Dla wielu osób, słowo "monitoring" kojarzy się z zawiłymi technologiami i skomplikowaną instalacją. Jednak dzisiejsze systemy są coraz bardziej intuicyjne i dostępne, nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Sama konfiguracja systemu monitoringu będzie prosta, natomiast technicy z firmy Zabezpieczenia Poznań służą pomocą.

W tym krótkim poradniku, wskażemy jakie kamery do monitoringu okażą się skuteczne jako monitoring ogrodu.

Jaki zestaw monitoringu wybrać do ogrodu?

Zanim zdecydujesz się na konkretny system monitoringu ogrodu, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań. Twoje indywidualne potrzeby i oczekiwania będą determinować wybór odpowiedniego systemu.

  1. Cel monitoringu. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie, co dokładnie chcesz obserwować za pomocą swojego systemu monitoringu. Czy chodzi o zabezpieczenie przed potencjalnymi włamywaczami? Może chcesz obserwować zwierzęta, które odwiedzają Twój ogród, lub monitorować stan roślin?Jeśli zastanawiasz się jak zainstalować kamery w ogrodzie? Przeczytaj poradnik Zabezpieczenia Poznań do końca.
  2. Zdalny dostęp. Czy chcesz mieć możliwość sprawdzania obrazu z kamer, kiedy jesteś poza domem? Dzięki technologii możemy obecnie uzyskiwać dostęp do naszego systemu monitoringu z dowolnego miejsca na świecie, o ile mamy dostęp do internetu. Jeśli taka funkcjonalność jest dla Ciebie ważna, będziesz musiał zainwestować w system, który oferuje tę opcję. W Zabezpieczenia Poznań rekomendujemy kamery ip hikvision lub monitoring dahua, który umożliwia zdalny podgląd i dostęp do nagrań z dowolnego miejsca na świecie. Aktualnie nie ma już potrzeby internetu ze stałym adresem ip, wystarczy nawet podstawowy internet mobilny.
  3. Wielkość systemu. Kolejnym aspektem jest wielkość Twojego ogrodu. Warto już na początku zastanowić się, ile kamer będzie posiadał system, czy będzie rozbudowywany, czy chcemy wybrać kamery wifi czy monitoring przewodowy po skrętce.
  4. Typ kamer w systemie. Nasz monitoring ogrodu, może posiadać kilka modeli kamer w obrębie systemu. Oznacza to, że możesz zamontować zarówno kamery kopułowe jak i tubowe. Oczywiście wszystko zależy od odległości i elementów, które chcesz dokładnie monitorować. Przykładowo na wjazd warto zastosować precyzyjne kamery ip ze zmienną ogniskowa i wysoką rozdzielczością pokroju minimum 4mpx. Warto aby kamery posiadały funkcje niwelujące oślepiające światło, czyli hlc i blc.
  5. Budżet. Oczywiście, na wybór systemu monitoringu wpływa również Twoje budżet. Ceny mogą znacznie się różnić w zależności od funkcji i skomplikowania systemu. Warto zastanowić się, jakie funkcje są dla Ciebie niezbędne, a które są jedynie dodatkiem, którego możesz uniknąć, aby oszczędzić. Być może w Twoim wypadku sprawdzą się pojedyncze kamery ip ze slotem na kartę pamięci? Wówczas pojedyncza kamera do ogrodu, może wyjść taniej jak zestaw monitoringu wraz z rejestratorem i dyskiem. W Zabezpieczenia Poznań zaznaczamy, że warto już na starcie wybrać odpowiedni system kamer. Często kierowanie się tylko i wyłącznie ceną początkową i samą rozdzielczością może okazać się bardzo zgubne.

Jak zainstalować kamery w ogrodzie?

Kluczem do efektywnego systemu monitoringu jest odpowiednie rozmieszczenie kamer. Przy ich wyborze i umiejscowieniu, warto uwzględnić następujące czynniki:

  • Krytyczne punkty: Najważniejszym miejscem do zamontowania kamery są wejścia do domu lub ogrodu, takie jak bramy, furtki, drzwi czy okna, które mogą być potencjalnymi punktami dostępu dla intruzów. Kamery powinny być skierowane tak, aby miały jak najszerszy widok na te obszary. W tych miejscach warto wybrać kamery ip z wysoką rozdzielczością i analityką obrazu.
  • Widoczność kamer: Kamery mogą działać jako element odstraszający dla potencjalnych włamywaczy. Zatem, zamiast ukrywać je, umieść je w dobrze widocznym miejscu.
  • Obudowa z klasą IP: Pamiętaj, aby kamery były zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg, czy mocne słońce, które mogą wpłynąć na jakość obrazu. Wybieraj kamery z odpowiednią klasą szczelności, odporne na warunki pogodowe i ulewne deszcze czy mrozy.
  • Montaż: Kamery najczęściej montuje się na wysokości około 3-4 metrów, aby zapewnić optymalny widok i jednocześnie uniknąć łatwego uszkodzenia czy zasłonięcia przez intruzów.
  • Prywatność sąsiadów: Podczas instalacji kamer zadbaj o to, aby nie naruszać prywatności sąsiadów. Unikaj kierowania kamer w stronę ich okien czy prywatnych terenów. Wybieraj kamery z funkcjami masek prywatności, dzięki czemu możesz wyciąć konkretnie wskazany obszar widoku co pozwoli zachować prywatność sąsiadów.
  • Zasięg Wi-Fi: Jeśli korzystasz z kamer bezprzewodowych, pamiętaj, aby upewnić się, że miejsce, w którym zamierzasz zamontować kamerę, jest w zasięgu Twojej sieci Wi-Fi. Zawsze pamiętaj, że monitoring bezprzewodowy to również przeszkody i potencjalne problemy z łącznością przy dalszym dystansie.
  • Zasilanie: Kamery cyfrowe IP możemy zasilić poprzez poe, dzięki temy jeden przewód ethernet przekaże zarówno wizje jak i zasilanie.

Pamiętaj, że prawidłowe umiejscowienie kamer ma kluczowe znaczenie dla skuteczności całego systemu monitoringu. Zaplanuj to dobrze, aby optymalnie wykorzystać potencjał swojego systemu.

Monitoring ogrodu - podsumowanie jakie kamery wybrać?

W Zabezpieczenia Poznań wychodzimy z założenia, że warto wnikliwie dopasować urządzenia już na poziomie początkowego wyboru. Pamiętajmy o ewentualnej rozbudowie w przyszłości, używaniu kamer jednego producenta w obrębie naszego zestawu monitoringu. Technologia IP, aby w pełni wykorzystywała swoje możliwości musi być zbudowana w obrębie jednego producenta. Jeśli przykładowo wybieramy kamery analityczne Hikvision Acusense, to aby wykorzystać ich potencjał musimy zastosować rejestrator tej samej marki.

Wytycznych odnośnie doboru systemu monitoringu jest bardzo wiele. Nie ma jednego skutecznego systemu kamer do ogrodu i domu. W Zabezpieczenia Poznań, pomagamy naszym klientom dobierać skuteczny monitoring i dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi technikami, którzy zawsze dokładają starań, aby dopasować zestaw uszyty na miarę.

ikona podziel się Przekaż dalej