. Należy pamiętać o zapewnieniu mu wystarczającej ilości miejsca do wzrostu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny